Plavidlo řeckého námořnictva. Ilustrační foto

Plavidlo řeckého námořnictva. Ilustrační foto | foto: AP

Řecké speciální jednotky čelí podezření, že na moři vraždí imigranty

  • 139
Řecko se snaží zastavit příliv ilegálních migrantů i za nasazení speciální jednotky pobřežní stráže. Její příslušníci podle německého aktivisty Eliase Bierdela proti uprchlíkům brutálně zasahují a někdy je i zabíjejí. Řecké úřady se k tomu oficiálně nevyjádřily.

Uprchlíci se dostávají do Řecka a do dalších evropských zemí nejen z jihu přes Středozemní moře, ale i z Turecka v severní části Egejského moře. Používají při tom čluny stěží schopné plavby. Řecké speciální zásahové jednotky jim v tom podle Bierdela brání s použitím extrémní síly.

Aktivista je přesvědčen, že odpovědnost za to nesou především členské státy Evropské unie. Přivádějí totiž Řecko do „nemožné situace“, místo aby se konečně začaly problémem uprchlíků společně zabývat.

Británie nepodpoří pomoc uprchlíkům

Velká Británie ve středu oznámila, že nepodpoří program EU na sledování a záchranu migrantů, kteří putují ze severní Afriky přes Středozemní moře do Evropy. Nechce podporovat uprchlíky, aby se vydali na nebezpečnou cestu.

Operace Triton v listopadu naváže na projekt italské vlády Mare Nostrum (Naše moře). Řím začal s monitorováním Středozemního moře po tragické nehodě u Lampedusy, během níž se utopilo téměř 400 lidí. Nová evropská mise bude hlídkovat v oblasti asi 30 kilometrů jižně od italského pobřeží.

Bierdel poukazuje na to, že některé řecké ostrovy leží v bezprostřední blízkosti tureckého pobřeží. Zabránit vstupu nežádoucích osob na ně mají za úkol speciální jednotky pobřežní stráže, jejichž neosvětlené a neoznačené lodě v noci křižují hraniční vody.

„A podle výpovědí přeživších doslova přepadávají malé čluny migrantů, rozřezávají nafukovací čluny, házejí lidi do vody a nechávají je na skalnatých ostrůvcích... Vede to až ke skutečným vraždám, když plavidla pobřežní stráže přejíždějí tyto čluny a po těchto lidech (uprchlících) pak mizí jakékoli stopy,“ cituje APA Bierdela.

Jednotky z dob olympiády

Své tvrzení má prý podložené líčením nejen přeživších, ale i místních rybářů. Jeden z nich se odvážil i na kameru říct, že mu pobřežní stráž zakázala uprchlíky zachraňovat s tím, že je to věc úřadů. „Ale rybáři jsou tam, vidí, co se děje, a mají nechat bez povšimnutí, když celé rodiny bojují o život,“ řekl aktivista.

Opírá se mimo jiné o veřejně přístupné informace řeckého ministerstva vnitra. Podle nich existuje 18 speciálních jednotek, které spadají pod ministerstvo obrany. Vytvořeny byly k ochraně letních olympijských her v Athénách v roce 2006 a poté přeloženy na ostrovy.

Konkrétní důkazy, že jde o řecké zvláštní jednotky, nemá. Odvolává se však na zprávu z roku 2006, v níž svá zjištění poprvé zveřejnil a nikdo dosud nevyloučil, že by nebyla pravdivá. Poukazuje také na to, že v takových situacích nemají postižení migranti šanci získat důkazy. Četnost různých svědectví a jejich věrohodnost jsou ale podle něj přesvědčivé.

Elias Bierdel pracoval jako novinář do roku 2001, kdy se začal zabývat humanitárními aktivitami. Do širšího mezinárodního povědomí se dostal jako předseda nevládní organizace Cap Anamur v roce 2004, když s kolegy zachránil z moře 37 běženců z Afriky a dopravil je na Sicílii. Kvůli tomu pak byli v Itálii obžalováni z podpory ilegální migrace, po pěti letech je ale sicilský soud obžaloby zprostil.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video