Do koránu kopali ve Švédsku jako do míče. Islámským světem cloumá vztek

  • 324
V Iráku, Íránu a Libanonu v pátek vyšly do ulic tisíce demonstrantů na protest proti rozhodnutí Švédska povolit akci, při níž aktivisté ve čtvrtek ve Stockholmu opět poničili a pošlapali korán. Protesty byly hlučné, obešly se nicméně bez násilí. Povolení akce kritizovaly také například Katar nebo Saudská Arábie. Turecko na aktivisty vydalo zatykač.

Páteční demonstrace v muslimských zemích, které následovaly po modlitbách, byly pokojné a kontrastovaly tak se čtvrtečními scénami v irácké metropoli Bagdádu, kde rozhořčený dav vnikl do areálu švédského velvyslanectví a založil tam menší požár. Švédsko v pátek oznámilo, že provoz své ambasády v Bagdádu dočasně zastaví a jeho aktivity a personál přesouvá do Stockholmu.

„Bezpečnost je prioritou. Přidělený personál přiletěl do Švédska pravidelným letem,“ uvedlo švédské ministerstvo zahraničí, které označilo čtvrteční události za „násilný vandalismus“. Po vniknutí demonstrantů do sídla velvyslanectví ministerstvo sdělilo, že za zajištění bezpečnosti zodpovídá podle mezinárodních úmluv Irák.

Demonstrace se v pátek konaly kromě jiného v bagdádské čtvrti Sadr, která je baštou vlivného šíitského duchovního a politického vůdce Muktady Sadra, jehož příznivci se rovněž ve čtvrtek účastnili útoku na švédské velvyslanectví ve městě. Demonstranti spálili švédskou vlajkou a duhovou vlajku hnutí LGBT+.

Tisíce dalších lidí se shromáždily na jižním předměstí Bejrútu k protestní akci, kterou svolalo libanonské hnutí Hizballáh. Demonstranti drželi v rukou výtisky koránu a provolávali: „Budeme bránit korán do poslední kapky krve.“ I zde vzplály švédské vlajky.

Demonstrace za účasti tisíců lidí se podle AP konaly i v Teheránu a dalších íránských městech. V metropoli demonstranti skandovali: „Smrt amerikanizovanému Švédsku! Smrt Izraeli!“

Ve Stockholmu se chystají spálit korán, v Bagdádu už v noci hořela ambasáda

Pálení koránu uráží náboženský cit muslimů

Protestní akce se uskutečnily poté, co švédská policie s poukazem na svobodu slova povolila akci před iráckou ambasádou ve Stockholmu, při níž irácký uprchlík Salwan Momika hrozil spálením koránu a irácké vlajky. Knihu nakonec Momika a jeho příznivci ve čtvrtek odpoledne potrhali a pošlapali. Muž již dříve spálil několik stránek koránu před největší mešitou ve Stockholmu, což tehdy vyvolalo protesty v převážně muslimských státech. Řada muslimů tvrdí, že takové počínání uráží jejich náboženský cit.

Ve čtvrtek nad ránem dav Iráčanů v reakci na hrozbu pálení koránu zaútočil na švédské velvyslanectví v Bagdádu. Irák útok demonstrantů kritizoval, zároveň ale vypověděl švédskou velvyslankyni, pohrozil přerušením vztahů se Stockholmem a povolal do vlasti svého diplomatického zástupce ve Švédsku.

Chtěl spálit bibli i tóru, nakonec se rozmyslel. Není to správné, vysvětlil

Švédská telekomunikační společnost Ericsson v pátek uvedla, že prověřuje informaci, podle které irácká vláda odebrala pracovní povolení zaměstnancům této firmy v Iráku. Společnost uvedla, že pálení koránu silně uráží náboženský cit muslimů a že takové chování není v souladu s etickými zásadami firmy.

Švédské velvyslance si mezitím na protest proti čtvrtečnímu shromáždění ve Stockholmu předvolaly také Saúdská Arábie a Katar.

Kritika i ze strany Turecka

Turecko na dánsko-švédského aktivistu Rasmuse Paludana, iráckého uprchlíka žijícího ve Švédsku Salwana Momiku a dalších osm lidí vydalo zatykač, oznámil v pátek ministr spravedlnosti Yilmaz Tunç.

Ministr také vyzval Švédsko, aby takovým incidentům v budoucnosti zabránilo. Pálení koránu vyvolalo v Turecko silnou nevoli, prezident Recep Tayyip Erdogan to na začátku roku označoval za jeden z důvodů, proč Ankara nesouhlasí se vstupem Švédska do NATO.

Erdogan souhlasil. Žádost Švédska o vstup do NATO pošle k ratifikaci

Už lednová Paludanova akce před tureckým velvyslanectvím ve Stockholmu vyvolala v Ankaře silnou nevoli, která byla namířena proti samotnému aktivistovi, ale i proti Švédsku, které s odvoláním na svobodu projevu akci povolilo. Erdogan tehdy řekl, ať Švédsko nepočítá s tureckou podporou na cestě do NATO.

Žádost o členství v obranné alianci Stockholm podal loni po ruské invazi na Ukrajinu. Turecký prezident minulý týden na summitu NATO ve Vilniusu však přislíbil, že švédskou žádost o členství předloží parlamentu k ratifikaci co nejdříve. Turecký parlament má nyní ale letní pauzu, která potrvá do října. Přerušit ji mohou jen mimořádné schůze, jedna taková byla svolána na úterý.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video