Tutanchamona nezavraždili, zjistili vědci

  • 12
Egyptský faraon Tutanchamon nebyl zavražděn, shodli se vědci po prozkoumání tomografických snímků jeho mumie. Příčinu smrti panovníka, který zemřel zhruba v 19 letech, ale vyšetření neodhalilo. Někteří vědci míní, že ho mohla zabít infekce po těžké zlomenině nohy.

Teorii o vraždě faraona dala vzniknout odštípnutá kost v zadní části hlavy, která se našla při rentgenovém snímkování, připomíná ČTK.

Po tisících let byli dokonce zjištěni i možní viníci - velekněz Aje a vojevůdce Horemheb, kteří také po Tutanchamonově smrti postupně usedli na egyptský vladařský trůn.

Někteří historici spekulace o vraždě opírají fakta, že vládce zemřel mladý a žil v nepokojné době, jak po stránce politické, tak náboženské.

Lednové vyšetření CT faraonových ostatků však neukázalo žádné rány do týla hlavy, ani nenaznačilo, že by se panovník stal obětí jiného zločinu.

"Nevíme, jak král zemřel, ale nyní jsme si jistí, že to nebyla vražda. Možná zemřel přirozeně," řekl novinářům šéf egyptské Nejvyšší rady pro památky Zahi Hawas.

"Ten případ je uzavřen. Neměli bychom už krále rušit," doplnil pro agenturu Reuters.

Infekci mohli způsobit i archeologové
Někteří členové egyptologického týmu se domnívají, že Tutanchámonovu smrt mohla způsobit infekce, která se dostala do rány po zlomenině stehenní kosti.

"Třebaže zlomenina sama o sobě nemusela život ohrožovat, infekce ano," uvádějí někteří z osmičlenného výzkumného týmu.

Jejich kolegové ale tuto teorii zpochybňují a tvrdí, že se infekce dostala do rány až později. Mohli ji tam zanést například archeologové, podotýká pětistránková vědecká zpráva.

Během čtvrthodinového tomografického skenování bylo v lednu pořízeno podle ČTK  na 1700 snímků. Vyšetření mělo objasnit mnohá tajemství, jež halí život i smrt mladého muže i jeho královské rodiny. 

Tutanchamon byl 12. vládcem 18. dynastie. Na trůn nastoupil jako osmiletý chlapec a zemřel podle Reuters kolem roku 1352 před naším letopočtem. Slavným se stal, když jeho nedotčenou hrobku s nesmírnými poklady v Údolí králů objevila ve 20. letech minulého století britská expedice.

Rakev faraona Tutanchámona.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video