Aktivistická organizace Avaaz koupila na evropském trhu 109 předmětů vyrobených ze slonoviny a otestovala je pomocí radiokarbonové metody datování. Z měření vyplynulo, že téměř jedna pětina předmětů obsahuje slonovinu ze zvířat zabitých po roce 1990, což je nezákonné. Rok předtím byla totiž uzavřena mezinárodní dohoda, která zakázala obchod s novými sloními kly jednou provždy.
Tři čtvrtiny zkoumaných položek je pak datováno do období po roce 1947. Prodej slonoviny, kterou prodejce získal po tomto datu podléhá přísným opatřením a výrobky ze slonoviny se smějí objevit na trhu pouze s oficiální dokumentací.
Předměty vyrobené před tímto obdobím považuje Evropská unie (EU) za starožitnosti a mohou se prodávat bez omezení. Slonovina ze zvířete, které pytláci zabili v roce 2010, se objevila právě mezi zdánlivými starožitnostmi. „Je to odporné,“ říká ředitel Avaazu Bert Wander, který organizuje nákup předmětů. Ty nakoupili jeho spolupracovníci v deseti evropských zemích, a to jak od soukromých prodejců tak od starožitníků.
Testy, které výzkumníci vyžili, umí odhalit, v jakém období slonovina rostla na živém slonovi – nikoli to, kdy zvíře zemřelo. Kly tak mohou pocházet ze slonů, které pytláci zabili o desítky let později.
Ačkoli počty zabitých slonů v posledních pěti letech postupně klesají, stále na světě každý den kvůli slonovině umírá kolem 55 těchto majestátních zvířat.
„Když se podívám na tyto předměty, myslím na slony a na to, co všechno o nich víme. O jejich pokročilých schopnostech, myšlení a poznávání. Uvědomím si, že museli zemřít kvůli úplným zbytečnostem, jako je tento náramek. Dělá se mi z toho zle,“ konstatuje Wander.
Největší trh se slonovinou je v Hongkongu
Všechny kusy, které výzkumníci zakoupili v Bulharsku, Itálii a Španělsku byly nelegální, stejně jako většina položek z Francie, Nizozemska nebo Portugalska. V Británii zákonu nevyhověla jedna pětina předmětů.
„Tyto děsivé výsledky ukazují, že legální trh se slonovinou ve skutečnosti vede k bezduchému zabíjení slonů,“ říká členka Evropského parlamentu Catherine Bearderová. „Je na čase, aby všechny země EU zavedly úplný zákaz slonoviny s omezeným počtem výjimek pro mimořádná umělecká díla,“ dodává Bearderová.
Reportérka: Obchod se slonovinou není jen africký problém. Týká se i Česka |
Evropská unie uvádí, že v loňském roce posílila opatření v boji proti pytláctví a směrem k ukončení obchodu se surovou slonovinou. Zastavení obchodování by podle ní mělo být pro všechny donucovací orgány prioritou. „Komise bude i nadále pokračovat v boji proti jakémukoli druhu nelegálního obchodování, včetně podvodů, při kterých prodejci novodobou slonovinu vydávají za starožitnost,“ říká mluvčí EU Enrico Brivio.
Navzdory mezinárodním snahám na světě stále zbývají místa, kde je trh se slonovinou provozován legálně. Největší z nich je v Hongkongu, ale i ten by měl během příštích tří let svou činnost ukončit. Také Čína se chystá obchodování se slonovinou zakázat, kromě starožitností. Zatímco Spojené státy tento byznys účinně zastavily, Velká Británie je v procesu přijetí úplného zákazu prodeje slonoviny s výjimkou hudebních nástrojů či muzejních exponátů.
Snímek o pálení slonoviny, která měla obrovskou cenu (5/2016):