Kyjev schválil vznik protikorupčního soudu, má tak šanci na další půjčku

  13:57aktualizováno  13:57
Ukrajinský parlament odsouhlasil zřízení zvláštního protikorupčního soudu. Jde o klíčovou podmínku Mezinárodního měnového fondu (MMF) pro pokračování pomoci Ukrajině. Parlament také odvolal ministra financí Oleksandra Danyljuka, který se dostal do sporu s premiérem.

Ukrajinský prezident Petro Porošenko na jednání parlamentu o zřízení speciálního protikorupčního soudu (7. června 2018) | foto: Reuters

Pro zřízení speciálního soudu hlasovalo 315 poslanců, proti 25. Poslanci se již dříve nechali slyšet, že vznik soudu je předpokladem úspěšného boje s všudypřítomnou korupcí, která ochromuje fungování ekonomiky země a brzdí její sbližování s Evropou.

Nový soud má mít v kompetenci projednávání korupčních kauz státních úředníků, pokud škoda v přepočtu přesáhne částku 670 000 korun. Soud by měl být ustaven do roka po schválení konečné verze zákona.

Ukrajina se snaží přesvědčit mezinárodní věřitele, aby jí poskytli další část z pozastaveného programu pomoci ve výši 17,5 miliardy dolarů (asi 381 miliard Kč). MMF přislíbil Ukrajině půjčku ve výši dvou miliard dolarů za pevně stanovených podmínek. Kromě zřízení zvláštního protikorupčního soudu je to dodržení dohodnuté ceny za odběr zemního plynu a provedení důchodové reformy. 

Konflikt ve vládě

Parlament také ve čtvrtek schválil odvolání ministra financí Oleksandra Danyljuka. Vyhověl tak žádosti premiéra Volodymyra Hrojsmana, který se s ministrem dostal do sporu. Danyljuk již dříve prohlásil, že čelí tlaku, protože se postavil „politické korupci“.

Ukrajinský premiér požádal ve středu parlament o „neprodlené“ odvolání ministra Danyljuka. „Poté, co (Danyljuk) vyprovokoval konflikt na zasedání vlády, si dovolil kroky, které jsou podle mého názoru neslučitelné s dalším setrváním ve funkci člena vlády. Šíření překroucené informace mezi našimi mezinárodními partnery v předvečer důležitých jednání s Evropskou unií mohlo ohrozit jejich výsledky,“ vysvětlil šéf vlády důvody své žádosti podle listu Ukrajinska pravda.

Ten také připomněl, že se Danyljuk na zasedání vlády 23. května neúspěšně snažil dosáhnout toho, aby jeho poradkyně byla jmenována jeho náměstkyní. Přímý přenos ze schůze vlády byl tehdy přerušen, nicméně účastníci uvedli, že po krátké slovní výměně s premiérem byl ministrův návrh zamítnut.

Danyljuk prý Hrojsmanovi vyčetl, že chystá dosadit do funkce náměstka pro daňovou politiku člověka z okruhu důvěrníků prezidenta Petra Porošenka. Hrojsman uvedl, že Danyljuk se rozhodl z vlády odejít „za lepším“, ale rozhodl se udělat to tak, aby vypadal jako oběť. Danyljuk následně napsal dopis partnerům ze skupiny zemí G7. Snažil se prý vyhnout „dvojsmyslnosti a manipulacím“ ohledně jeho sporu s předsedou vlády.

Ministr tvrdil, že je vystaven „obrovskému nátlaku“, aby podpořil program dotací na rozvoj regionů. „V překladu do srozumitelného jazyka to znamená rozdávání peněz na projekty poslanců z vládní většiny, což je politická korupce, lidově zvaná ‚čočka‘. Dali mi na výběr – buď odejít, anebo se stát spolupachatelem,“ napsal na Facebooku a zapřísáhl se, že „nezaprodá vlast“.

Za „čočku“ se na Ukrajině označuje praxe uplácení voličů potravinami a jinými benefity. Zemi v příštím roce čekají prezidentské a parlamentní volby.

Autoři: ,

Nejčtenější

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Známe výherce soutěže, který se vydá na exkluzivní cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Sedm her velké soutěže, kterou uspořádaly iDNES.cz a CK S.E.N u příležitosti třiceti let svobody, připomnělo v průběhu...

Jak obejít povinnost. Majitelé psů přemýšlejí, jak čip vyříznout z kůže

Strážníci kontrolují povinné očipování psů v Ostravě.

Do povinného čipování všech psů zbývají poslední tři měsíce. Na internetu už ovšem lidé vymýšlejí, jak nařízení obejít....

Vyhrál nad sázkovkou. Ta nechtěla vyplatit výhru kvůli chybějícímu písmenu

ilustrační snímek

Až u soudu skončila sportovní sázka na zápas dvou tenistek loni v dubnu. Marek Vach si tehdy vsadil na vítězství jedné...

Údiv mladého rybáře: jeho úlovek z hlubin připomínal spíš mimozemšťana

Devatenáctiletý rybář Oscar Lundahl se svým úlovkem - parybou chimérou podivnou.

Vydal se lovit platýse černé, místo toho vytáhl rybu, jejíž vzhled mu připomínal spíš mimozemšťana. Mladý norský rybář...

Další z rubriky

Z bláta do louže. Po útěku čeká Severokorejky otroctví

Sklizeň obilí v Severní Koreji.

Takhle si Severokorejky vysněný ráj jistě nepředstavují. Po riskantním útěku z temné Kimovy říše na ně v Číně často...

Klimatické stávky se zúčastnily čtyři miliony lidí, napsala Thunbergová

Švédská šestnáctiletá aktivistka Greta Thunbergová se účastnila protestu za...

Podle švédské ekologické aktivistky Grety Thunbergové se do páteční celosvětové série stávek a demonstrací za lepší...

Nejsem mrcha! Petice chce ze slovníku odstranit hanlivé výrazy pro ženu

ilustrační snímek

Téměř třicet tisíc lidí už podepsalo na portálu Change.org petici, která požaduje úpravu hesla žena v Oxfordském...

V Mnichově začal festival Oktoberfest, pivo je opět o něco dražší

Zahájení 186. ročníku Oktoberfestu v Mnichově. (21. září 2019)

V sobotu v poledne začal v německém Mnichově již 186. ročník pivního festivalu Oktoberfest. Každoročně ho navštíví...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz