Pět let v obklíčení. Asad spustil krvavý blitz, Ghútu čeká poslední boj

  • 157
Dvě stě sedmdesát mrtvých za tři dny. To je bilance útoků syrských vládních sil na východní Ghútu, poslední velkou baštu islamistických rebelů v blízkosti Damašku. Podle agentury AP vše nasvědčuje tomu, že se Bašár Asad rozhodl po pěti letech obklíčení jejich odpor definitivně zlomit.

„Čekáme až na nás přijde řada a zemřeme. To je vše, co mohu říci,“ sdělil reportérovi agentury Reuters 22letý Bilal Abú Salah, který se svojí těhotnou ženou žije v Dumě, největším městě východní Ghúty.

„Téměř všichni místní nyní žijí krytech. V každém je pět až šest rodin. Není tu žádné jídlo, trhy jsou zavřené,“ popsal situaci v povstalecké enklávě, která od nedělního večera čelí masivnímu bombardování a ostřelování syrské armády.

Syrská organizace pro lidská práva (SOHR) spočítala, že ve východní Ghútě během tří dnů zemřelo 270 lidí, včetně nejméně 57 dětí. Jen za úterý si letecké útoky vyžádaly 106 životů. 

Je to nejhorší bilance za poslední tři roky. Při náletech, v nichž syrská armáda používá i barelové bomby, bylo zničeno šest provizorních nemocnic. Francouzská diplomacie Asada obvinila, že cíleně útočí na civilisty. Letecké útoky začaly na počátku měsíce, podle SOHR během prvního únorového týdne  zabily přes 211 civilistů.

Agentura AP soudí, že bombardování je předzvěstí pozemní operace. Deník al-Watan blízký syrské vládě napsal, že „může začít každou chvíli“.

„Slibuji, že jim dám lekci. Naučím je, co je boj a co je oheň,“ prohlásil generál Suhejl al-Hasan, velitel obávaných Tygřích jednotek, který byl ofenzivou pověřen. „Nikdo vás nezachrání. A pokud ano, záchranu najdete ve vařící vodě a krvi,“ pohrozil obráncům Ghúty (o al-Hasanovi více zde: Tygří jednotky jsou železnou pěstí Asada, velí jim nemilosrdný poeta).

Zahrada Damašku v obklíčení

Syrský režim útok na předměstí Damašku zahájil přibližně rok po vítězství v Aleppu a v době, kdy vede ofenzivu v severosyrském Idlíbu. Východní Ghúta mu leží v žaludku už dlouho. Sveřepý odpor poslední povstalecké enklávy v blízkosti hlavního města kazí sérii vojenských úspěchů, kterých během posledních dvou let dosáhl s pomocí Ruska a Íránu.

Obyvatelé zemědělské oblasti, odkud před válkou pocházela většina zeleniny a ovoce na damašských trzích, patřili k prvním, kdo se v roce 2011 vzbouřil proti diktatuře Bašára Asada. Když revoluce přerostla v občanskou válku, východní Ghútu obsadili povstalci. 

Asadovy jednotky oblast ovládanou povstalci před pěti lety částečně izolovaly, v polovině minulého roku obklíčení dokončily. Většina obytných domů, nemocnic a škol byla zničena. Právě sem v roce 2013 dopadly rakety se sarinem, které zabily stovky civilistů (více zde: V Damašku zabíjelo 350 litrů sarinu, potvrdili inspektoři OSN).

20.února 2018 v 18:08, příspěvek archivován: 21.února 2018 v 13:13

#Syria civil #war: #Battle for Eastern #Ghouta - A territorial control #map as of February 20, 2018 at the beginning of the #Assad Govt. Offensive #EasternGhouta #Eastern_Ghouta #Damascus https://t.co/Z8rLNrjx2V https://t.co/p67Mrfbpsn

Tunely a zásoby zbraní

Pozemní operace v Ghútě nebude snadnou záležitostí. Mezi povstaleckými skupinami dominuje islamistická milice Džaíš al-Islám (Armáda islámu) podporovaná Saúdskou Arábií. Kromě ní zde má své bojovníky Haját Tahrír aš-Šám, čili bývalá fronta an-Nusra. Islamisté pravidelně ostřelují obytné čtvrti Damašku, v úterý při jejich minometném útoku zemřelo osm civilistů.

Ostřílení radikálové měli roky na to, aby se na poslední boj důkladně připravili. Podle agentury AP shromáždili dostatečné zásoby zbraní a munice a vybudovali síť podzemních tunelů, v nichž odolávají vládním náletům.

Situace přibližně čtyř set tisíc civilistů je zoufalá. Poslední humanitární konvoj OSN s léky a jídlem dorazil minulý týden, předešlý loni v listopadu. „Kvůli obklíčení tu není nic k dostání,“ postěžovala si pro televizi al-Džazíra jedna z místních žen. „Během útoků tady není jediný obchod, kde by vám něco prodali. Pokud neumřeme při bombardování, tak umřeme hlady.“

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video