Muslim pod vlivem marihuany zavraždil židovku. Podle soudu není odpovědný

  18:02aktualizováno  18:02
Muslim, který v Paříži před dvěma lety zabil svou židovskou sousedku a vykřikoval při tom arabské slovo Allah, není za vraždu odpovědný, protože si těsně předtím zakouřil marihuanu. Minulý týden o tom rozhodl francouzský soudce. Francouzská židovská komunita je ve varu, protože psychiatrické posudky se v názoru na jeho trestní zodpovědnost rozcházejí.

Předběžné rozhodnutí v procesu s devětadvacetiletým Kobili Traorém, který čelí obvinění z vraždy své 65leté sousedky Sarah Halimiové z dubna 2017, padlo ze strany vyšetřujícího soudce v pátek. Podle listu The Times of Israel má ve francouzském systému spravedlnosti vyšetřující soudce za úkol posoudit, jestli by měl obžalovaný skutečně stanout před soudem.

16.července 2019 v 07:58, příspěvek archivován: 17.července 2019 v 15:27

French judge rules Jewish woman’s killer not responsible because he smoked weed: Jewish group calls ruling in Sarah Halimi case 'unsurprising but hardly justifiable,' says will appeal to bring the accused to trial https://t.co/yr7IIBGWeG TimesofIsrael https://t.co/y0pBpoSQCw

Halimiová pracovala jako praktická lékařka a učitelka v mateřské škole. Podle policie ji Traoré vyhodil z okna třetího patra, žena na následky zranění zemřela. Při hádce, která činu předcházela, měl Traoré podle listu The Independent recitovat verše z Koránu, opakovaně zvolat slovo Allah a označit ji za démona. Traoré se po vraždě k činu sám přiznal. 

Podle několika psychiatrických posudků se Traoré během činu nacházel v akutním deliriu, které vyvolalo nadměrné užívání konopí. Traoré vypověděl, že každý den obvykle vykouřil patnáct jointů.

Fotogalerie

Ačkoli tři posudky shodně uvedly, že Traoré netrpí žádnou duševní nemocí, rozcházely se v názoru na to, jestli je za své činy odpovědný.

Soudce podle listu Le Figaro odmítl, že by v případu existovala přitěžující okolnost antisemitského charakteru.

Dcera oběti nicméně vypověděla, že Traoré na rodinu před činem opakovaně slovně zaútočil a ji samotnou nazval špinavou židovkou. Žalobce se proti pátečnímu verdiktu odvolá.

Francouzští židé jsou naštvaní, nevěří soudnímu systému

Francis Khalifat, který vede organizaci CRIF zastřešující francouzské židovské komunity, v reakci prohlásil, že ho rozhodnutí nepřekvapilo, ale je sotva ospravedlnitelné. Podle něj bude CRIF apelovat na francouzskou justici, aby Traoréa předvedla k řádnému soudu.

Od holokaustu uběhlo příliš mnoho času, říká expert o vzestupu antisemitismu

Traoréa nyní pravděpodobně čeká buď hospitalizace na psychiatrické klinice, zařazení do programu na zvládání drogové závislosti, nebo propuštění na svobodu. Podle Khalifata se však soudci očividně snaží uchránit Traoréa před obviněním z vraždy, které by vedlo k vleklému soudnímu procesu.

Bývalý policejní komisař a zakladatel francouzského úřadu pro boj s antisemitismem Sammy Ghozlan prohlásil, že ho manipulace v případu donutila ke změně názoru. „Už plně nedůvěřuji tomu, že jsou ve Francii antisemitské zločiny z nenavisti řádně řešeny,“ uvedl.

Francie se v posledních měsících potýká s vlnou antisemitismu, která nemá od konce druhé světové války obdoby. Na začátku roku vandalové poničili téměř sto hrobů na židovském hřbitově ve městě Quatzenheim a pomalovali je svastikami. Francouzské úřady v loňském roce evidovaly 541 antisemitských incidentů, což je o 75 procent více než v předchozím roce.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Na Krétě onemocněl zájezd Čechů. Naše vina to není, brání se cestovka

Řecká pláž

Několik desítek českých turistů se na Krétě v posledních dnech nakazilo střevním onemocněním. Nyní sepisují hromadnou...

Sibiř lehá popelem, většinu požárů ani nehasí. Ekologická zkáza je obrovská

Lesní požáry v Krasnojarském kraji na východě Ruska (7. srpna 2019)

Sibiř hoří a ruští hasiči na požáry ani zdaleka nestačí. Z té obrovské masy stačili uhasit jen pouhá dvě procenta a s...

Vojáci přispěli rodině s nemocnou dcerou víčky. Lidé je za to kritizují

Zaměstnanci vojenského letiště Praha - Kbely s pytli víček pro nemocnou...

Zaměstnanci vojenského letiště Praha-Kbely darovali rodině s nemocnou dcerou několik kilogramů nasbíraných víček. Na...

Další z rubriky

V mexické džungli kvůli suchu vysychají populární tyrkysové laguny

V Lakandonském deštném pralese na jihu Mexika vyschlo několik tyrkysových...

V Lakandonském deštném pralese na jihu Mexika vyschlo několik tykrysových lagun, které do oblasti každoročně lákají...

Trump spřádá další plány ohledně Grónska. Chce tam otevřít konzulát

Americký prezident Donald Trump na setkání s voliči ve státě New Hampshire....

Vláda Donalda Trumpa má v plánu otevřít příští rok v Grónsku nový konzulát. Informovala o tom v sobotu agentura AP s...

Začal summit G7. Na jih Francie se sjely hlavy ekonomicky vyspělých států

Německá kancléřka Angela Merkelová a francouzský prezident Emmanuel Macron na...

Ve městě Biarritz na jihu Francie začal summit sedmi ekonomicky vyspělých zemí světa G7. Hlavními tématy jednání budou...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz