Mayová volala Sobotkovi kvůli vraždě Čecha. Utněte násilí, žádá premiér

  11:12aktualizováno  11:12
Britská premiérka Theresa Mayová ve čtvrtek telefonovala Bohuslavu Sobotkovi, aby mu vyjádřila soustrast kvůli nedávné vraždě Čecha v Londýně. Sobotka poté Mayovou požádal o zprávy, co její kabinet dělá, aby zastavil násilí vůči cizincům. Premiérce také řekl, že by měla co nejrychleji zahájit proces vystoupení z EU.

Britská premiérka Theresa Mayová. | foto: Profimedia.cz

Šéfka britské vlády Sobotkovi volala zejména kvůli vraždě Zdeňka M. Úspěšného jedenatřicetiletého Čecha, který žil v Londýně už deset let, minulý týden po hádce v restauraci ubila trojice mužů. Jeden z nich skončil ve vazbě a čeká na soudní líčení, dva mladíci jsou zatím na svobodě (psali jsme zde).

Tuhý: Čeští policisté by mohli hlídkovat v Londýně

Pokud by se výrazně zhoršila bezpečnostní situace Čechů v Anglii, na britské ostrovy by mohly zamířit hlídky českých policistů. Českému rozhlasu to řekl policejní prezident Tomáš Tuhý.

O politicky motivovaných útocích namířených proti přistěhovalcům v Británii nyní hovoří média, ale i diplomaté v souvislosti se změnou atmosféry v zemi po referendu o vystoupení Británie z EU.

O spolupráci při řešení útoků již britskou vládu požádalo i Polsko. Jeho prezident Andrzej Duda se obrátil i na vedení britských církví, aby se postavilo proti podobným projevům xenofobie.

Britská ministryně vnitra Amber Ruddová přislíbila, že pozorně dohlédne na vyšetřování nedávného útoku na Poláky ve městě Harlow, kde dav mládeže přepadl dvojici Poláků. Jeden z nich na následky zranění zemřel. Policie čin, který označila za nenávistný, vyšetřuje jako vraždu.

Zdroj: ČTK

„Tento konkrétní incident sice není považován za zločin z nenávisti, britská vláda však nenávistné útoky co nejsilněji odsuzuje. V britské společnosti nemají místo,“ řekla Mayová svému českému protějšku.

Premiér Sobotka má na motiv vraždy jiný názor. „Nevraživost a násilí jsou namířeny rovněž proti Čechům, kteří na ostrovech žijí a pracují. Bohužel jeden z těchto útoků dopadl tragicky smrtí českého občana,“ uvedl.

„Pro českou vládu je nepřípustné, aby byli Češi napadání z důvodu svého původu a bylo s nimi zacházeno jako s občany druhé kategorie. Proto jsem dnes britskou premiérku požádal, aby mě informovala, jaká opatření její vláda přijme, aby se tyto nenávistné útoky neopakovaly,“ dodal Sobotka.

Sobotka chce, aby brexit začal co nejdříve. Letos to nebude

Čtvrteční odpolední telefonát se dotkl i výsledků letního referenda, v němž se Britové těsnou většinou rozhodli vystoupit z Evropské unie (vše o brexitu zde).

Sobotka šéfku britské vlády vyzval k co nejrychlejšímu vyjasnění britské pozice a notifikaci odchodu Velké Británie z EU. „Je důležité, aby vyjednávání o nových vztazích začala co nejdříve,“ uvedla Strakova akademie.

Čechy a Slováky nesmí brexit znevýhodnit, vzkazují Sobotka s Ficem

Okamžikem notifikace podle článku 50 Lisabonské smlouvy by se rozběhla dvouletá lhůta, po které by ostrovní království přestalo být členem Unie - bez ohledu na to, zda by se Británii podařilo dojednat s EU podmínky další spolupráce. Mayová Sobotkovi řekla, že dřív než příští rok brexit nespustí.

„Premiérka uvedla, že ačkoli Spojené království hlasovalo pro odchod z EU, nemíníme opustit Evropu a chceme zachovat blízké vztahy se zbylými členskými státy,“ stojí v tiskovém prohlášení londýnské Downing Street. Konkrétně s Českem chce Británie podle premiérky rozvíjet zejména obchodní a obrannou spolupráci.

Sobotka zdůraznil hlavně nutnost zachovat svobodný pohyb osob, pokud si chce Londýn zachovat přístup na evropský trh. „To znamená, aby nebyly čeští pracovníci ve Velké Británii jakkoliv diskriminováni,“ uvedl premiér.

Autor:

Nejčtenější

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Známe výherce soutěže, který se vydá na exkluzivní cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Sedm her velké soutěže, kterou uspořádaly iDNES.cz a CK S.E.N u příležitosti třiceti let svobody, připomnělo v průběhu...

Jak obejít povinnost. Majitelé psů přemýšlejí, jak čip vyříznout z kůže

Strážníci kontrolují povinné očipování psů v Ostravě.

Do povinného čipování všech psů zbývají poslední tři měsíce. Na internetu už ovšem lidé vymýšlejí, jak nařízení obejít....

Vyhrál nad sázkovkou. Ta nechtěla vyplatit výhru kvůli chybějícímu písmenu

ilustrační snímek

Až u soudu skončila sportovní sázka na zápas dvou tenistek loni v dubnu. Marek Vach si tehdy vsadil na vítězství jedné...

Údiv mladého rybáře: jeho úlovek z hlubin připomínal spíš mimozemšťana

Devatenáctiletý rybář Oscar Lundahl se svým úlovkem - parybou chimérou podivnou.

Vydal se lovit platýse černé, místo toho vytáhl rybu, jejíž vzhled mu připomínal spíš mimozemšťana. Mladý norský rybář...

Další z rubriky

Pokud vyšetřování potvrdí zodpovědnost Íránu, Saúdská Arábie zareaguje

Saúdskoarabský státní ministr pro zahraniční záležitosti Ádil Džubajr na...

Pokud vyšetřování potvrdí, že za útoky na saúdskoarabská ropná zařízení je zodpovědný Írán, Saúdská Arábie podnikne...

Žluté vesty se přidaly ke klimatickému protestu, policie použila slzný plyn

Protest za ochranu klimatu v Paříži (21. září 2019)

V Paříži se v sobotu opět protestovalo. Kromě dalšího protestu hnutí takzvaných žlutých vest se ve městě odehrály i...

Už nejen blokace webů. Rusko a Čína své občany ještě více izolují

Všečínské shromáždění lidových zástupců je jednokomorový parlament Čínské...

Rusko a Čína nyní spojí své síly ve vesmíru a komunikačních technologiích. Hodlají vytvořit novou satelitní...

Klimatické stávky se zúčastnily čtyři miliony lidí, napsala Thunbergová

Švédská šestnáctiletá aktivistka Greta Thunbergová se účastnila protestu za...

Podle švédské ekologické aktivistky Grety Thunbergové se do páteční celosvětové série stávek a demonstrací za lepší...

Můj syn má svalovou dystrofii, od 12 let je na vozíku
Můj syn má svalovou dystrofii, od 12 let je na vozíku

Na 7. září připadá Světový den Duchennovy svalové dystrofie. Tímto vzácným genetickým onemocněním trpí i Jaroslav, který je v současnosti plně odkázaný na pomoc druhých.

Najdete na iDNES.cz