V kajutě potopeného trajektu bylo 48 mrtvých dívek, měly na sobě vesty

  13:53aktualizováno  13:53
Korejští potápěči, kteří prohledávají vrak potopeného trajektu Sewol, nacházejí kajuty plné mrtvol. V jedné z nich objevili těla 48 mrtvých dívek, které měly na sobě záchranné vesty. Podle agentury Reuters loď vezla třikrát větší náklad, než bylo povoleno.

Lodě korejských záchranářů na místě, kde se potopil trajekt Sewol (24. dubna 2014) | foto: AP

Na vyprošťování těl pracují stovky potápěčů. Těla mrtvých dívek objevili v kajutě, jejíž kapacita je maximálně 30 lidí. Podle CNN to naznačuje, že mnoho pasažérů se po nárazu snažilo natěsnat do stejné místnosti.

Zkáza trajektu

Většina objevených obětí má na sobě záchranné vesty. To mohlo paradoxně mnoha pasažérům ztížit cestu ven z potápějící se lodi, protože nouzové východy se brzy ocitly pod vodou. Potápěči musí z mrtvol vesty odřezávat, aby je mohli vytáhnout z lodi.

Potopený trajekt Sewol spočívá na mořském dně pravobokem vzhůru, oznámil jihokorejský kapitán Kim Čin-hwang, který velí záchranné operaci. Potápěči se nyní snaží proniknout do další velké kabiny, kde by podle jejich přesvědčení mohlo být dalších až 50 mrtvol.

Práci potápěčům nadále ztěžuje špatná viditelnost ve vraku a řada plovoucích předmětů, které jim blokují cestu. Některé dveře nemohou kvůli tlaku vody otevřít a musí proto rozbíjet okna a přepážky mezi jednotlivými kajutami, aby se do dalších částí lodi vůbec dostali.

Silné vodní proudy si pohrávají s trubicemi, které je zásobují vzduchem a potápěči proto nemohou pod vodou zůstat příliš dlouho. Prohledali už veškeré lehce přístupné prostory a předpokládají, že pátrání po dalších obětech bude daleko těžší. Pobřežní stráž dosud napočítala 185 obětí tragédie, dalších 117 lidí se stále prohřešuje.

Záchranné čluny na sesterské lodi nefungují tak, jak by měly

Příbuzní obětí podle požádali ve čtvrtek večer o rozšíření záchranné operace a o nasazení dalších civilních potápěčů. Na palubě lodi bylo 476 lidí, zachránit se podařilo jen 174 z nich.

Podle britského listu The Guardina úřady v některých případech rodinám omylem předala cizí těla. Jihokorejská média uvedla, že některé rodiny omyl zjistily až při pohřbu. Vláda proto změní proces identifikace, napříště úřady těla rodinám definitivně vydají jedině po testu DNA nebo po jednoznačné identifikaci pomocí otisků prstů či stomatologického záznamu.

Fotogalerie

Příčina nehody zatím není známá. Vyšetřovatelé se zaměřili na lidskou chybu a na technickou závadu. Agentura Reuters uvedla, že loď byla značně přetížená. Vezla minimálně třikrát větší náklad, než bylo pro ni doporučené.

Mezitím úřady kvůli zkouškám zabavily společnosti, která potopený trajekt provozovala, sesterskou loď. Z kontrol vyšlo najevo, že nafukovací čluny a záchranné skluzavky nefungují, jak by měly.

Kvůli podezření ze zavinění nehody policie zatkla, případně vyšetřuje už dvacet z 29 členů posádky. Většině pracovníků lodi se podařilo zachránit. Jihokorejská prokuratura ve středu provedla razii v úřadu po lodní bezpečnost i domovní prohlídky u majitele společnosti, která trajekt provozovala.

Podívejte se na pátrání v okolí potopeného trajektu:

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Nalezen po 22 letech. Zmizelého muže objevil bývalý soused přes Google Maps

Potopené auto s tělem Williama Moldta se podařilo najít díky satelitním mapám...

Trvalo to 22 let, ale pozůstatky tak dlouho pohřešovaného muže se nakonec našly díky tomu, že někdejší obyvatel Floridy...

To se nedalo poslouchat. Zaorálek odešel ze schůzky s čínským velvyslancem

Ministr kultury Lubomír Zaorálek (28. srpna 2019)

Nový ministr kultury z ČSSD Lubomír Zaorálek jednal v pondělí s čínským velvyslancem kvůli rušení koncertů českých...

Zahrajte si na komunistického cenzora a vyhrajte cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Připomeňte si třicet let svobody se soutěží iDNES.cz a CK S.E.N. Výherce na podzim absolvuje cestu kolem světa. Soutěž...

Drama v Děčíně. Sedmnáctiletý syn shodil svého otce z balkonu, muž zemřel

ilustrační snímek

Těžko uvěřitelné drama se minulý týden odehrálo v severočeském Děčíně. Sedmnáctiletý syn zde podle policie shodil z...

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Další z rubriky

Ozbrojené komando na nevěstu. V Rusku jsou hitem extrémní žádosti o ruku

Žádost o ruku a kalašnikov. Rusové si oblíbili extrémní zážitky (archivní...

Některým Rusům připadají tradičně pojaté žádosti o ruku nudné, proto v posledních letech stále častěji využívají služeb...

Nejméně deset lidí zemřelo při bombovém útoku na severozápadě Sýrie

Lidé hledají zraněné pod troskami budov. (28. srpna 2019)

V syrském městě Ar-Raj zabil výbuch trhaviny ukryté v autě nejméně deset lidí a dalších patnáct místních bylo zraněno....

TÝDEN OBRAZEM: Malá bohyně, psi na surfu a truchlení za mučedníka

MALÁ BOHYNĚ. Malá dívka je oblečená jako bohyně Kumari během festivalU v...

Muslimové slavili svátek, kdy truchlí za zabitého mučedníka, v Kalifornii surfovali psi a v Nepálu oslavovali bohyni...

Najdete na iDNES.cz