Nechoďte zítra do školy, varoval střelec z Oregonu. Vraždil křesťany

  7:29aktualizováno  12:10
Den před střelbou na oregonské škole vrah Chris Mercer na internetu varoval, aby studenti ze severozápadu USA zůstali doma. Při útoku studentům nařídil, aby se postavili všichni křesťané. „Během sekundy spatříte Boha,“ řekl jim. Podle policie Mercer vyznával neonacismus a do školy si přinesl čtyři zbraně.

Ozbrojený Chris Harper Mercer podle výpovědi zraněné Anastasie Boylanové nejdříve vrazil do třídy a začal střílet naslepo. Učitele a několik dalších lidí zastřelil, ostatní si okamžitě lehli na zem.

Fotogalerie

Ozbrojenec poté během doplňování nábojů do zbraně nařídil studentům, aby vstali ti, kdo jsou křesťané. „Tomu, kdo vstal, pak řekl: ‚Dobře, protože jste křesťané, uvidíte Boha během sekundy.‘ Poté je zastřelil,“ vylíčila studentka americké televizi CNN.

Šestadvacetiletý útočník zabil devět lidí, dalších sedm zranil. Okresní šerif oznámil, že střelec zemřel při přestřelce s policií.

Syn má psychické problémy, říkala matka sousedům

Útočník pocházel z Los Angeles, do Oregonu se přestěhoval. Jeho bývalí sousedé z Kalifornie pro deník The New York Times uvedli, že si byl Mercer vždy blízký se svou matkou, zdravotní sestrou Laurel Harperovou. Otec Ian Mercer s nimi nežil. Střelec byl smíšeného původu, jeho matka je černoška.

LaurelHarperová se podle sousedů snažila syna chránit před všemi hrozbami včetně sousedských hádek, hlučných dětí a štěkajících psů. Před několika lety prý obcházela okolní byty s peticí, v níž žádala domovníka, aby u ní zlikvidoval šváby.

„Říkala, že se její syn potýká s nějakými psychickými problémy a švábi ho nesmírně obtěžují,“ vylíčila bývalá sousedka Julie Winsteadová. Do té doby podle svých slov vůbec nevěděla, že má Harperová nějaké dítě. Stejně jako byl její syn je i ona prý velmi introvertní.

Nažeň je do kouta a střílej, radili útočníkovi diskutéři z internetu

Na internetu a sociálních sítích Mercer často hovořil o tom, jak mu může zabíjení přinést slávu. Mercer se považoval za „konzervativního republikána“ a fascinoval ho nacismus. Na sociální síti MySpace zase glorifikoval Irskou republikánskou armádu a na svém profilu zveřejňoval fotky jejích bojovníků.

Den před útokem o svém plánu zřejmě informoval na oblíbeném diskuzním serveru 4chan. Jeho uživatelům ze severozápadu Spojených států v anonymním příspěvku doporučil, aby zůstali doma.

„Kluci, někteří z vás jsou v pohodě. Pokud bydlíte na severozápadě, nechoďte zítra do školy,“ hlásala zpráva, kterou doprovázel obrázek žabáka se zbraní v ruce. Správci diskuzního serveru už příspěvek odstranili, v internetových archivech je však dostupný i s reakcemi dalších diskutujících. Řada z nich od útoku odrazuje, někteří uživatelé ho naopak podporují.

„Předpokládám, že vstoupíš do třídy a lidem řekneš, že je bereš jako rukojmí. Nažeň všechny do kouta a začni střílet,“ doporučoval jeden z anonymních účastníků debaty. Jiný střelci radil zaútočit na dívčí školu, kde se žákyně nebudou umět příliš bránit.

Otec útočníka byl v šoku:

Oregonská škola měla jednoho strážce, nebyl ozbrojený

Místní televize KOIN s odvoláním na bývalého ředitele školy Joeho Olsona píše, že na bezpečnost celého venkovského kampusu dohlížel pouze jeden neozbrojený strážce.

„Na něco takového nikdy nemůžete být připravení,“ prohlásil Olson. Vyšší odborná škola však podle něj nikdy nebrala nebezpečí útoku na lehkou váhu. Její vedení v minulosti uspořádalo tři cvičení, při nichž se studenti i zaměstnanci učili podobné situace zvládat. Účastnily se jich i místní bezpečnostní složky.

Prezident Obama v emotivním projevu vyzval ke zpřísnění přístupu ke zbraním vyšinutým střelcům (více čtěte zde).

Spojené státy by podle Obamy měly ztížit vyšinutým střelcům přístup ke zbraním a zařadit se tak mezi ostatní vyspělé země. „Nejsme jedinou zemí na světě, v níž žijí vyšinutí lidé. Ale jsme jedinou vyspělou zemí, kde každých několik měsíců dojde k podobné masové střelbě,“ uvedl viditelně rozhněvaný šéf Bílého domu, podle něhož se již Američané stávají vůči podobným tragédiím netečnými.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Podvodníci rozehráli obří „letadlo“, z lidí vylákali 398 milionů korun

Obžaloba viní tři podnikatele, že zmanipulovali téměř šest tisíc lidí a...

Společnost Rhinoceros nabízela rychlé zbohatnutí. Její zakladatelé díky dovedné manipulaci omámili vidinou snadno...

Mladík na ulici vyzval na souboj osmdesátníka. Netušil, že to je judista

Ilustrační snímek

Nepořádek, který dělal na ulici v České Lípě při pojídání kebabu mladý muž, rozčílil kolemjdoucího osmdesátiletého...

Koupila dům, plánovala drobné opravy. Místo nich jí statik doporučil demolici

Rodinný dům, který paní Komárková zakoupila. (2017)

Alena Komárková koupila dům v hodnotě přes jeden a půl milionu korun. Plánovala drobné opravy a spokojený život na...

Jana Masaryka patrně zabili britští agenti, napsal bývalý Havlův poradce

Jan Masaryk

V roce 1948 zemřel za podivných okolností československý ministr zahraničí Jan Masaryk. Většina odborníků se přiklání k...

Další z rubriky

Trump navrhl na velvyslankyni USA při OSN Craftovou. Ta nyní působí v Kanadě

Kelly Craftová, která je v současnosti americkou velvyslankyní v Kanadě....

Americký prezident Donald Trump navrhl na velvyslankyni USA při OSN Kelly Craftovou, která je v současnosti americkou...

Čech odsouzený za pašování migrantů chce zvrátit rozsudek, nemá na právníka

Jiří Sagan

Český řidič Jiří Sagan, který byl ve Francii odsouzen ke dvěma letům ve vězení za pašování migrantů, chce podat...

VIDEO: Had si vylezl v Austrálii na anténu a senzačně ulovil ptačí kořist

Australští hadi neloví jen myši, ale i ptáky

V Austrálii se podařilo ženě ze státu Nový Jižní Wales na východním pobřeží kontinentu natočit velmi zvláštní video....

Opepřete si vztah lehce hříšnými kartami, stačí si je stáhnout
Opepřete si vztah lehce hříšnými kartami, stačí si je stáhnout

Valentýn je za dveřmi. Připravili jsme pro vás proto karty ke stažení, se kterými si můžete užít nejen na svátek zamilovaných. Stačí vytisknout, nastříhat a obdarovat partnera i sebe.

Najdete na iDNES.cz