Sošky hlav zajíce a krysy pocházejí z čínského císařského období a mezi Pekingem a Paříží kvůli nim propukla roztržka. Sošky se dražily minulý týden v Paříži spolu s dalšími předměty ze sbírky Yvese Saint Laurenta.
Neznámý kupec za ně po telefonu nabídl 28 milionů eur, tedy bezmála 790 milionů korun. Na dnešní tiskové konferenci se ukázalo, že dražitel je Číňan, který však nemá dost peněz. Jeho záměrem totiž nebylo získat vzácné sošky, ale zabránit jejich prodeji.
"Co chci zdůraznit, je, že tyto peníze nemohou být vyplaceny," uvedl Cchaj Ming-čchao. V krátkém prohlášení, které přečetl, zdůraznil, že jeho účast v aukci byla aktem vlastenectví. "Myslím, že v takové chvíli by vystoupil každý Číňan. Jen jsem plnil svou povinnost," konstatoval. Cchaj Ming-čchao je sběratel umění, který údajně vede aukční síň ve městě Sia-men na jihovýchodě Číny.
Peking si na krysu a králíka dělá nárok, chce je zpátky. Dokonce se dožadoval soudního zákazu jejich dražby, ale francouzský soud mu nevyhověl a akci povolil. Čína to ostře odsoudila a pohrozila aukční síni blíže neupřesněnými "důsledky". - o čínských výhrůžkách si přečtěte zde.
Výtěžek půjde nadaci a na lékařský výzkum
Sošky byly součástí rozsáhlé umělecké sbírky Saint Laurenta a jeho dosud žijícího partnera Pierra Bergého, kterou sestavovali 50 let. Bergé již dříve naznačil ochotu je z dražby stáhnout, ale za podmínky, že čínské vedení zajistí ve své zemi dodržování lidských práv a umožní návrat dalajlamy do Tibetu. Peking to označil za provokativní vydírání.
Saint Laurent a Bergé oba kontroverzní artefakty koupili legálně. Pařížská aukce vynesla celkem 373,5 milionu eur (10,7 miliardy korun), které poputují na konto Nadace Bergé-Saint Laurent a na lékařský výzkum, především na boj proti AIDS.