Budoucnost válčení? Stíhačka řízená AI obstála v „boji“, vezla i šéfa letectva

  • 39
Americký šéf letectva Frank Kendall se poprvé proletěl experimentální stíhačkou F-16, kterou místo člověka pilotovala umělá inteligence (AI). Armáda Spojených států do jejího rozvoje ve vojenském letectví hodně investuje a takto řízené stroje by do provozu chtěla zařadit do čtyř let. Odborníci na kontrolu zbraní nicméně nad plánem vyjadřují hluboké znepokojení.

Experimentální oranžovobílá F-16 s ministrem Kendallem na předním sedadle společně s „obyčejnou“ stíhačkou stejného typu, tedy řízenou člověkem, odstartovala z Edwardsovy letecké základny v Kalifornii.

Právě v tomto rozsáhlém pouštím zařízení, kde pilot Chuck Yeager překonal rychlost zvuku, se v simulátorech trénuje nová generace zkušebních bezpilotních letounů.

Letectvo stroje F-16 řízené umělou inteligencí nazývá Vista. Tato stíhačka dokáže provádět stejné manévry jako běžný typ, a to při rychlosti téměř 900 kilometrů za hodinu.

Smrt na křídlech a za kniplem nikdo. Amerika vsadí na umělou inteligenci

Druhá, člověkem řízená, stíhačka se snažila s Vistou při experimentálním letu předhánět. Oba stroje záměrně kličkovaly, aby protivníka přiměly zaujmout zranitelné pozice.

Software Visty se podle vojenských zpravodajů nejprve učí na milionech dat v simulátoru, a pak závěry testuje při skutečných letech. Informace z reálných výkonů pak simulátor zase zpracuje a umělou inteligenci naučí více.

První let Visty se uskutečnil v září 2023 a od té doby se konalo asi dalších 20 testovacích letů. Programy se však z každého experimentu učí tak rychle, že některé verze umělé inteligence, které se na Vistě testují, již ve vzdušných soubojích porážejí lidské piloty.

Po asi hodinovém letu Kendall vylezl z kokpitu a prohlásil, že viděl dost na to, aby této stále se učící umělé technologii svěřil schopnost rozhodovat o tom, zda ve válce spustit zbraně, či nikoliv.

„Nemít umělou inteligenci je bezpečnostní riziko,“ prohlásil v rozhovoru po přistání.

Krok vpřed pro válku?

Americké letectvo by stíhaček řízených AI chtělo uvést do provozu asi tisíc, a to do roku 2028. Myšlenka se ale setkává s odporem.

Odborníci na kontrolu zbraní a humanitární skupiny jsou znepokojeni tím, že by v budoucnu AI bez konzultace s člověkem sama rozhodovala, jestli například shodit bombu. Z toho důvodu usilují o větší omezení jejího používání.

„Existují rozsáhlé a vážné obavy z předávání rozhodnutí o životě a smrti senzorům a softwaru,“ varoval Mezinárodní výbor Červeného kříže. Autonomní zbraně jsou podle něj „bezprostředním důvodem k obavám“ a žádají si „naléhavou mezinárodní politickou reakci.“

Pilot vs. umělá inteligence: Blíží se souboj robotické a lidské F-16

Americká armáda do pokrokových technologií investuje s vidinou větší bezpečnosti a strategickými možnostmi. O rozvoj flotily bezpilotních letounů se snaží i Čína, v případě konfliktu by tak Spojené státy byly méně zranitelné.

Experimentování s letouny řízenými AI pohání i vidina úspor. Výroba stíhaček F-35, které jsou nyní vládci nebes, je totiž velmi nákladná. Menší a levnější bezpilotní stroje jsou tak podle Kendalla jasným řešením.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video