Španělská královská rodina (Madrid, 8. února 2006)

Španělská královská rodina (Madrid, 8. února 2006) | foto: Profimedia.cz

Dekret dohlédne na královskou kasu. Španělsko reaguje na průšvih Juana Carlose I.

  • 2
Španělská vláda v úterý schválila dekret, díky němuž bude hospodaření španělské monarchie přehlednější a dostupnější. Dekret by měl mimo to také napravit poškozenou pověst monarchie z posledních let vládnutí Juana Carlose I. V době jeho vlády čelila španělská koruna mnoha skandálům.

Hospodaření španělské monarchie bude mimo jiné podléhat kontrole vládního účetního dvora, který dohlíží na finance státních institucí. Informovala o tom v úterý v noci místní média.

Nový dekret také například reguluje uzavírání zakázek pro královský palác, o nichž bude muset palác informovat na svých stránkách. Nově bude také muset královská rodina evidovat dary, které dostane. Rozpočet královské koruny letos činí podle deníku El Periódico 8,4 milionu eur (asi 210 milionů korun).

Juan Carlos I. přesídlil po korupčním skandálu do Dominikánské republiky

Španělská socialistická vláda schválila nový dekret jen den poté, co král Felipe VI. v bezprecedentním kroku zveřejnil údaje o svém majetku. Ten činí 2,57 milionu eur (asi 64,25 milionu korun), z toho 2,2 milionu je na bankovních účtech a zbytek jsou například umělecká díla, starožitnosti či šperky.

Felipe VI. nemá podle pondělního oznámení ve vlastnictví žádné nemovitosti, ani majetek v zahraničí. O majetku jeho manželky, královny Letizie, královský palác informace nezveřejnil.

Dekret, který vláda dohodla s královským palácem, má začít novou kapitolu španělské monarchie po skandálech bývalé hlavy státu. Otec současného krále čelil několik let podezření z přijetí úplatků a daňových úniků. Začátkem minulého měsíce španělská prokuratura po téměř dvou letech definitivně zastavila jeho vyšetřování, když došla k závěru, že ho nelze stíhat za činy, které mohl spáchat jako hlava státu, a pro ostatní podezření není dost důkazů.

Čtyřiaosmdesátiletý Juan Carlos I., který stál v čele země od roku 1975 a nyní má titul emeritní král, se v roce 2014 překvapivě vzdal trůnu v naději, že jeho syn napraví pověst monarchie, pošramocenou také korupční kauzou jeho zetě.

Španělský král se kvůli skandálům vzdá dědictví po otci. A sebere mu důchod

Předloni v létě se Juan Carlos I. z podobného důvodu odstěhoval do Spojených arabských emirátů. Felipe VI. už po nástupu na trůn schválil některá opatření ve snaze zprůhlednit financování španělské koruny a sám si také v době hospodářské krize snížil plat o dvacet procent.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video