Marian Kotleba

Marian Kotleba | foto: HNonline.sk

Hlavní cíl: porážka fašismu. Slovenské strany se spojily proti Kotlebovi

  • 76
V Banskobystrickém kraji vznikla měsíc před krajskými volbami široká koalice proti úřadujícímu hejtmanovi Marianu Kotlebovi. Ve společné snaze ukončit vládu šéfa krajně pravicové strany Kotleba-Lidová strana Naše Slovensko (LSNS) už dva kandidáti odstoupili z volebního klání.

V průběhu tohoto týdne se kandidatury vzdal již druhý ze čtveřice nejpopulárnějších kandidátů na post předsedy Banskobystrického kraje. Oba podpořili podnikatele Jána Luntera, který by měl podle průzkumů Kotlebu porazit. Po poslanci Martinu Klusovi ohlásil v pátek odstoupení z přímé volby hejtmana také šéf Muzea SNP Stanislav Mičev.

„Základní cíl, který jsem oznámil na začátku, je porážka fašismu na území Banskobystrického kraje. To beru jako nejdůležitější věc a věřím, že k tomu takto přispěji,“ řekl listu Pravda Mičev, v jehož prospěch se dříve v tomto týdnu zase vzdali kandidatury tři méně známí kandidáti na post předsedy kraje.

Podle zářijového průzkumu agentury Focus podpora Mičeva dosáhla 10,4 procenta a Kluse 11 procent. Nezávislému kandidátovi Lunterovi naměřil průzkum podporu 30,9 procenta rozhodnutých voličů, za ním na druhém místě skončil Kotleba s 22,2 procenta.

Za podnikatele Luntera, který je spolumajitelem známého výrobce potravin i pro vegetariány, se již dříve postavily také dvě slovenské vládní strany včetně Směru-sociální demokracie (Směr-SD) premiéra Roberta Fica. Směr-SD vlastního kandidáta v Banskobystrickém kraji tentokrát nepostavil.

V roce 2013 se Kotleba zvolením hejtmanem postaral o největší překvapení krajských voleb na Slovensku, ve kterých porazil úřadujícího předsedu kraje za Směr-SD Vladimíra Maňku. Letos budou hejtmani poprvé voleni pouze v jednom kole, zvítězí tedy kandidát s nejvyšším počtem získaných hlasů. Krajské volby na Slovensku provází nízký zájem voličů, před čtyřmi lety přišla v prvním kole do hlasovacích místností jen pětina oprávněných voličů. V druhém kole byla volební účast ještě nižší.

Kotleba je na Slovensku známý organizováním protiromských pochodů. Netají se také kritikou členství Slovenska v EU a NATO a rovněž obhajuje válečný slovenský stát, který byl spjat s nacistickým Německem. Loni se Kotlebova strana LSNS postarala o největší překvapení parlamentních voleb, ve kterých získala osm procent hlasů a poprvé se dostala do sněmovny. LSNS podpořili hlavně mladí lidé a obyvatelé méně rozvinutých regionů země.

Širší koalice se před volbami hejtmanů a poslanců krajské samosprávy na Slovensku v minulosti vytvářely hlavně v Nitranském kraji, ve kterém se strany spojovaly proti kandidátům maďarské menšiny, která žije na jihu pětimilionového Slovenska.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video