Saúdský král Abdalláh spolu se syrským prezidentem Bašárem Asadem po příletu do

Saúdský král Abdalláh spolu se syrským prezidentem Bašárem Asadem po příletu do Libanonu (30. července 2010) | foto: AP Photo/Hussein MallaAP

Tlak na Asada sílí, Arabové stahují ze Sýrie velvyslance

  • 39
Saúdskoarabský král odsoudil krvavé potlačování nepokojů v Sýrii a odvolal z Damašku velvyslance. Stejně se zachovaly Kuvajt a Bahrajn. Tlak na syrského prezidenta tak sílí, o víkendu jeho počínání odsoudila i Liga arabských států. Je nezvyklé, aby jeden arabský vládce kritizoval druhého, podotkla agentura Reuters.

"Saúdskoarabské království (...) požaduje zastavení mašinerie smrti a prolévání krve a volá po rozumných krocích, než bude příliš pozdě," uvedl král Abdalláh v písemném prohlášení. "To, co se děje v Sýrii, není pro Saúdskou Arábii akceptovatelné," dodal.

Kromě toho, že vyzval k vytvoření skutečných reforem v Sýrii, stáhl také svého velvyslance z Damašku. "Saúdská Arábie oznamuje, že povolává svého velvyslance ke konzultacím," prohlásil panovník. O den později ho následovaly Kuvajt a Bahrajn, obě země stáhly z Damašku své velvyslance ke konzultacím.

Je výjimečné, aby jeden arabský vládce kritizoval druhého

Saúdskoarabský monarcha vydal prohlášení pouhou hodinu poté, co o víkendu násilí v Sýrii poprvé odsoudila Liga arabských států. Podle blízkovýchodního korespondenta televize BBC jsou obě prohlášení známkou jasného přitvrzení mezinárodního tlaku na Damašek a Asad se tak po víkendu ocitá v mnohem větší izolaci. Západ totiž kritizuje Damašek už delší dobu.

Agentura Reuters upozornila, že Abdalláhovo prohlášení byl výjimečný případ, kdy jeden z nejmocnějších arabských vládců intervenoval v případě jiné arabské země. Od vypuknutí vlny protestů v arabském světě to byla nejostřejší kritika, kterou absolutistický monarcha - jenž sám zakazuje politickou opozici - namířil proti arabskému státu, napsala agentura.

Tanky syrské armády ve městě Hamá (2. srpna 2011)

Do bašty syrské opozice Hamá vtrhly tanky. (30. července 2011)

Připomněla také roli Saúdské Arábie v dalších zemích, jež zasáhly revoluce. Například v březnu se naopak král Abdalláh postavil na stranu bahrajnského vládnoucího režimu a do sousední země poslal vojsko, které mělo pomoci potlačit tamní nepokoje. Nutno podotknout, nebyl sám. Vojáky tam vyslaly i Spojené arabské emiráty (více o zásahu v Bahrajnu čtěte zde).

Rijád také odsoudil postavení svrženého egyptského prezidenta Husního Mubaraka před soud. V Jemenu pak Saúdská Arábie působila jako prostředník. Po útoku vzbouřenců na prezidentský palác poskytla zdravotní péči jemenské hlavě státu Alímu Abdulláhovi Sálihovi, který byl při útoku zraněn (o raketovém útoku na palác jemenského prezidenta zde).

O víkendu zahynuly v Sýrii desítky lidí

Jen o víkendu v Sýrii zahynuly desítky demonstrantů. Vládní jednotky podporované tanky střílely do protestujících ve třech městech. Ve východosyrském městě Dajr az-Zaur dle aktivistů zabily až padesát lidí. Damašek popírá, že by ve městě zasahoval. Počty mrtvých nelze potvrdit, protože Sýrie vykázala většinu novinářů, podotkla agentura Reuters (více čtěte zde).

Režim prezidenta Bašára Asada ve snaze vytvořit zdání demokratických reforem ohlásil "svobodné" volby s termínem do konce roku, ale hned následující den nechal zatknout jednoho z opozičních vůdců Valída Buního.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video