Švédsko se stává líhní džihádistů. Děti přistěhovalců míří do řad IS

  11:54aktualizováno  11:54
Ze Švédska stále častěji odchází potomci imigrantů do řad Islámského státu. V nové vlasti se totiž nedokáží integrovat. Náboráři teroristů působí v oblastech, kde žijí převážně přistěhovalci. Policie na boj s radikalizací nestačí. Chybí jí dostatečný počet strážníků i přísnější zákony, píše BBC.

Bojovníci Islámského státu v Iráku | foto: Profimedia.cz

Švédsko dlouho platilo za zemi, která je vstřícná k uprchlíkům. Aktuální krize však změnila postoje části veřejnosti i vlády. Nefungující integrace přistěhovalců se projevuje zvýšenou kriminalitou ve vyloučených oblastech. Potomci rodin, které před lety přišly na sever Evropy, tápou. Začlenit se nedokázali.

POHLED ZE ŠVÉDSKA: Nejsme ráj, ale vždy jsme byli humanitární zemí

Mladiství bez budoucnosti jsou snadným terčem pro náboráře islamistů. Jen ze Švédska do Iráku a Sýrie odcestovalo více než 300 lidí. Většina směřovala do řad Islámského státu (IS). Někteří na bojištích zemřeli, jiní se vrátili do Švédska. To se stalo jednou z největších líhní džihádistů v Evropě v přepočtu na počet obyvatel.

Cestou k džihádu si prošla i mladá dívka, kterou vyzpovídali reportéři BBC. Přála si zůstat v anonymitě. Nedávno se vrátila z bašty IS Rakká. Nyní žije v Göteborgu. Vzpomíná na smrt manžela v Sýrii. Straší ji křik znásilňovaných jezídských žen. Bombardování tam bylo na denním pořádku.

Upálení jordánského pilota

Zprvu své dlouhé cesty do Sýrie nelitovala. Po smrti manžela si však začala všímat, jak islamisté nedodržují muslimské učení. „Když upálili toho jordánského pilota, zeptala jsem se jich, jak mohli něco takového udělat jinému člověku. Je to podle islámského učení? Co já vím, tak nám nepovoluje někoho upalovat,“ ptala se velitelů. Smrt jordánského pilota islamisté zaznamenali v propagandistickém videu (více zde).

S pomocí dalšího bojovníka IS se jí podařilo utéct. Dostala se do Turecka a zpět do Švédska. Mimo vzpomínek jí zůstaly i fotografie z bojiště. Britským novinářům ukázala snímky zbraní i své zraněné dcerky. Tvář jí hyzdily stopy po střepinách. „Když se vydáte touto cestou, nepřemýšlíte o normálním životě. Myslíte jen na to, jak zemřít a dostat se do nebe,“ vysvětluje.

Počet přijatých uprchlíků by měl být nula, říká expert Švédských demokratů

Podobný příběh má za sebou nejméně stovka lidí, kteří se z Göteborgu vydali do IS. Druhé největší švédské město platí za jedno z národnostně nejpestřejších v zemi. Třetina obyvatel má přistěhovalecký původ. Na předměstí Angered až 70 procent. Právě zde se v poslední době množí problémy. Policie předměstí považuje za rizikové. Náboženská obec se snaží zavést mírnější formu práva šaría. Kontroluje oblékání žen a zakazuje jim návštěvu diskoték.

Dvě třetiny dětí zde odcházejí ze školy v patnácti letech. Nezaměstnanost šplhá k 11 procentům. Na švédské poměry neobvykle vysoké číslo. Situace využívají náboráři IS. Jeden z místních mladíků Imran tvrdí, že využívají zejména mladých lidí, kteří ztratili cestu. „Pojďte s námi. Bojujte za Alláha. Bojujte za svobodu muslimů. Zabíjí nás a znásilňují. Plýtváte životem. Od Švédů nic nedostanete,“ lákají náboráři nové bojovníky.

Švédsko poslalo na doživotí dva muže bojující za IS (prosinec 2015):

Frustrace a cesta k IS

Zranitelná je zejména druhá generace přistěhovalců. Jejich rodiče prchli z válkou zmítaných zemí. Ve Švédsku našli bezpečí. Byli vděční za to, co jim nová vlast nabídla. Jejich děti cítí odmítnutí a diskriminaci systémem. Vlast rodičů je jim cizí, Švédsko za domov nepovažují.

Švédský uprchlický sen končí. Běženci se vrací domů se štědrým příspěvkem

Východisko nacházejí v radikálních formách islámu. Největší mešitu na předměstí Angered při modlitbách navštěvuje okolo 500 lidí. Imámové jim přednášejí o respektování švédských zákonů a snahách o integraci. Místní však vzpomínají na incident, kdy dva věřící přerušili imámův proslov a obvinili ho z toho, že odmítá extremismus.

Radikalizace ve čtvrtích přistěhovalců vzkvétá také kvůli nedostatku policejních sil. Potvrzuje to Ulf Bostrom, který v Göteborgu dohlíží na integraci. „Přišli jsme o 50 procent všech policistů,“ vysvětluje. Problémem jsou též špatné zákony. Kdokoli se z řad Islámského státu vrátil do Švédska, nebyl stíhán, tvrdí Bostrom.

Od dubna švédské zákony trestají pokusy o vycestování ze země za účelem „páchání terorismu“.

Mapy poskytuje freytag & berndt vydavatel nejrozsáhlejšího obrazového vlastivědného průvodce o naší zemi Český atlas.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Utajená auta policie lze snadno odhalit. Jejich značky chybí v databázi

Ilustrační snímek

Policejní sledovači mají poněkud nečekaný problém. Je jím nenápadná vyhledávací databáze České kanceláře pojistitelů. V...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Další z rubriky

Pompeje vydaly další poklad, archeologové objevili fresku Narcise

Archeologové objevili v atriu bohatě zdobeného domu v Pompejích dobře...

Archeologové objevili v atriu bohatě zdobeného domu v Pompejích dobře zachovalou fresku bájného Narcise, který...

Muellerovi prokurátoři žádají pro exšéfa Trumpovy kampaně přes 24 let vězení

Paul Manafort

Prokurátoři pracující pro zvláštního vyšetřovatele amerického Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) Roberta Muellera...

Eurokomisařka Jourová: Zákony by se měly dodržovat i na sociálních sítích

Eurokomisařka Věra Jourová v Rozstřelu (16. února 2018)

České eurokomisařky Věry Jourové se obávají i ti největší internetoví giganti. Zastupuje trh EU, na němž má jen u...

Najdete na iDNES.cz