Spirit láme rekordy a měří teplotu

  • 5
Spirit jde na Marsu od úspěchu k úspěchu. Opět se mu podařilo překonat rekordní vzdálenost, jakou kdy nějaký přístroj v jednom dni po povrchu planety urazil. A navíc detailně měří teplotu atmosféry Marsu - tedy provádí něco, s čím se před jeho přistáním vůbec nepočítalo.

PŘÍLOHA
Mars: rudá planeta
články * grafiky
fotografie * odkazy

Jak píše server NewScientist.com, díky nečekaným schopnostem jednoho z přístrojů bude vůbec poprvé možné sledovat, jak se teploty atmosféry v delším časovém horizontu mění v souvislosti s nadmořskou výškou - a to až do výše nejméně jednoho kilometru.

Umožní to malý spektrometr, který byl původně určen hlavně pro studium minerálního složení půdy a hornin a jenž nyní vědci obrátili směrem k obloze.

"O tom jsme opravdu neuvažovali, dokud jsme se nedostali na povrch," řekl Don Banfield z Goddardova centra amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA).

Podobná data se dosud podařilo získat pouze v krátkém časovém intervalu při několika přistáváních modulů. Teď však Spirit bude teplotní profily marsovské atmosféry pravidelně zaznamenávat až do konce své mise. A brzy se k němu připojí i jeho dvojče Opportunity, které se nachází na opačné straně Marsu.

Vědci tak budou mít k dispozici detailní teplotní profily ze dvou zcela odlišných oblastí, zdůrazňuje NewScientist. Každodenní záznamy by tak měly poskytnout nový pohled na dynamiku marsovského počasí.

Teplota se mění rychle
Z nových dat vyplývá, že se teploty vzduchu na Marsu velmi rychle mění. Ráno vzduch ve výšce třiceti metrů nad zemí v jediné minutě kolísá až o 4 stupně Celsia. Způsobují to prý vzduchové kapsy, které jsou u povrchu planety oteplovány Sluncem a poté rychle stoupají vzhůru. Tyto kapsy, běžné na Zemi, prý zatím nikdy nebyly na Marsu zaznamenány.

A zatímco se vědci radují z nečekaných teplotních informací, Spirit uhání směrem ke kráteru Bonneville, který leží asi 340 metrů od jeho přistávacího modulu.

Šestikolové vozítko, které na Marsu přistálo začátkem ledna, ve čtvrtek za necelé tři hodiny urazilo rekordních 24,4 metru a překonalo tak dosud největší vzdálenost, jakou kdy nějaký přístroj na Marsu v jednom dni urazil.

Opportunity i přes menší potíže způsobené tím, že zajel příliš blízko ke zkoumaným skalám, zatím na planině Meridiani pokračoval ve studiu místních hornin. Jak píše agentura Reuters, zaslané mikrofotografie ukazují, že geologická skladba v okolí místa přistání je různorodější, než se původně očekávalo.

Cílem mise za 820 milionů dolarů je mimo jiné pátrat v místních horninách po důkazech, zda na čtvrté planetě sluneční soustavy někdy panovalo počasí, které by umožňovalo vznik života.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video