Na snímku Výboru státních hranic Běloruské republiky jsou zachyceni migranti ne bělorusko-polské hranici poblíž města Grodno v Bělorusku. (10. listopadu 2021) | foto: AP

Oklika přes Ukrajinu? Kyjev se obává, kudy povedou další cesty migrantů

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Předplatit
Kyjev se obává, že se migrační krize vyvolaná Lukašenkem přelije na Ukrajinu, přes kterou se běženci budou chtít dostat do Evropské unie. Posiluje ostrahu hranic. Ukrajinsko-běloruská je totiž minimálně hlídaná.

Na pozadí nečekaně vyhrocené situace na polsko–běloruské hranici rostou obavy z přelévání se migračního toku i do dalších států sousedících s Běloruskem. S napětím dění sleduje nejen Pobaltí, které se už stalo terčem uměle vyvolané krize, ale i Ukrajina. Kyjev se obává, že pokud stávající patový stav potrvá delší dobu, začne režim Alexandra Lukašenka hledat další cesty, kudy běžence bude tlačit do Evropské unie.

Fyzická bariéra, jako je například plot, tam není. Hranice vede lesy, křovinami nebo bažinami, na mnohých místech je vyznačená jen sloupkem.

Dočtěte tento exkluzivní článek s předplatným iDNES Premium

Měsíční

89
Předplatit
Můžete kdykoliv zrušit

Roční

890
Předplatit
Ušetříte 178 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Dvouleté

1 690
Předplatit
Ušetříte 446 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Připojte se ještě dnes a získejte:

  • Neomezený přístup k obsahu iDNES.cz, Lidovky.cz a Expres.cz
  • Více než 50 000 prémiových článků od renomovaných autorů
  • Přístup k našim novinám a časopisům online a zdarma ve čtečce
Více o iDNES Premium
Máte už předplatné? Přihlásit se

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video