Čína se mstí tropickému ráji kvůli Tchaj-wanu, odřízla ho od svých turistů

  10:14aktualizováno  11:03
Prázdné hotelové pokoje, opuštěné výletní lodě či zavřené cestovní kanceláře, tak vypadá dříve turisticky rušné Palau. Tento ostrovní stát v Tichém oceánu se totiž ocitl uprostřed stále eskalujícího diplomatického konfliktu mezi Čínou a Tchaj-wanem, který se Peking rozhodl vyřešit po svém a zakázal cesty do palauského exotického ráje.

V tichomořském souostroví Palau marně vyhlížejí turisty z Číny. | foto: GoPro

Čínské cestovní kanceláře nesmí od konce loňského roku vozit turisty na tropické souostroví Palau. Čína jej totiž označila za ilegální destinaci, se kterou neudržuje diplomatické vztahy. Jako záminka ji posloužila skutečnost, že Palau je jedním ze sedmnácti zbylých spojenců Tchaj-wanu. Ten Čína stále považuje za svou provincii. Peking chce tímto krokem posílit svůj vliv v Tichomoří a přesvědčit Palau, aby se přidalo na její stranu. 

Fotogalerie

„Na Palau probíhá diskuse o tom, že Čína využívá cestovní ruch jako zbraň,“ říká Jeffrey Barabe, majitel dvou hotelů na palauském ostrově Koror. „Někteří lidé si myslí, že Čína tu investovala jen proto, aby investice poté náhle pozastavila a pokusila se s Palau vyjednat pevné diplomatické vazby,“ vysvětluje.

Právě na Kororu je náhlý obrat čínských politiků nejvíce znát. Vylidněné hotelové komplexy a restaurace, zavřené cestovní kanceláře či prázdné lodě zakotvené v přístavu jsou toho důkazem. Před zákazem čínští turisté představovali asi polovinu všech návštěvníků Palau. Ze 122 tisíc turistů, kteří sem v loňském roce přijeli na dovolenou, jich bylo 55 tisíc z Číny a 9 tisíc z Tchaj-wanu.

Čínští investoři na Palau v předchozích letech otevřeli nová obchodní centra, vybudovali přepychové hotely a postavili desítky luxusních nemovitostí.

Číně chybí turisté. Peking kvůli vízové politice přichází o miliardy

Letecká společnost Palau Pacific Airways minulý měsíc v reakci oznámila, že do konce srpna zruší všechny své lety do Číny. „Čínská vláda se snaží zabránit turistům v cestě na Palau,“ uvádí aerolinky, které se od zavedení zákazu potýkají s více než padesátiprocentním poklesem rezervací.

Čínskému tlaku se nepodvolíme, ozývá se z Palau

Ačkoli čínské ministerstvo zahraničí nechtělo svůj postup vůči Palau komentovat, pro agenturu Reuters uvedlo, že vztahy s ostatními zeměmi podléhají principu jedné Číny. „Princip jedné Číny je předpokladem a politickým závazkem, aby Čína udržovala a rozvíjela přátelské vztahy se všemi zeměmi na světě,“ uvedlo. Zásada jedné Číny je základem čínské vládni politiky, která považuje Tchaj-wan za neoddělitelnou součást země.

Salvador uznal Čínu

Salvador v úterý přerušil diplomatické styky s Tchaj-wanem a oficiálně uznal Čínu. V televizním projevu to oznámil salvadorský prezident Sanchéz Cerén. Tchaj-wan v reakci informoval, že kvůli záměru Salvadoru přiklonit se na stranu Číny přerušuje se středoamerickou zemí diplomatické vztahy. Tchaj-pej zároveň kritizoval zahraniční politiku Číny, kterou označil za dolarovou diplomacii. Letos stejný krok jako Salvador učinily západoafrická Burkina Faso a karibská Dominikánská republika.

Číně se jen za poslední dva roky podařilo na svou stranu přetáhnout už pět zemí, které dříve spolupracovaly s Tchaj-wanem, například Panamu, Nigérii či naposledy Salvador. „Čelíme velkým diplomatickým problémům, ale tlaku z Pekingu se nepodvolíme,“ uvedlo tchajwanské ministerstvo zahraničí na svých webových stránkách. „Tchaj-wan bude spolupracovat se spřátelenými národy, aby podpořil regionální mír a stabilitu a zajistil si oprávněné místo v mezinárodním společenství,“ dodalo ministerstvo.

Podle palauského prezidenta Tommyho Remengesaua se Peking k omezení v oblasti cestovního ruchu zatím oficiálně nevyjádřil. „Není žádné tajemství, že Čína by chtěla, abychom naše tchajwanské přátele vyměnili za Peking. My ale nechceme rozhodovat o politice jedné Číny,“ uvedl Remengesau s tím, že Palau sice uvítalo čínské investice, ale jeho demokratické ideály mají blíže k Tchaj-wanu. 

Namísto masivního cestovního ruchu, který se podepsal na zdejším životním prostředí, se Palau nyní podle prezidenta zaměří na movitější klientelu. „Obrovské množství lidí pro nás neznamenalo větší příjmy. Rozhodli jsme se jít cestou kvality namísto kvantity,“ prohlásil Remengesau.

Peking varoval Tchaj-wan, že zmaří jakékoli snahy o nezávislost

Není to poprvé, co Čína využila cestovní ruch coby nástroj diplomatického vyjednávání. V minulém roce například zastavila cesty do Jižní Koreje poté, co Soul v září nainstaloval čtyři odpalovací zařízení amerického protiraketového systému THAAD. Čína s Ruskem dlouhodobě apeluje na Jižní Koreu, aby se rozmístění štítu vzdala.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Soud definitivně osvobodil policistu, který autem zastavil motorkáře

Policista Šimon Vaic je viněn z těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti kvůli...

Policista Šimon Vaic, který čelil obžalobě kvůli tomu, že zahradil ujíždějícímu motorkáři cestu autem v roce 2017,...

Soukup chce dobýt Evropský parlament. Z TV Barrandov zmizí jeho pořady

Jaromír Soukup na snímku z března 2016

Jaromír Soukup učinil zásadní životní rozhodnutí, píše TV Barrandov na svém twitterovém účtu. Podle Info.cz Soukup...

Policie dopadla údajné vrahy čerpadlářky v Nelahozevsi

Dům ve Vojkovicích na Mělnicku, kde policisté zadrželi podezřelého z vraždy...

Policie zadržela dva podezřelé z vraždy čerpadlářky z Nelahozevsi. Informaci iDNES.cz potvrdil policejní mluvčí Zdeněk...

Útočník na pódiu pobodal starostu Gdaňsku, ten na následky zranění zemřel

Starosta Gdaňsku Pawel Adamowicz při vystoupení na charitativní akci (13. ledna...

Na starostu polského Gdaňsku zaútočil během nedělního večera muž s nožem. Stalo se tak při charitativní akci, kdy...

Tátové od rodin i gauneři. Podezřelí z vraždy pumpařky byli „známé firmy“

Dům ve Vojkovicích na Mělnicku, kde policisté zadrželi podezřelého z vraždy...

Oba měli rodinu, jeden z nich by se brzy měl stát otcem. Oba jsou z Mělnicka, kde byli známí kvůli své kriminální...

Další z rubriky

Doba úsměvů pominula. Španělé migranty nejdříve vítali, teď je nechtějí

Posádka lodi Aquarius při své poslední misi u Libye vzala na palubu stovku...

Španělské úřady změnily svůj postoj vůči migrantům, když na začátku ledna zadržely jednu z lodí španělské nevládní...

Tálibán zaútočil na výcvikové středisko, zemřelo přes 120 Afghánců

Na výcvikové středisko v afghánské provincii Vardak zaútočil Tálibán. Budova se...

Bojovníci Tálibánu zaútočili na výcvikové středisko v provincii Vardak na východě Afghánistánu a zabili více než 120...

Mrtví v Turecku hlasují. Tam, kde se vládní straně AKP voličů nedostává

Turkyně prochází pod volebním plakátem tureckého prezidenta Tayyipa Erdogana....

Turecká opozice před blížícími se obecními volbami upozornila na obrovské nesrovnalosti v seznamech voličů. V nich jsou...

Najdete na iDNES.cz