U Libye se potopila přeplněná loď, na palubě bylo 700 uprchlíků

  15:59aktualizováno  17:37
U libyjského pobřeží se ve středu odpoledne převrátila loď přeplněná uprchlíky. Na palubě bylo podle Lékařů bez hranic asi 700 lidí, čtyři stovky z nich se zatím podařilo zachránit. Z vody už záchranáři vytáhli také 25 mrtvých těl.

Ilustrační snímek | foto: Reuters

Podle kapitána Filippa Mariniho z italské pobřežní stráže záchranná operace nadále pokračuje i ve středu ve večerních hodinách a na místě zasahuje celkem sedm lodí. „Loď se převrhla velmi rychle,“ uvedl Melissa Flemingová, mluvčí Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky. Loď se podle všeho ocitla v potížích na rozbouřeném moři, a proto vyslala nouzový signál. Když k ní dorazilo jako první plavidlo, většina uprchlíků se údajně nahrnula k jedné straně a chatrná dřevěná loď se převrátila.

Uprchlická krize

Agentura ANSA upřesnila, že neštěstí se odehrálo asi 25 kilometrů od libyjských břehů. Mezi prvními připluly nešťastníkům na pomoc loď irského námořnictva Le Niamh a loď provozovaná organizací Lékaři bez hranic.

Irští armádní činitelé podle agentury AP uvedli, že na palubě převrhlého rybářského člunu bylo odhadem na 600 lidí. Přeživší pak hovoří o 400 až 600 lidech. Záchranná akce je v plném běhu. Ve vodě prý bylo vidět odhadem 150 lidí, jimž italský vrtulník spouštěl na hladinu záchranné čluny.

Cestou do Evropy letos utonuly už dva tisíce migrantů

Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) v úterý oznámila, že od začátku letošního roku zahynuly ve vlnách Středozemního moře už dva tisíce migrantů. Cestu do Evropy tedy zaplatilo životem více lidí než ve stejném období roku 2014. Do konce června loni podle organiazce zemřelo 1 607 migrantů, za celý rok zaznamenala obětí 3 279.

Během posledních šesti měsíců na moři zachráněno okolo 188 tisíc osob. Ke konci tohoto týdne by se toto číslo mohlo vyšplhat až na 200 tisíc. Většina běženců, často cestujících na chatrných lodích, se dostala buď do Itálie (97 tisíc) nebo do Řecka (90 tisíc).

Nejtragičtější lodní neštěstí se ve Středozemním moři odehrálo v polovině letošního dubna. Pouhé čtyři dny po sobě tehdy ztroskotaly dvě lodi. Čtyři stovky uprchlíků zahynuly 15. dubna krátce po začátku plavby u libyjských břehů, další stovky lidí pak utonuly nedaleko ostrova Lampedusa (více se dočtete zde).

Evropská komise přišla několik dní po tragédii s návrhem na zavedení kvót, podle kterých by si členské země mezi sebe rozdělily desítky tisíc žadatelů o azyl. Unie tak měla odlehčit Itálii a Řecku. Ti se podle platných evropských regulí mají starat o všechny běžence, kteří k nim doplují. Kvóty nakonec neprošly, Evropa si však asi 40 tisíc migrantů dobrovolně rozdělí (více se dočtete zde).

Větší uprchlická vlna je patrná od takzvaného „arabského jara“ před více než čtyřmi lety, kdy se v severní Africe zhroutilo několik režimů. Znovu nabyla na síle zejména kvůli protahující se občanské válce v Sýrii a neutěšeným poměrům v autoritářské Eritreji. Uprchlíci ale pocházejí i z Afghánistánu, Nigérie či Súdánu.

Hlavní trasy migrantů do Evropy

Hlavní trasy migrantů do Evropy

Autoři: , ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Považuji tě za přítele, Mirku, prohlásil prezident na padesátinách Soukupa

Na oslavu padesátých narozenin Jaromíra Soukupa dorazil také prezident Miloš...

Majitel televize Barrandov a její nejvytíženější moderátor Jaromír Soukup oslavil padesáté narozeniny. Na páteční večer...

Mladík na ulici vyzval na souboj osmdesátníka. Netušil, že to je judista

Ilustrační snímek

Nepořádek, který dělal na ulici v České Lípě při pojídání kebabu mladý muž, rozčílil kolemjdoucího osmdesátiletého...

Koupila dům, plánovala drobné opravy. Místo nich jí statik doporučil demolici

Rodinný dům, který paní Komárková zakoupila. (2017)

Alena Komárková koupila dům v hodnotě přes jeden a půl milionu korun. Plánovala drobné opravy a spokojený život na...

Podvodníci rozehráli obří „letadlo“, z lidí vylákali 398 milionů korun

Obžaloba viní tři podnikatele, že zmanipulovali téměř šest tisíc lidí a...

Společnost Rhinoceros nabízela rychlé zbohatnutí. Její zakladatelé díky dovedné manipulaci omámili vidinou snadno...

Jana Masaryka patrně zabili britští agenti, napsal bývalý Havlův poradce

Jan Masaryk

V roce 1948 zemřel za podivných okolností československý ministr zahraničí Jan Masaryk. Většina odborníků se přiklání k...

Další z rubriky

Venezuela před erupcí. Madurovi zbíhají vojáci, u hranic se střílí do lidí

Lidé se scházejí na koncert Venezuela Aid Live na kolumbijské straně...

Ve Venezuele v posledních dnech houstne atmosféra. Začali zbíhat první vojáci venezuelské armády dosud věrné...

Sedmadvacetiletý Čech zemřel pod lavinou v Tyrolsku, vyžádala si dva životy

Záchranáři zasahovali u laviny v údolí Wildgerlostal u rakouského Krimmlu (22....

Podle úřadů jde minimálně o dvě oběti, které si v sobotu večer vyžádaly laviny v rakouském Tyrolsku. Jednou z obětí je...

Za smrt na silnici pokutu. Čechovi v Irsku také zakázali sedm let řídit

Ilustrační snímek

Irský soud potrestal pokutou a zákazem řízení na sedm let českého řidiče, který v roce 2015 způsobil na severozápadě...

Najdete na iDNES.cz