Někdejší premiérka Ukrajiny Julija Tymošenková skončila ve vazební věznici

Někdejší premiérka Ukrajiny Julija Tymošenková skončila ve vazební věznici | foto: AP

Tymošenkovou nechal soud ve vazbě, Kyjev plní stoupenci blond političky

  • 20
Kyjevský soud odmítl propustit z vazby někdejší premiérku Ukrajiny Juliji Tymošenkovou. Politička skončila za mřížemi v pátek za údajné pohrdání soudem. Kyjev zaplavily tisíce příznivců političky, která je viněna z poškození státu při podpisu nevýhodné smlouvy.

Soud v pátek poslal jednapadesátiletou Tymošenkovou do vazby, protože všechna stání provázela hlasitými projevy odporu a opakovaným vykřikováním. I teď při projednávání svého možného propuštění odmítla povstat a soudce Rodiona Kirejeva označila za "loutku režimu", kterou nezbývá než ignorovat.

Kirejev proto nedbal přímluv ombudsmanky Niny Karpačové a propuštění Tymošenkové z Lukjanovské vazební věznice zamítl hned dvakrát. Neobměkčily ho ani záruky, které nabízel patriarcha ukrajinské pravoslavné církve Filaret.

Tymošenková, která čelí obvinění z poškození státu při podpisu smlouvy o nákupu ruského zemního plynu před dvěma lety, ze soudní síně vyšla bez náznaku obav. Hrozí jí přitom desetileté vězení.

"O nic se vás prosit nebudu, nikdy se před vámi nepostavím, budu bojovat, jak mi budou stačit síly," prohlásila hrdě a sál ji odměnil potleskem. V tu chvíli soudce pohrozil, že místnost nechá vyklidit. Tymošenková dodala, že jí jistě podpoří mezinárodní společenství.

Politička není ve vězení poprvé. V roce 2001 strávila v téže vazební káznici přes čtyřicet dnů. Tehdejší i současné zatčení považuje za politickou hru a snahu ji odstranit.

"Vězení je vězení, nechci si na nic stěžovat. Je to zkouška, ale také smysl mého života, abych jednala tak, aby se Ukrajina stala opravdovým evropským státem," řekla po slyšení novinářům. Nehledě na dvě noci strávené za mřížemi byla opět dokonale nalíčená a učesaná.

Lidé v ulicích, policie odkláněla autobusy

Na centrální kyjevskou třídu se vydaly tisíce lidí, aby své vůdkyni vyjádřily podporu. V postranních ulicích stály stovky policistů, kteří však proti demonstrantům nezakročili. Podle informací kyjevského tisku policie zabránila příjezdu několika dalších tisíc lidí ze západu země, který je tradiční baštou Tymošenkové. Dopravní policie údajně už v neděli odkláněla kolony autobusů s demonstranty mimo město.

Podporu Tymošenkové dnes vyjádřilo společenství krymských Tatarů, které vydalo zvláštní prohlášení označující proces za zpolitizovaný. K protestům se připojil i bývalý ministr hospodářství ve vládě Tymošenkové Bohdan Danylyšyn, který od ledna žije v Praze jako politický azylant. Zatčení Tymošenkové podle něj "zablokovalo společenský dialog na Ukrajině a signalizuje konec etapy demokratického rozvoje země".

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video