Dokázali tajit vraždu postižené přes 20 let. Pobírali za ni sociální dávky

  21:10aktualizováno  21:10
Doživotní trest vězení s možností propuštění nejdříve za 14 let uložil soud ve skotském Glasgow páru, který se měl postarat o postiženou svěřenkyni. Tu však druh a družka před dvaceti lety zabili. Její vraždu se jim podařilo dlouho tajit a pobírat za ni dávky. Tělo tehdy devatenáctileté Margaret Flemingové se nikdy nenašlo a pachatelé o celé vraždě mlčí.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Reuters

Když v říjnu 1995 Derek Fleming umíral, nikdo z rodiny neprojevil zájem postarat se o jeho postiženou dceru. Fleming ji proto svěřil do péče svým blízkým přátelům Edwardu Cairneymu a Avril Jonesové.

Dívku podle všeho zavraždili mezi prosincem 1999 a lednem 2000. Oběti bylo v té době devatenáct let. Její tělo se nikdy nenašlo a ani jeden z obviněných soudu nesdělil, jak vraždu spáchali, uvedl britský list Daily Mail.

17.července 2019 v 12:38, příspěvek archivován: 18.července 2019 v 16:16

Edward Cairney and Avril Jones, the killer 'carers' of Margaret Fleming, are jailed for life https://t.co/BMIClRjVf9 https://t.co/SR3YHQBdBl

„Stále však není jasné, jak pár Flemingovou zavraždil a kde ji pohřbil. To vědí jen oni dva,“ řekl soudce Hugh Matthews s tím, že za vraždou stály finanční důvody. Dále soudce dodal, že Flemingová byla velmi zranitelná a vražda byla chladnokrevná a promyšlená.


Nyní sedmasedmdesátiletý Cairney a devětapadesátiletá Jonesová ze západního Skotska vymysleli spletitou síť lží, díky kterým mohli roky předstírat, že je jejich svěřenkyně naživu. Bývalý námořní inženýr Cairney navíc po dvacet let padělal dopisy, ve kterých udělal z Flemingové drogovou dealerku, ačkoli měla problémy se čtením i psaním a nebyla schopná postarat se sama o sebe. 

Přes pět milionů za dvacet let

Za dvacet let dostal pár od státu kolem 182 tisíc liber, což je přes pět milionů korun. Na vraždu by se nikdy nemuselo přijít, kdyby nenastaly změny ve vyplácení dávek, kvůli kterým se musely vyplnit nové formuláře. Jonesová v zastoupení Flemingové zažádala o neúměrně velkou částku, načež se o ně začaly zajímat úřady. 

V říjnu 2016 nahlásili pečovatelé z města, kde původně Flemingová se svým otcem žila, že je nezvěstná. V prosinci téhož roku pak policie začala prověřovat město Inverkip, kde měla Flemingová údajně s párem žít. Specializované týmy za použití helikoptér, psů a potápěčů prohledaly celé území města a jeho okolí. 

Obvinění Edward Cairney a Avril Jonesová a jejich oběť:

17.července 2019 v 11:58, příspěvek archivován: 18.července 2019 v 15:53

BREAKING: Edward Cairney and Avril Jones jailed for murder of Margaret Fleming https://t.co/vrbJ2aQGa1 https://t.co/Uk9r173jt5

Nakonec policisté prohledali i zahradu domu, ve kterém pár žil, a našli přes 298 kousků spálených kostí, které však byly v takovém stavu, že z nich odborníci nebyli s to vydedukovat, o koho šlo. V souvislosti s tím sedmnáct let poté, co byla Flemingová naposledy spatřena na rodinné sešlosti, policie vyslovila podezření z vraždy a komisaři začali s vyšetřováním a podrobným sestavováním událostí od roku 1999 po současnost.

Detektiv Paul Livingstone, který vraždu vyšetřoval, po rozsudku uvedl, že poslední momenty života Flemingové musely vypadat jako peklo na zemi. „Je na čase udělat správnou věc a přiznat se, co jste s tělem udělali,“ zopakoval během procesu, nicméně marně.

Žalobce se domnívá, že důvodem vraždy byly peníze mimo jiné i proto, že v roce 1997 byli Carney a Jonesová po uši v dluzích za hypotéku na pozemek, kde se nacházel jejich dům. Pár údajně použil přes sto tisíc z Flemingovy pozůstalosti na zaplacení těchto dluhů a za každoměsíční příspěvky pak platil účty v domácnosti.

Mapy poskytuje freytag & berndt. Společnost také vytváří mobilní aplikaci PhoneMaps, která obsahuje turistické a cykloturistické mapy celé Evropy, aplikace je ke stažení zdarma na Apple Store a Google Play Store. © freytag & berndt, SHOCart, přispěvatelé OpenStreetMap


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Na Krétě onemocněl zájezd Čechů. Naše vina to není, brání se cestovka

Řecká pláž

Několik desítek českých turistů se na Krétě v posledních dnech nakazilo střevním onemocněním. Nyní sepisují hromadnou...

Sibiř lehá popelem, většinu požárů ani nehasí. Ekologická zkáza je obrovská

Lesní požáry v Krasnojarském kraji na východě Ruska (7. srpna 2019)

Sibiř hoří a ruští hasiči na požáry ani zdaleka nestačí. Z té obrovské masy stačili uhasit jen pouhá dvě procenta a s...

Další z rubriky

KOMENTÁŘ: Arktida hoří. Změna přístupu k ochraně přírodních zdrojů je nutná

Sibiřská tajga hoří na ploše tří milionů hektarů. (30. července 2019)

Od začátku letošního července jsou média plná informací o požárech, pustošících velké oblasti severského lesa – od...

Předseda novozélandského parlamentu krmil miminko přímo na jednání poslanců

Trevor Mallard držel a krmil z láhve nového chlapečka politika Tamati Coffeyho,...

Předseda novozélandské sněmovny Trevor Mallard pobavil kolegy i krajany. Weby i médii oběhlo video, jak za...

Blesky zabily v Tatrách pět lidí, na Slovensku jednoho Čecha

Polští záchranáři převážejí zraněného po zásahu blesku v Tatrách. (22.08.2019)

Nejméně pět lidí zemřelo ve čtvrtek po rozsáhlé bouřkové vlně a sérii blesků v Tatrách v Polsku a na Slovensku. Čtyři...

JAKO Z INSTAGRAMU: Stáhněte si zdarma milníkové kartičky
JAKO Z INSTAGRAMU: Stáhněte si zdarma milníkové kartičky

Znáte milníkové kartičky? Jsou to obrázky s textem, který označuje nějaký milník vašeho děťátka. eMimino si jich pro vás připravilo celou sadu k vytištění. Pojďte se na ně podívat.

Najdete na iDNES.cz