ÚTERÝ 18. září 2001
23:34
Čeští armádní experti nezjistili žádný náznak, že by teroristé z organizace Al-Kajda Usámy bin Ládina mohli v České republice získat vzorky biologických zbraní od některé složky české armády.
23:12
Otec Egypťana Mohameda Atty, který byl označen za teroristu, jenž řídil první letadlo, které narazilo do budovy WTO, tvrdí, že jeho syn je nevinen. Pětašedesátiletý muž obvinil USA z globálního teroru.
23:03
Českému generálnímu konzulátu v New Yorku stále zabírá nejvíce času pátrání po lidech, kteří se nehlásí příbuzným v České republice. Podle poslední statistiky se neozvalo příbuzným a přátelům 69 Čechů.
22:47
Britský premiér Tony Blair jako první z evropských politiků řekl, že viděl důkazy, které označují Usámu bin Ládina jako hlavního podezřelého z útoků na New York a Washington.
22:38
České centrum v New Yorku spolu s Občanskou iniciativou pro Evropskou unii shromáždilo za první den od zřízení bankovního konta na pomoc městu postiženému teroristickými útoky 130 tisíc korun. Výtěžek bude předán na účet, který otevřel newyorský starosta Rudolph Giuliani.
22:25
Pákistán na některých místech uzavřel hranice se sousedním Afghánistánem. Země se obává ještě většího nárůstu uprchlíků v souvislosti s hrozbou útoků USA na Afghánistán.
22:08
Americký ministr obrany Donald Rumsfeld připustil, že vojenské operace v Afghánistánu by byly obtížné, a dal najevo, že by dal přednost jinému druhu nátlaku.
21:19
Starosta New Yorku Rudolph Giuliani uvedl, že může potvrdit 218 obětí, z nichž bylo 152 identifikováno. Mezi nimi je 37 policistů, 32 hasičů a dva pracovníci lékařské ambulance.
21:13
Administrativa prezidenta George Bushe připravuje přímou finanční pomoc americkým leteckým společnostem, otřeseným v důsledku teroristických útoků na USA z minulého týdne.
20:37
Pokud bude úplně jisté, kdo je odpovědný za teroristický útok na budovy Světového obchodního centra a budovu Pentagonu, měly by Spojené státy vojensky zakročit vůči pachatelům, míní 53,4 procenta Slováků. Podle 31,9 procenta by USA neměly použít vojenskou sílu a konflikt vyřešit diplomaticky.
19:48
Ministerstvo vnitra Talibanu vyzvalo dobrovolníky, aby se přihlašovali k boji proti nevěřícím. "Přísahám, že i ženy nám zasílaly vzkazy, že jsou připraveny se zúčastnit džihádu," tvrdí ministr vnitra Abdar Razzák Achund. Jednání o Ládinovi zkrachovalo
19:45
Britské vojenské letouny útočily na pozemní cíle vzdušné obrany v jižním Iráku. Nemělo to nic společného s útoky na USA, řekl americký ministr obrany Donald Rumsfeld.
19:11
Všeobecná rozprava Valného shromáždění OSN, jíž se mělo koncem září v New Yorku zúčastnit na 70 premiérů a prezidentů a stejný počet ministrů zahraničí, byla z bezpečnostních důvodů odložena na neurčito. V New Yorku to oznámil mluvčí OSN Jan Fischer.
18:34
Šance, že by záchranáři našli ještě někoho živého v sutinách Světového obchodního střediska, je podle starosty New Yorku Rudolpha Giulianiho velmi velmi malá.
17:15
Pákistánská delegace se neplánovaně vrátila z Afghánistánu, kde jednala s Talibanem o vydání Usámy bin Ládina. Pákistánská delegace se vrátila z Afghánistánu, kde neúspěšně jednala o vydání bin Ládina. Podezření, že stojí za útoky na USA, Talibanu nestačí. - Jednání o vydání Ládina zkrachovala
17:02
Američtí vyšetřovatelé hodlají vyslechnout více než 200 svědků, kteří jim mohou pomoci při hledání iniciátorů teroristických útoků na USA. Číslo za poslední dny velmi narostlo, řekl agentuře Reuters zdroj z FBI.
16:53
New York se v 8:48 místního času (14:48 SELČ) zastavil. Minutou ticha si město připomnělo přesně týden starý útok na Světové obchodní centrum, při němž zahynuly tisíce lidí.
16:52
Příslušníci protiteroristické jednotky italské policie zadrželi v oblasti města Imperia poblíž hranic s Francií dva Afghánce cestující na padělané cestovní doklady. Ve francouzském městě Nice byl zadržen ze stejných důvodů další Afghánec a jeden Íránec.
16:15
Muslimské státy se žádným způsobem nezúčastní vojenské operace v Afghánistánu, protože se odmítají podílet na ohrožení afghánských civilistů, prohlásil íránský ministr zahraničí Kamál Charrazí pro íránský rozhlas.
15:51
Někteří Slováci se snažili na internetových stránkách OneTwoSold prodat "suvenýry" ze zřícených mrakodrapů Světového obchodního centra v New Yorku. Firma, která dražbu na internetu provozuje, ale prodej úlomků mrakodrapů a podobných předmětů zakázala.
15:03
České bezpečnostní složky nepřijaly žádná nová bezpečnostní opatření v souvislosti s hrozbou afghánského vládního hnutí Taliban o zahájení svaté války proti USA a jeho spojencům. Vzniklá situace se podle ministra vnitra Stanislava Grosse analyzuje.
14:47
Americký velvyslanec a zmocněnec pro přípravu summitu NATO v Praze Alexander Vondra pokládá za předčasné úvahy o tom, jak situace po útocích na USA ovlivní organizaci tohoto setkání. O zrušení summitu, který se má uskutečnit příští rok v listopadu, se podle něj neuvažuje.
14:33
V jihopákistánském Karáčí demonstrovalo proti odvetnému útoku Spojených států na Afghánistán více než 3000 lidí. Hlasitý protest u mešity v centru Karáčí sledovalo zhruba 500 policistů a vojáků. - Taliban vyhlásil USA svatou válku
14:23
Kanadský list National Post tvrdí, že Írán nebude bránit úderu Spojených států proti pachatelům úterního teroristického útoku v New Yorku a ve Washingtonu. Podle deníku vysoký íránský představitel kontaktoval kanadského ministra zahraničí Johna Manleyho s požadavkem, aby tlumočil Washingtonu, že Írán nebude odvetný úder kritizovat.
13:57
Pákistánská delegace prodloužila o den svoji přítomnost v afghánském Kábulu, kde jedná s Talibanem o vydání teroristy Usámy bin Ládina. Agentuře Reuters to řekl mluvčí Talibanu.
12:46
Velitel ozbrojených sil NATO v Evropě americký generál Joseph Ralston prohlásil, že odveta Spojených států vůči teroristům, kteří minulý týden zaútočili v USA, si mezi americkými vojáky vyžádá oběti.
12:45
Palestinský předák Jásir Arafat vzkázal Spojeným státům, že poskytne všechny své kapacity a služby protiteroristické alianci, která se vytvořila po atentátech na USA z minulého týdne.
12:33
Rusko je připraveno sdělit USA všechny informace, které by pomohly vyšetřit pozadí teroristických útoků na New York a Pentagon.
12:02
Ministr vnitra Stanislav Gross zrušil zkoušku poplachových sirén na území České republiky, která měla proběhnout ve středu. Mohla by v této situaci vyvolat paniku, říká mluvčí resortu Gabriela Bártíková.