Puigdemont chtěl s Rajoyem jednat o důsledcích uplatnění ústavního článku 155, na jehož základě Madrid převzal správu Katalánska. O pozastavení článku se Puigdemont zmínil už ve čtvrtek, kdy se ukázalo, že separatistické strany získaly ve volbách dost hlasů na sestavení vlády.
Podle výsledků mají 70 ze 135 mandátů. Vítězem voleb je sice strana Ciudadanos, která je proti odtržení Katalánska od Španělska, ale spolu se spojenci má jenom 57 mandátů (více o výsledcích voleb zde).
Katalánská krizeZÁSAH: Madrid převzal vládu nad Katalánskem POLITOLOG: Katalánsku uškodili jeho vůdci REPORTÁŽ: Mlčící většina nezávislost nechce FAKE NEWS: Staré snímky a fotomontáže VYSLANKYNĚ: Katalánce zajímá dělení ČSFR |
„Ze zřejmých důvodů jsem připraven setkat se s panem Rajoyem v Bruselu nebo na jakémukoli jiném místě v Evropské unii kromě Španělska,“ řekl Puigdemont. Ve Španělsku mu hrozí stíhání za vzpouru. Spolu s několika členy katalánské vlády uprchl v říjnu do Belgie. Podle Puigdemonta čtvrtečními volbami začala pro Katalánsko „nová éra“. Puigdemont také řekl, že požaduje záruky pro svůj návrat do Katalánska, kde chce obnovit svůj mandát vůdce regionu.
Rajoy, který na tiskové konferenci promluvil v pátek odpoledne, dosud se separatisty jednat odmítal, dokud nebudou své politické cíle hájit v rámci španělské ústavy. Ta jednostranné odtržení žádného ze španělských regionů nepovoluje. Španělský premiér rovněž odmítl návrh Puigdemonta na setkání mimo území Španělska.
Setkat se však chce s vítězkou voleb Inés Arrimadasovou ze strany Ciudadanos. Rajoy na tiskové konferenci také odmítl, že by v souvislosti s katalánskou krizí uvažoval o vypsání celostátních předčasných voleb.
Převzetí přímé správy Katalánska, k němuž Madrid přikročil koncem října kvůli snahám tamní vlády o nezávislost, podle Rajoye skončí, až bude nová katalánská vláda. „Datum bude takové, jaké stanovil (španělský) Senát: až bude vláda,“ řekl Rajoy. Nový katalánský parlament má zasednout do 20 pracovních dnů od voleb. Poté má jeho vedení do deseti pracovních dnů navrhnout kandidáta na premiéra, jehož schvaluje tamní parlament.
Německo velí ke smíření
Německá vláda v reakci na výsledek voleb do katalánského regionálního parlamentu vyzvala ke smíření a respektu ke španělské ústavě. „Doufáme, že současné rozdělení katalánské společnosti se podaří překonat a že bude za spolupráce všech politických sil ve Španělsku možné nalézt společnou budoucnost,“ uvedla Ulrike Demmerová, mluvčí německé vlády kancléřky Angely Merkelové. „Jakákoli (katalánská) vláda bude muset jednat na základě vlády práva a španělské ústavy,“ dodala.
Evropská komise (EK), která byla v uplynulých měsících častým terčem kritiky příznivců katalánské nezávislosti, uvedla, že se její pozice po volbách nemění. Brusel trvá na tom, že „katalánská otázka“ je vnitřní záležitostí Španělska. V minulosti vyzvala Evropská komise obě strany sporu k dialogu.
„Náš postoj ke katalánské otázce je dobře známý. Pravidelně jsme jej opakovali na všech úrovních, a to se nebude měnit,“ uvedl dnes mluvčí EK Alexander Winterstein. „Nemáme k výsledkům těchto regionálních voleb žádný komentář,“ řekl agentuře EFE.