Tak často se masově vraždí jen u nás, volá Obama po kontrole zbraní

  11:23aktualizováno  11:23
Spojené státy už vůči masovým vraždám otupěly, prohlásil prezident Barack Obama. Po střelbě v oregonské škole znovu vyzval ke zpřísnění pravidel pro nákup zbraní. USA podle něj nejsou jedinou zemí, kde žijí lidé s chutí zabíjet. Pouze tam se ovšem v učebnách a kinosálech střílí každých několik měsíců.

„Už jsem to říkal před pár měsíci, říkal jsem to i několik měsíců předtím a říkám to pokaždé, když jsme svědky podobné masové střelby. Naše myšlenky a modlitby nestačí. Prostě nestačí. Nevyjádří tu bolest v srdci, smutek a zlobu, kterou bychom měli cítit. A nijak nepomohou předejít dalšímu masakru jinde v Americe - příští týden nebo za několik měsíců,“ prohlásil šéf Bílého domu v emotivním projevu. Pozůstalým i obyvatelům oregonského města Roseburg slíbil pomoc federálních úřadů na tak dlouhou dobu, jak bude potřeba.

Zítra nechoďte do školy, varoval střelec

Chris Harper Mercer zavraždil v Oregonu učitele a osm studentů. Útok předem ohlásil na internetu.

„Zatím nevíme, proč tento jednotlivec udělal to, co udělal. A je fér prohlásit, že každý, kdo něco podobného spáchá, je duševně nemocný - bez ohledu na to, jakou motivaci si myslí, že mají. My ovšem nejsme jedinou zemí na světě, kde žijí lidé, kteří jsou duševně nemocní nebo chtějí ublížit jiným. Jsme jedinou vyspělou zemí světa, kde k takové hromadné střelbě dochází každých pár měsíců,“ dodal viditelně rozčílený Obama.

Otupěli jsme, prohlásil Obama

Prezident ve svém projevu vzpomínal i na šok, který prožil letos v červenci. Během rozhovoru s jedním z novinářů hovořil o tom, že Spojeným státům navzdory častým střeleckým útokům stále chybějí zákony, které by omezily přístup ke zbraním v souladu se zdravým rozumem.

„Později toho dne jsme měli hromadnou střelbu v louisianském kině. Ten samý den! Nějak se z toho stala rutina. Zpravodajství je rutinní, má vystoupení na tomto pódiu už také končí jako rutina. I následné debaty. Jsme vůči tomu otupělí,“ konstatovala hlava státu (o střelbě v kině se dočtete zde).

Volný přístup ke zbraním má ve Spojených státech dlouhou tradici, už od roku 1791 ho zaručuje druhý dodatek americké ústavy. Na úrovni jednotlivých států ho úřady nesmějí omezovat. Napříč USA se ke střelným zbraním oficiální cestou nedostanou lidé, kteří byli pravomocně odsouzeni za násilné trestné činy nebo například konzumaci drog.

Fotogalerie

Barack Obama za zpřísnění zákonů bojoval už po masakru na základní škole v connecticutském Newtownu. Dvacetiletý Adam Lanza tam koncem roku 2012 zastřelil dvacet dětí, ředitelku školy, pět učitelů, svou matku a nakonec spáchal sebevraždu (vše o masakru najdete zde).

Na půdě amerického Kongresu se poté objevilo hned několik návrhů, které přístup občanů ke střelným zbraním regulovaly. Kromě rozšíření a zpřísnění bezpečnostních prověrek, kterými by procházeli všichni zájemci o střelnou zbraň, se jednalo také o zákazu výroby poloautomatických zbraní se zásobníky, které dokážou vystřelit víc než deset nábojů naráz.

„Už vidím ta prohlášení, že potřebujeme víc zbraní“

Proti zpřísnění pravidel však pravidelně vystupují konzervativní politici, zbrojařské firmy i spolky držitelů zbraní. „To jediné, co zastaví zlého chlapce se zbraní, je hodný chlapec se zbraní,“ prohlásila po střelbě v Connecticutu například Národní asociace držitelů pušek (NRA). Silné lobbistické organizace se následně postaraly o to, aby zpřísnění kontroly nad prodejem zbraní Kongresem neprošlo.

Obama si podle svých slov dovede živě představit vlnu tiskových zpráv, které budou po čtvrteční střelbě Američany vyzývat ke koupi dalších zbraní, aby se mohli útočníkům ubránit. „Rád bych požádal americké majitele zbraní, kteří je používají řádně a bezpečně k lovu, sportu nebo ochraně rodiny, aby se zamysleli, jestli organizace, která podle svých slov hovoří za vás, skutečně reprezentuje vaše zájmy,“ prohlásil prezident v přímé narážce na NRA.

Národní asociace držitelů pušek se k Obamově kritice odmítla vyjádřit. „Naší zásadou je nikdy události nekomentovat, dokud nejsou známá všechna fakta,“ řekl její mluvčí deníku The New York Times.

Autor:

Nejčtenější

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Známe výherce soutěže, který se vydá na exkluzivní cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Sedm her velké soutěže, kterou uspořádaly iDNES.cz a CK S.E.N u příležitosti třiceti let svobody, připomnělo v průběhu...

Jak obejít povinnost. Majitelé psů přemýšlejí, jak čip vyříznout z kůže

Strážníci kontrolují povinné očipování psů v Ostravě.

Do povinného čipování všech psů zbývají poslední tři měsíce. Na internetu už ovšem lidé vymýšlejí, jak nařízení obejít....

Vyhrál nad sázkovkou. Ta nechtěla vyplatit výhru kvůli chybějícímu písmenu

ilustrační snímek

Až u soudu skončila sportovní sázka na zápas dvou tenistek loni v dubnu. Marek Vach si tehdy vsadil na vítězství jedné...

Údiv mladého rybáře: jeho úlovek z hlubin připomínal spíš mimozemšťana

Devatenáctiletý rybář Oscar Lundahl se svým úlovkem - parybou chimérou podivnou.

Vydal se lovit platýse černé, místo toho vytáhl rybu, jejíž vzhled mu připomínal spíš mimozemšťana. Mladý norský rybář...

Další z rubriky

Pokud vyšetřování potvrdí zodpovědnost Íránu, Saúdská Arábie zareaguje

Saúdskoarabský státní ministr pro zahraniční záležitosti Ádil Džubajr na...

Pokud vyšetřování potvrdí, že za útoky na saúdskoarabská ropná zařízení je zodpovědný Írán, Saúdská Arábie podnikne...

Z bláta do louže. Po útěku čeká Severokorejky otroctví

Sklizeň obilí v Severní Koreji.

Takhle si Severokorejky vysněný ráj jistě nepředstavují. Po riskantním útěku z temné Kimovy říše na ně v Číně často...

Nejsem mrcha! Petice chce ze slovníku odstranit hanlivé výrazy pro ženu

ilustrační snímek

Téměř třicet tisíc lidí už podepsalo na portálu Change.org petici, která požaduje úpravu hesla žena v Oxfordském...

Klimatické stávky se zúčastnily čtyři miliony lidí, napsala Thunbergová

Švédská šestnáctiletá aktivistka Greta Thunbergová se účastnila protestu za...

Podle švédské ekologické aktivistky Grety Thunbergové se do páteční celosvětové série stávek a demonstrací za lepší...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz