Večerní restaurace ve Španělsku (20. června 2023) | foto: Profimedia.cz

Španělské političky se přou, zda restaurace mají fungovat pozdě v noci

  • 58
Mezi španělskými političkami vypukla polemika o otevírací době restaurací. Vicepremiérka a vůdkyně levicové platformy Sumar Yolanda Díazová označila za šílenství, že tamní restaurace mají běžně otevřeno do jedné hodiny ráno. Podle konzervativní šéfky madridského regionu Isabel Ayusové má však Španělsko noční život, který mu závidí celý svět. A jeho součástí je i možnost povečeřet po půlnoci.

Vicepremiérka Díazova, která je ve vládě socialistického premiéra Pedra Sáncheze ministryní práce, v pondělí informovala poslance z klubu Sumar, že její resort připravuje „racionalizaci“ pracovní doby ve Španělsku. „Není uvážlivé, aby celá země měla otevřené své restaurace do jedné ráno,“ uvedla příklad Díazová.

Podle ní se jedná o „šílenství“, které vede k neohraničenému rozšiřování pracovní doby takových podniků. Později uvedla, že práce pozdě večer a v noci má nepříznivý dopad na zdraví zaměstnanců a měla by být alespoň lépe zaplacena.

Zahrádky hospod v Barceloně kvetou. Nejde ani otevřít okno, stěžují si místní

Podle deníku El País se proti výrokům Díazové zvedla vlna nevole podnikatelů v pohostinství i konzervativních politiků. „Španělsko má nejlepší noční život na světě s ulicemi plnými života a svobody. A to vytváří i pracovní místa,“ reagovala konzervativní šéfka madridského regionu a jedna z hlavních političek opoziční Lidové strany Isabel Ayusová.

„Chtějí, abychom byli puritáni, materialisté, socialisté, bez duše a jiskry, protože jim to vyhovuje,“ uvedla na adresu levicových politiků Ayusová.

Její stranický kolega Alberto Serrano míní, že Díazová a další levicoví politici, chtějí, aby Španělé byli doma „a četli si manifest komunistické strany za záře lampy a se šálkem čaje“.

Španělské podniky zoufale shánějí číšníky. Mnozí se ke své práci už nevrátí

Podle deníku El País statistické údaje skutečně ukazují, že ve Španělsku se častěji pracuje pozdě večer a v noci, než v mnohých dalších státech v Evropské unii. List to připisuje větší váze cestovního ruchu na zaměstnanosti i pozůstatkem některých zvyklostí z dob režimu diktátora Franciska Franka.

Současná vládní koalice, kterou tvoří socialisté a Sumar, se dohodla, že chce běžnou pracovní dobu zkrátit ze 40 hodin týdně na 38,5 hodiny a ke konci svého volebního období na 37,5 hodiny. Změna se má týkat zhruba 55% procent zaměstnanců, kteří mají plný úvazek.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video