ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: ČTK

Už ne prezident. Šéfy slovenských nezávislých úřadů chce jmenovat vláda

  • 9
Slovenská vládní koalice premiéra Roberta Fica ve sněmovně prosadila zákon, který rozšíří důvody na odvolání šéfů statistického úřadu i úřadu dohlížejícího na systém veřejného zdravotního pojištění (ÚDZS). Schválený návrh zákona také předpokládá, že předsedy těchto úřadů už nebude jmenovat a odvolávat hlava státu, ale vláda. Podle opozice krok oslabí nezávislost obou institucí.

Součástí balíku schválených změn takzvaného kompetenčního zákona je také zřízení nového ministerstva cestovního ruchu a sportu, na jehož vytvoření se nynější tříčlenná vládní koalice dohodla po zářijových parlamentních volbách.

Vládní strany původně plánovaly podobným způsobem změnit také pravidla jmenování a odvolávání šéfa antimonopolního úřadu. Od tohoto návrhu ale ustoupily poté, co se o záležitost začala zajímat Evropská komise.

Předsedové slovenského statistického úřadu i ÚDZS se svých funkcí ujali v době, kdy nynější vládní strany na Slovensku nebyly u moci. Opoziční poslanci například tvrdili, že vláda se chce zbavit nynější šéfky ÚDZS, která například kritizovala finanční skupinu Penta, jež podniká také ve slovenském zdravotnictví. Systém zdravotního pojištění by měl v příštím roce hospodařit se zhruba osmi miliardami eur (196 miliard korun).

Souhlasíte s rozhodnutím slovenské vládní koalice, aby šéfy nezávislých úřadů jmenovala a odvolávala vláda?

celkem hlasů: 275
Hlasování skončiloČtenáři hlasovali do 0:00 středa 27. prosince 2023. Anketa je uzavřena.

Při změnách vlád na Slovensku obvykle dochází k rozsáhlým personálním výměnám v čele různých úřadů a institucí. K nim přistoupil také Ficův kabinet. Již méně obvyklým postupem v zemi je schvalování zákonů, kterými by bylo možné odvolat i úřadující šéfy nezávislých institucí.

Schválenou novelu příslušných zákonů může prezidentka Zuzana Čaputová vrátit sněmovně k novému projednání. Vládní strany ale mají k prolomení jejího případného veta dostatek poslanců.

I při jednání o kompetenčním zákonu opozice přistoupila k obstrukci a rozpravu natahovala, na což koalice zareagovala schválením nočního jednání parlamentu.

Dost bylo Fica, volali Slováci. Čaputová hodlá změny v prokuratuře vetovat

Ve středu dopoledne zákonodárci začali jednat o návrhu státního rozpočtu na příští rok, po kterém mají na programu ještě několik dalších bodů. Až pak by měly přijít na řadu změny v trestním právu a v justici, kvůli kterým opozice opakovaně svolala demonstrace.

Výhrady vůči tomuto návrhu vlády, který počítá například se zrušením elitní složky prokuratury a se snížením trestním sazeb za korupci či ekonomickou kriminalitu, už vyjádřil úřad evropského veřejného žalobce.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video