Ukrajinský prezident Petro Porošenko na jednání parlamentu o zřízení...

Ukrajinský prezident Petro Porošenko na jednání parlamentu o zřízení speciálního protikorupčního soudu (7. června 2018) | foto: Reuters

Kyjev schválil vznik protikorupčního soudu, má tak šanci na další půjčku

  • 29
Ukrajinský parlament odsouhlasil zřízení zvláštního protikorupčního soudu. Jde o klíčovou podmínku Mezinárodního měnového fondu (MMF) pro pokračování pomoci Ukrajině. Parlament také odvolal ministra financí Oleksandra Danyljuka, který se dostal do sporu s premiérem.

Pro zřízení speciálního soudu hlasovalo 315 poslanců, proti 25. Poslanci se již dříve nechali slyšet, že vznik soudu je předpokladem úspěšného boje s všudypřítomnou korupcí, která ochromuje fungování ekonomiky země a brzdí její sbližování s Evropou.

Nový soud má mít v kompetenci projednávání korupčních kauz státních úředníků, pokud škoda v přepočtu přesáhne částku 670 000 korun. Soud by měl být ustaven do roka po schválení konečné verze zákona.

Ukrajina se snaží přesvědčit mezinárodní věřitele, aby jí poskytli další část z pozastaveného programu pomoci ve výši 17,5 miliardy dolarů (asi 381 miliard Kč). MMF přislíbil Ukrajině půjčku ve výši dvou miliard dolarů za pevně stanovených podmínek. Kromě zřízení zvláštního protikorupčního soudu je to dodržení dohodnuté ceny za odběr zemního plynu a provedení důchodové reformy. 

Konflikt ve vládě

Parlament také ve čtvrtek schválil odvolání ministra financí Oleksandra Danyljuka. Vyhověl tak žádosti premiéra Volodymyra Hrojsmana, který se s ministrem dostal do sporu. Danyljuk již dříve prohlásil, že čelí tlaku, protože se postavil „politické korupci“.

Ukrajinský premiér požádal ve středu parlament o „neprodlené“ odvolání ministra Danyljuka. „Poté, co (Danyljuk) vyprovokoval konflikt na zasedání vlády, si dovolil kroky, které jsou podle mého názoru neslučitelné s dalším setrváním ve funkci člena vlády. Šíření překroucené informace mezi našimi mezinárodními partnery v předvečer důležitých jednání s Evropskou unií mohlo ohrozit jejich výsledky,“ vysvětlil šéf vlády důvody své žádosti podle listu Ukrajinska pravda.

Ten také připomněl, že se Danyljuk na zasedání vlády 23. května neúspěšně snažil dosáhnout toho, aby jeho poradkyně byla jmenována jeho náměstkyní. Přímý přenos ze schůze vlády byl tehdy přerušen, nicméně účastníci uvedli, že po krátké slovní výměně s premiérem byl ministrův návrh zamítnut.

Danyljuk prý Hrojsmanovi vyčetl, že chystá dosadit do funkce náměstka pro daňovou politiku člověka z okruhu důvěrníků prezidenta Petra Porošenka. Hrojsman uvedl, že Danyljuk se rozhodl z vlády odejít „za lepším“, ale rozhodl se udělat to tak, aby vypadal jako oběť. Danyljuk následně napsal dopis partnerům ze skupiny zemí G7. Snažil se prý vyhnout „dvojsmyslnosti a manipulacím“ ohledně jeho sporu s předsedou vlády.

Ministr tvrdil, že je vystaven „obrovskému nátlaku“, aby podpořil program dotací na rozvoj regionů. „V překladu do srozumitelného jazyka to znamená rozdávání peněz na projekty poslanců z vládní většiny, což je politická korupce, lidově zvaná ‚čočka‘. Dali mi na výběr – buď odejít, anebo se stát spolupachatelem,“ napsal na Facebooku a zapřísáhl se, že „nezaprodá vlast“.

Za „čočku“ se na Ukrajině označuje praxe uplácení voličů potravinami a jinými benefity. Zemi v příštím roce čekají prezidentské a parlamentní volby.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video