V den 70. výročí takzvaného slovenského fašistického státu se ve slovenské metropoli sešly čtyři stovky extremistů, kteří se Bratislavou vydali na pochod k hrobu bývalého prezidenta Jozefa Tisa. Akce byla svolaná na 13. hodinu.
Policie jejich demonstraci kolem půl třetí rozpustila, poté, co vůdce místních neonacistů Marian Kotleba zvolal "Na stráž" - pozdrav používali slovenští gardisté za druhé světové války.
Policie ho okamžitě zatkla, což se nelíbilo ostatním účastníkům demonstrace. Podle serveru Sme.sk mezi nimi byli i Češi z militantního hnutí Národní odpor a několik starších lidí. Kromě slovenských vlajek měli i standarty s runovým písmem.
Neonacisté však na policejní výzvu nereagovali, a tak je těžkooděnci z Hodžova náměstí vytlačili a ti se rozprchli do bratislavských ulic.
O DNEŠNÍM POCHODU NEONACISTŮ V PLZNI ČTĚTE ZDE |
Pochodu se účastnili i sympatizanti občanského sdružení Slovenská pospolitost, které úřady kvůli extremismu loni rozpustily. - čtěte Na Slovensku rozpustili neonacistickou Pospolitosť
Po tahanicích s policií se v 15 hodin vydalo asi 200 neonacistů Štefánikovou ulicí. Policisté odklonili dopravu a zatím je nechali pochodovat.
Po Bratislavě se také pohybovaly skupiny antifašistů, kteří se neonacistům chtěli postavit. Policie je k nim nepustila.
Slovenský stát vznikl 14. března 1939, den předtím, než nacisté na několik let rozbili zbytek Československa a okupovali české země.
Na území dnešního Slovenska okleštěném o jižní část obsazenou Maďarskem existoval až do roku 1945 a fakticky byl vazalem nacistického Německa. Definitivně zanikl 4. dubna 1945 dobytím Bratislavy sovětskou armádou.