V kajutě potopeného trajektu bylo 48 mrtvých dívek, měly na sobě vesty

  13:53aktualizováno  13:53
Korejští potápěči, kteří prohledávají vrak potopeného trajektu Sewol, nacházejí kajuty plné mrtvol. V jedné z nich objevili těla 48 mrtvých dívek, které měly na sobě záchranné vesty. Podle agentury Reuters loď vezla třikrát větší náklad, než bylo povoleno.

Lodě korejských záchranářů na místě, kde se potopil trajekt Sewol (24. dubna 2014) | foto: AP

Na vyprošťování těl pracují stovky potápěčů. Těla mrtvých dívek objevili v kajutě, jejíž kapacita je maximálně 30 lidí. Podle CNN to naznačuje, že mnoho pasažérů se po nárazu snažilo natěsnat do stejné místnosti.

Zkáza trajektu

Většina objevených obětí má na sobě záchranné vesty. To mohlo paradoxně mnoha pasažérům ztížit cestu ven z potápějící se lodi, protože nouzové východy se brzy ocitly pod vodou. Potápěči musí z mrtvol vesty odřezávat, aby je mohli vytáhnout z lodi.

Potopený trajekt Sewol spočívá na mořském dně pravobokem vzhůru, oznámil jihokorejský kapitán Kim Čin-hwang, který velí záchranné operaci. Potápěči se nyní snaží proniknout do další velké kabiny, kde by podle jejich přesvědčení mohlo být dalších až 50 mrtvol.

Práci potápěčům nadále ztěžuje špatná viditelnost ve vraku a řada plovoucích předmětů, které jim blokují cestu. Některé dveře nemohou kvůli tlaku vody otevřít a musí proto rozbíjet okna a přepážky mezi jednotlivými kajutami, aby se do dalších částí lodi vůbec dostali.

Silné vodní proudy si pohrávají s trubicemi, které je zásobují vzduchem a potápěči proto nemohou pod vodou zůstat příliš dlouho. Prohledali už veškeré lehce přístupné prostory a předpokládají, že pátrání po dalších obětech bude daleko těžší. Pobřežní stráž dosud napočítala 185 obětí tragédie, dalších 117 lidí se stále prohřešuje.

Záchranné čluny na sesterské lodi nefungují tak, jak by měly

Příbuzní obětí podle požádali ve čtvrtek večer o rozšíření záchranné operace a o nasazení dalších civilních potápěčů. Na palubě lodi bylo 476 lidí, zachránit se podařilo jen 174 z nich.

Podle britského listu The Guardina úřady v některých případech rodinám omylem předala cizí těla. Jihokorejská média uvedla, že některé rodiny omyl zjistily až při pohřbu. Vláda proto změní proces identifikace, napříště úřady těla rodinám definitivně vydají jedině po testu DNA nebo po jednoznačné identifikaci pomocí otisků prstů či stomatologického záznamu.

Fotogalerie

Příčina nehody zatím není známá. Vyšetřovatelé se zaměřili na lidskou chybu a na technickou závadu. Agentura Reuters uvedla, že loď byla značně přetížená. Vezla minimálně třikrát větší náklad, než bylo pro ni doporučené.

Mezitím úřady kvůli zkouškám zabavily společnosti, která potopený trajekt provozovala, sesterskou loď. Z kontrol vyšlo najevo, že nafukovací čluny a záchranné skluzavky nefungují, jak by měly.

Kvůli podezření ze zavinění nehody policie zatkla, případně vyšetřuje už dvacet z 29 členů posádky. Většině pracovníků lodi se podařilo zachránit. Jihokorejská prokuratura ve středu provedla razii v úřadu po lodní bezpečnost i domovní prohlídky u majitele společnosti, která trajekt provozovala.

Podívejte se na pátrání v okolí potopeného trajektu:

Autoři: ,

  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Nemocnice si kvůli rekondičnímu pobytu „šťouchla“ do Zemana, Ovčáček se zlobí

Nařčení z neetického chování, kterým by se měl zabývat ministr zdravotnictví, si od mluvčího prezidenta Jiřího Ovčáčka...

Skončíte s rozdrceným tělem a roztříštěnými kostmi, hrozí čínský prezident

Čínský prezident Si Ťin-pching na návštěvě Nepálu pohrozil, že kdokoliv se pokusí rozdělit Čínu, skončí s "rozdrceným...

Syrská armáda se přesouvá k severním hranicím, aby odrazila turecký útok

Jednotky syrských vládních vojsk se přesouvají na Kurdy ovládaný sever země, kde mají "čelit turecké agresi vůči...

Premium

Pokrok po švédsku: mizející pisoáry a genderově neutrální sport

Severská země přichází s revolučními nápady, kterým aplaudují pokrokoví liberálové z celého světa. Mizí pánské pisoáry,...

Premium

Zpěvák Iron Maiden Bruce Dickinson přijede s nehudební show. Získejte vstupenky zdarma

Zpěvák Iron Maiden Bruce Dickinson se předvede v poněkud netradiční roli. V rámci večera mluveného slova představí svou...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky
Premium

Nakresleno a naplánováno: jak Turci chtějí vrátit miliony Syřanů domů

V pásmu, které nyní chtějí Turci obsadit, plánují pro uprchlíky postavit deset měst a 140 vesnic, každou po 5 000...

Uprchlický program EU selhal, země nezvládají přijímat ani nejvíce ohrožené

Státy Evropské unie nesplnily svůj slib, že si přerozdělí 50 000 uprchlíků. Týká se to i Německa, které je hlavním...

EU a Británie dosáhly nové dohody o brexitu, britská opozice je však proti

Britský premiér Boris Johnson i šéf Evropské komise Jean-Claude Juncker na Twitteru oznámili dosažení nové dohody o...

Dohoda o brexitu závisí na sobotním hlasování v britském Westminsteru

Britský premiér Boris Johnson cítí velkou jistotu, že nová smlouva o odchodu Velké Británie z EU přesvědčí britský...

Najdete na iDNES.cz