Svět se s obtížemi shodl, že chce chránit klima novým Kjótem

  8:51aktualizováno  14:15
Zástupci 190 států přijali na Bali plán jednání o nové klimatické dohodě. Neobsahuje konkrétní závazky na snižování emisí, je pouhou cestovní mapou k přijetí nástupce Kjótského protokolu. I tak bylo kompromisu dosaženo po čtrnáctidenním vyjednávacím maratonu jen s obtížemi.

Stovky lidí přijely na Bali podpořit konferenci o klimatu - Stovky mladých lidí z celého světa si nabarvily prst na zeleno, aby tak na Bali podpořily konferenci OSN o klimatu. (14. prosince 2007) | foto: Reuters

Nová klimatická dohoda má být podepsána na konferenci v Kodani v roce 2009. Nahradí takzvaný Kjótský protokol, jehož platnost vyprší už v roce 2012.

Klimatická konference na Bali už hrozila krachem. Ovládl ji totiž spor mezi Evropskou unií na straně jedné, a skupinou zemí v čele se Spojenými státy na straně druhé.

Evropa žádala, aby v závěrečném dokumentu konference stálo, že vyspělé země světa do roku 2020 sníží emise skleníkových plynů o 25 až 40 procent (v porovnání s rokem 1990). USA, Kanada, Japonsko a Austrálie se ale takto konkrétnímu požadavku bránily. Prý by zvýhodnil méně rozvinuté země a měl by negativní vliv na další rozhovory.

A tak Evropská unie, která původně hrozila bojkotem lednových klimatických rozhovorů na Havaji, ustoupila. V tu chvíli už delegáti jednali "přesčas", konference měla skončit včera odpoledne tamního času (ráno našeho). Z Bali se nicméně ozývaly optimistické hlasy, že kompromis nakonec určitě bude nalezen.

Všichni museli ustoupit
Pak ale situaci zkomplikovaly Čína a Indie, jež patří ke světově největším znečišťovatelům ovzduší. Chtěly, aby bylo v závěrech konference jasně napsáno, že vyspělé státy budou mít větší roli při financování opatření v boji proti klimatickým změnám. A proti tomu se opět postavily Spojené státy, které naopak žádaly větší zapojení rozvojových států.

Americká delegace na klimatické konferenci OSN na BaliObrat nastal až dnes nad ránem středoevropského času. Šéfka americké delegace Paula Dobrianská se naklonila k mikrofonu a oznámila, že USA svůj požadavek na větší zapojení rozvojových států stahují. Tím umožnily přijetí závěrečného dokumentu. Zároveň jim ale text vyhovuje tím, že neobsahuje konkrétní požadavek o snižování emisí. O něm se ještě bude jednat.

"Spojené státy tato dohoda zavazuje, ale chtějí mít jistotu, že na nové smlouvě budeme pracovat všichni společně," řekla pak Dobrinská.

"Tohle je začátek, ne konec," reagoval na dohodu generální tajemník OSN Pan Ki-mun. Nadcházející jednání ale budou daleko složitější a náročnější, připomněl. Výsledek přivítal i šéf sekretariátu OSN pro klimatické změny Yvo de Boer. "Je to povzbuzující. Je to skutečné znamení o ochotě ke kompromisu," prohlásil.

Šéf OSN Pan Ki-mun na klimatické konferenci na Bali

Českou delegaci na Bali vedl ministr životního prostředí Martin Bursík. Výsledek jednání označil za "významný posun na cestě ke globální spolupráci na ochranu klimatu". Ocenil hlavně skutečnost, že se rozvojové a vyspělé státy, včetně USA, dokázaly dohodnout.

Dosud závazný Kjótský protokol zavazuje průmyslové státy snížit v období let 2008 až 2012 emise o pět procent ve srovnání s rokem 1990. USA se k protokolu nepřipojily, protože odmítají povinné závazky a prosazují dobrovolný přístup ke snižování emisí.

Autoři: , ,

Sametová revoluce

Připomeňte si události, klíčové osobnosti a atmosféru roku 1989 ve speciálu 30 let svobody.


  • Nejčtenější

Nehoda autobusu na Slovensku. Dvanáct mrtvých, zvažuje se státní smutek

Nejméně 12 lidí, z toho minimálně čtyři nezletilí, nepřežilo srážku nákladního vozu a autobusu u Nitry na jihu...

Z večeře kamarádem. Příběh přátelství tygra a kozla skončil smutně

Neuvěřitelný příběh o přátelství kozla Timura a sibiřského tygra Amura, který Rusko sledovalo od roku 2015, skončil....

Skandinávie zažila vlastní Křišťálovou noc, neonacisté útočili koordinovaně

Ve Skandinávii se minulý víkend u příležitosti výročí Křišťálové noci odehrála řada koordinovaných útoků namířených...

Dnes už rozlišujeme přes 40 variant pohlaví, řekl v Rozstřelu genderový expert

Za totality se o problematice LGBT nemluvilo, což bylo paradoxně výhodné, že příslušníci sexuálních menšin nepodléhali...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Přebraly jsme vaši roli, omlouvají se ženy mužům. Feministé nechápou

Video, na němž se ženy omlouvají mužům, zhlédlo za několik dní téměř čtyři sta tisíc lidí. „Videem jsme chtěli...

Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

Premium

Kořeněná jídla ani káva neškodí, vyvrací profesor Tesař letité mýty

Kola je pro ledviny hrob. Nejlepší je nesolit a nejíst ostrá exotická jídla. Alkohol dokáže „propít“ ledviny, které je...

Premium

Špičkový výrobek i po letech funguje. Kvůli hloupé chybě je však k ničemu

Snoubení spotřební elektroniky a počítačů provázely porodní bolesti, které jsou z dnešního pohledu absurdní a...

  • Další z rubriky

Člověk v tísni v Rusku verboval a cvičil demonstranty, tvrdí tamní poslanec

Ruský poslanec podezírá českou humanitární organizaci Člověk v tísni z toho, že „se zabývala verbováním a přípravou...

Do dvou dnů budu zase sedět, chlubil se násilník. A napadl pětiletou dívku

V Anglii poslali do vězení muže, který před půl rokem sexuálně napadl pětiletou dívku. Násilník přitom brány věznice po...

Kamarád ho varoval. Francouz zemřel po pádu z vodopádu, fotil si selfie

Třiatřicetiletý Francouz Bastien Palmier zemřel ve čtvrtek v Thajsku poté, co si chtěl z místa odvést památku v podobě...

Revoluci spustili Slováci, studentský průvod k nim jede oslavit i Zeman

Už den před 17. listopadem 1989 vyšli do ulic studenti v Bratislavě. Jejich nepovolený průvod je přehlíženým, přitom...

SOUTĚŽ: Zapojte se do velké fotosoutěže o hračky Fisher-Price
SOUTĚŽ: Zapojte se do velké fotosoutěže o hračky Fisher-Price

Milé maminky, letos jsme si pro vás opět připravili velkou fotosoutěž se značkou Fisher-Price! Vyfoťte své děťátko s jeho oblíbenou hračkou, nahrajte ji do soutěže a získejte hodnotné ceny.

Najdete na iDNES.cz