Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Seriozní genová banka nebo obchod se sny?

  21:20
Brno - Nechcete přijít o svého milovaného psa, až pojde stářím? Zajděte s ním už dnes do genové banky a v budoucnu si jej můžete dát naklonovat. To vše slibuje oční lékař Igor Vícha, který v Brně otevřel 1. veřejnou genovou banku. Přestože sám Vícha tvrdí, že jeho záměr je naprosto seriozní, jiní odborníci na genetiku mají pochybnosti a soudí, že podnikatel chce jenom nalákat lidi a vydělat peníze.

1. veřejná genová banka není první

Přestože zakladatel 1. veřejné genové banky Igor Vícha tvrdí, že jeho banka je první takovou v zemi, není to pravda. "Tuto službu nabízíme zájemcům už pět let kvůli identifikaci zvířat například při krádežích - třeba někdo ukrade vzácnou kočku, majitel ji objeví a DNA může sloužit jako důkaz, že je to skutečně ta ukradená kočka," řekla Alena Hovorková z brněnské společnosti Genservice.

Hovorková dodala, že rozdíl je pouze v tom, že ona neslibuje klonování zvířat. "1. genová banka prodává sny, pohádky. I když někdo třeba za padesát let naklonuje psa, získá jeho majitel jenom stejný obrázek, duše už bude jiná," soudí.

Genservice v současné době uchovává asi šest set vzorků zvířat. Kvůli větší bezpečnosti skladuje společnost vždy dva vzorky stejného jedince na dvou různých místech. Každý vzorek je vždy v asi třícentimetrové skleněné ampuli uložen v zamčeném mrazicím boxu v zamčené místnosti a střežené budově při teplotě minus osmdesát stupňů Celsia. "Na přesné místo, kde boxy jsou, se mne zatím nikdo neptal, ale kdyby to někdo ze zákazníků chtěl vědět, tak mu to bez problémů řeknu," uvedla Hovorková.

Podle Hovorkové dosud do firmy nepřišel žádný majitel psa, aby si nechal uchovat genetickou informaci svého zvířete. Firma tak uchovává DNA především vzácných zvířat pro jejich chovatele. Několik set vzorků - asi dvě třetiny z celkového počtu - uchovávají v Genservice také prakticky všechny tuzemské zoologické zahrady.

Uchováváním genetických informací se zabývají také jiné společnosti v tuzemsku a archivaci DNA dělají rovněž všechna pracoviště, která nějakým způsobem s DNA pracují.

"Naše genová banka dokáže odejmout jakémukoliv zvířeti několik buněk a uchovat je v neporušeném stavu jakkoliv dlouho," tvrdí Vícha. Přiznal však, že klonování psů je otázkou daleké budoucnosti. "Nemohu lidem nic slíbit ani zaručit. Dávám jim ale šanci," řekl. Vícha upozornil, že uchováváním lidských genetických informací se jeho banka zabývat nebude.

Podnikatel, který genovou banku zřídil na svůj živnostenský list, nechce ani za nic prozradit místo, kde budou odebrané vzorky skladovány. "Je to místo zcela nezávislé na plynu, vodě i elektřině, odolné vůči zemětřesení i atomové  bombě a radioaktivitě," uvedl.

Bližší informace jeho banka nesdělí ani nikomu z budoucích klientů. Vícha to odůvodňuje ochranou genetických informací před případným zájmem zlodějů a zneužitím. Stejně tak podnikatel neřekl nic ani o odbornících, kteří podle něj s bankou spolupracují. Tvrdí, že si přejí zachovat anonymitu, protože mají obavy z postihu svého zaměstnavatele - jimi jsou podle Jíchy například státní výzkumné ústavy.

Vícha zároveň představil dvouletou fenku Báru, která je prvním zvířetem, jehož genetické informace jsou v bance uloženy. "Pokud existuje nějaké naděje, proč jí nevyužít? Myslím, že kdyby byla Bára v budoucnu naklonována, nebyla bych zklamaná, vypadala by stejně a to další už by záleželo na výchově," řekla majitelka amerického pittbulteriéra a Víchova sestra Ilona Víchová. Na rozdíl od svého bratra se domnívá, že riziko zneužití genetických informací o psech není nijak velké.

Odborníci na genetiku se shodují, že genovou banku by měl provozovat někdo, kdo genetice rozumí. O Igoru Víchovi však nikdo z oslovených expertů dosud neslyšel.

Profesor Petr Hořín z Ústavu chovu zvířat a genetiky brněnské Veterinární a farmaceutické univerzity se k 1. veřejné genové bance nechce nijak konkrétně vyjadřovat. "Jde o dost specifickou záležitost, kterou každý neumí. Informace, které jsou potřeba k tomu, abych se seriozně vyjádřil, zda to má či nemá smysl, mi chybí - oni je neposkytují. Nevím, co chtějí ukládat, jakým způsobem to chtějí ukládat a co s tím chtějí dělat. Neznám ani jejich odborné a metodické zázemí, nevím, kteří lidé to chtějí dělat," uvedl. Hořín zároveň upozornil, že ke klonování jedinců je potřeba buněk s netknutou kyselinou deoxyribonukleovou (DNA) a izolovaná DNA podle něj pravděpodobně nikdy nebude dobrým základem pro klonování celého organismu. "Jestliže někdo někomu nabízí obecné možnosti a téměř nic neřekne a někdo je za to ochoten zaplatit, je to mezi nimi dvěma, je to svobodná volba každého," uvedl profesor.

Jaromíra Ondrášková z útvaru genetiky brněnského Státního veterinárního ústavu by sama do podobného záměru nikdy neinvestovala. "Podle mého se nikdy v budoucnu nebude klonovat ve velkém. Lidé mají různé představy, mi osobně to však přijde absurdní," řekla.

Podle profesora biologie Masarykovy univerzity Jana Šmardy, který se zabývá genetikou nemá uchovávání genetické informace o psech v takovém zařízení jako je Víchova genová banka žádný praktický význam. "Já psa nemám, ale kdybych ho měl, nikdy bych s ním do genové banky nešel," řekl.

Opatrný je také jeden z předních českých odborníků na genetiku, který si však nepřál být jmenován, protože má s novináři špatné zkušenosti. "Pan Vícha asi sleduje internet a zjistil, že v Americe existují dvě takové genové banky. Ovšem vždy za nimi stojí lidé, kteří se klonováním zabývají," upozornil expert.

Igor Vícha z nově otevřené veřejné genové banky představil v Brně fenku amerického pitbulteriéra Báru. Ta má svoji genetickou informaci natrvalo uschovanou v genové bance, takže v budoucnosti bude možné vytvořit prostřednictvím klonování její přesnou kopii. (21. února 2001)

Igor Vícha z nově otevřené veřejné genové banky představil v Brně fenku amerického pitbulteriéra Báru. Ta má svoji genetickou informaci natrvalo uschovanou v genové bance, takže v budoucnosti bude možné vytvořit prostřednictvím klonování její přesnou kopii. (21. února 2001)

Igor Vícha z nově otevřené veřejné genové banky představil v Brně fenku amerického pitbulteriéra Báru. Ta má svoji genetickou informaci natrvalo uschovanou v genové bance, takže v budoucnosti bude možné vytvořit prostřednictvím klonování její přesnou kopii. (21. února 2001)

Autor:

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Doba míru je pryč, říká poradce premiéra Pojar

  • Nejčtenější

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Rusové hlásí průlom fronty. Ukrajinská minela jim přihrála klíčové město

24. dubna 2024  11:40,  aktualizováno  15:50

Premium Jako „den průlomů“ oslavují ruští vojenští blogeři pondělní události na doněcké frontě, kde se...

Hromadná nehoda u letiště zastavila Pražský okruh, jedno z aut skončilo na střeše

29. dubna 2024  16:33,  aktualizováno  20:36

Všechny složky integrovaného záchranného systému zasahovaly v pondělí na 27. kilometru Pražského...

Trojský koník v Evropě. San Marino se stalo základnou ruských špionů

29. dubna 2024

Premium Jeden z nejmenších států v Evropě vzbuzuje čím dál větší pozornost západních tajných služeb....

Jaká práce lidem zbyla? Spolupráci s OpenAI vedou z médií i Financial Times

29. dubna 2024  19:39

Financial Times (FT) se stal prvním významným britským zpravodajským médiem, které uzavřelo...

Špehovali, zpřístupňovali trezory. Jak se ruští „krtci“ ve Vrběticích činili

29. dubna 2024  19:34

Série výbuchů a incidentů v Evropě, včetně explozí v muničním areálu ve Vrběticích z roku 2014,...

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...

Hello Kitty slaví padesátiny. Celý svět si myslí, že je to kočička, jenže není

Kulatý obličej se dvěma trojúhelníkovýma ušima, drobný čumáček, vousky a červená mašle na uchu. Taková je Hello Kitty,...

KOMENTÁŘ: Z Davida Černého se stal parazit. O umění už dávno nejde

Premium Když se David Černý v televizi pohádal s kurátorkou Marií Foltýnovou, spory o jeho plastiku na obchodním domě Máj...