V Cambridge se rozloučili s Hawkingem, zvony odbily na jeho počest

  • 39
V Cambridge pohřbili zesnulého fyzika Stephena Hawkinga. Soukromého obřadu v kostele nedaleko univerzity Gonville and Caius College, na které proslulý vědec působil padesát let, se zúčastnilo na pět set Hawkingových příbuzných, přátel a kolegů. Jeho popel pak v červnu uloží vedle britských panovníků i dalších slavných vědců ve Westminsterském opatství.

Soukromý pohřební obřad v kostele Panny Marie byl přístupný pouze rodině, pozvaným přátelům a Hawkingovým kolegům, píše britský deník The Guardian. Ačkoli byla smuteční ceremonie přístupná pouze pro pozvané hosty, shromáždily se v ulicích Cambridge stovky lidí.

Při příjezdu rakve pokryté bílými liliemi a růžemi, které symbolizovaly vesmír a polárku, lidé tleskali. Před kostel přišly stovky fanoušků slavného fyzika, kteří se po celý den budou moci podepsat do kondolenční knihy. 

Rakev neslo šest portýrů univerzity v tradičních uniformách s buřinkami. Při obřadu promluvil například herec Eddie Redmayne, který Hawkinga ztvárnil ve filmu Teorie všeho z roku 2014, Hawkingova bývalá studentka Fay Dowkerová  či královský astronom Martin Rees.

„Jeho jméno bude žít ve vědeckých análech. Jeho bestsellery rozšířily vesmírné obzory milionům lidí a ještě více jich inspiroval vzácným příkladem svých úspěchů navzdory ranám osudu,“ uvedl ve své řeči Rees.

Smuteční řeč pak přednesl Hawkingův nejstarší syn Robert. Zvon cambridgského univerzitního kostela na Hawkingovu počest odbil šestasedmdesátkrát - jednou za každý rok jeho života. Na mnoha místech univerzitního města vlály během dne vlajky na půl žerdi.

Naposledy se s uznávaným vědcem do Cambridge přijeli rozloučit kromě příbuzných například i kytarista skupiny Queen Brian May, modelka Lily Coleová, podnikatel a vizionář Elon Musk či dramatik Alan Bennett. V kostele byly také všechny tři Hawkingovy děti.

Hawking zemřel 14. března ve věku 76 let. Věnoval se tématům vzniku vesmíru, černých děr nebo propojením Einsteinovy obecné teorie relativity s kvantovou mechanikou. Ve 21 letech u něj lékaři diagnostikovali amyotrofickou laterální sklerózu, takže větší část života strávil na kolečkovém křesle.

Představitelé Westminsterského opatství už týden po Hawkingově smrti oznámili, že se za něj bude konat mše a ve Westminsteru bude uložen Hawkingův popel. K tomu by mělo dojít 15. června. 

Westminsterské opatství je podle agentury Reuters místem posledního odpočinku sedmnácti panovníků a několika nejvýznamnějších osobností britské historie, kromě jiných fyzik Isaac Newton či přírodovědec Charles Darwin. 

„Je naprosto správné, že se ostatky profesora Stephena Hawkinga uloží v katedrále, poblíž těch významných vědců,“ sdělil v prohlášení děkan opatství John Hall. Pohřbení na tomto místě je zřídka využívaným znamením úcty. Naposledy tam byli z vědců uložen průkopník jaderné fyziky Ernest Rutherford v roce 1937 a objevitel elektronů Joseph John Thomson v roce 1940.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video