Saakašvili neodstoupí, při jmenování premiéra vyjde opozici plně vstříc

  8:47aktualizováno  9:53
Gruzínský prezident Michail Saakašvili nehodlá po parlamentních volbách ustoupit tlaku a vyhlásit předčasné prezidentské volby. V úterý ho k takovému kroku vyzval miliardář Ivanišvili, lídr vítězné opoziční koalice Gruzínský sen.

Gruzínský prezident Michail Saakašvili řeční na půdě OSN. (26. září 2012) | foto: Reuters

Podle svých spolupracovníků chce prezident setrvat ve funkci až do řádných voleb v říjnu 2013. Saakašvili je zároveň připraven navrhnout do funkce předsedy gruzínské vlády takového politika, který by dosavadní opozici vyhovoval, oznámila gruzínská média.

Téměř finální výsledky

Volební komise v noci z úterý na středu oznámila už téměř konečné výsledky hlasování, podle nichž Gruzínský sen miliardáře Bidziny Ivanišviliho získal v pondělních volbách v obvodech s poměrným systémem hlasování 55,08 procenta hlasů. Pro Sjednocené národní hnutí (UNM) prezidenta Saakašviliho hlasovalo 40,14 procenta voličů. Žádná další politická strana nepřekročila pětiprocentní hranici, a nebude tudíž v parlamentu zastoupena. Gruzínský sen má zároveň převahu ve 38 ze 73 obvodů s většinovým systémem, zatímco UNM ve 34. Hlasy z jednoho obvodu se teprve sčítají.

Miliardář a šéf strany Gruzínský sen Bidzina Ivanišvili na demonstraci svých
Gruzínský prezident Michail Saakašvili během předvolebního mítinku na

Gruzínská volební komise v noci na středu zveřejnila téměř konečné výsledky hlasování, podle nichž Gruzínský sen miliardáře Bidziny Ivanišviliho získal v pondělních volbách 55,08 procenta hlasů. Pro Saakašviliho Sjednocené národní hnutí (UNM) hlasovalo 40,14 procenta voličů.

Giga Bokeria, šéf Rady národní bezpečnosti a jeden z nejbližších prezidentových spolupracovníků, odmítl výzvy Gruzínského snu k vyhlášení předčasných prezidentských voleb jako "nebezpečnou hru".

"Prezidentské volby se budou konat v roce 2013 a doufám, že proběhnou stejně svobodně a demokraticky jako ty nynější parlamentní," reagoval šéf bezpečnostní rady na úterní prohlášení Ivanišviliho, že prezident by si měl "zachovat tvář" a odstoupit.

Vítězná koalice se podle Bokerii chová tak, jako by v zemi proběhla revoluce či převrat, nikoli demokratické volby. Saakašvili je prý přitom připraven postavit do čela vlády takového člověka, který bude pro vítěze voleb přijatelný.

Premiér bez státního občanství

Ivanišvili po oznámení volebních výsledků konstatoval, že v příští vládě nebude nikdo z ministrů nynějšího kabinetu. Vyzval gruzínskou justici, aby mu "během jednoho týdne" vrátila odebrané gruzínské státní občanství, a potvrdil, že má v úmyslu stanout v čele vlády. "Mohu se stát premiérem i bez občanství. Předsedu vlády volí parlament, kde máme většinu. Takže žádný problém neexistuje," uvedl Ivanišvili.

Rozhoduje prezident

Podle gruzínské ústavy platí v zemi stále prezidentský systém a o složení vlády rozhoduje v konečném důsledku Saakašvili, nikoli poslanci. Pokud parlament třikrát po sobě prezidentův návrh na složení kabinetu nepřijme, má hlava státu právo jmenovat prozatímní vládu. Bokeria však uznal, že takový postup by byl projevem neúcty k vůli, kterou v parlamentních volbách projevili gruzínští voliči.

Konzultace o sestavení kabinetu chce Ivanišvili zahájit už ve středu. Vláda podle něj bude pokračovat ve sbližování s Evropskou unií a NATO, zároveň ale chce usilovat o normalizaci styků s Ruskem. Moskva a Tbilisi neudržují diplomatické styky a od války v roce 2008 jsou jejich vztahy na bodu mrazu.

Vůdce Gruzínského snu přišel za svůj život o gruzínské občanství dvakrát. Poprvé to bylo počátkem 90. let, kdy se přestěhoval do Ruska a získal ruský pas. Když se v roce 2004 do Gruzie vrátil jako zámožný muž a stoupenec prezidenta Saakašviliho, dostal na základě prezidentova dekretu gruzínské občanství zpět, i když si ruské občanství ponechal. Gruzínské zákony přitom dvojí občanství nepřipouštějí.

V roce 2010 se navíc Ivanišvili stal ještě občanem Francie. Když se později se Saakašvilim názorově rozešel, ztratil loni v říjnu, opět prezidentským dekretem, gruzínské občanství znovu. Od těch dob o ně marně žádá.

Letos v květnu tbiliský parlament schválil zákon, podle něhož mají aktivní i pasivní právo občané Evropské unie, pokud se v Gruzii narodili a žijí tam alespoň posledních pět let. Ivanišvili ale ustanovení označil za účelový právní paskvil. Ve volbách nekandidoval ani nehlasoval.

Autoři: ,

  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Skončíte s rozdrceným tělem a roztříštěnými kostmi, hrozí čínský prezident

Čínský prezident Si Ťin-pching na návštěvě Nepálu pohrozil, že kdokoliv se pokusí rozdělit Čínu, skončí s "rozdrceným...

Syrská armáda se přesouvá k severním hranicím, aby odrazila turecký útok

Jednotky syrských vládních vojsk se přesouvají na Kurdy ovládaný sever země, kde mají "čelit turecké agresi vůči...

Zeman nastoupil v doprovodu dcery do nemocnice, zůstane tam do neděle

Prezident Miloš Zeman přijel v doprovodu ochranky a své dcery Kateřiny na interní kliniku Ústřední vojenské nemocnice v...

Premium

Ekologický experiment, který nevyšel. Billa ruší papírové tašky

V posledních letech velké obchodní řetězce jeden po druhém zpoplatňovaly, později i rušily igelitové tašky, které...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

Premium

K jídlu suchý chleba, místo chráničů molitan. Zpověď Pastrňákovy mámy

Příběh jak z hollywoodského filmu. Marcela Ziembová je máma hokejové hvězdy světového formátu Davida Pastrňáka, kterému...

  • Další z rubriky

Nemáme přátele, pouze hory. Moderní dějiny Kurdů jsou plné zrady

Už zase nás Západ zradil, mohou si říkat Kurdové. Rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa stáhnout americké...

Bouřetřesení. Čas, kdy vlnobití z hurikánu umí rozechvět celé skály

Vědci na Floridě se zabývají možnými souvislostmi mezi zemětřesením a hurikánem. Podle agentury AP pokládají za...

Omezit londýnskou dopravu byla chyba, kají se ekologičtí aktivisté

Narušit londýnskou veřejnou dopravu ve špičce byla chyba, shodují se vedoucí členové ekologického hnutí Exctinction...

Promenáda v plavkách se zakazuje. Svůdnost je sexistická, rozhodli Britové

Úřad regulující reklamu ve Velké Británii zakázal vysílání reklamního spotu módní značky Misguided. Přišla na ni totiž...

KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo
KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo

Měli jste možnost si přečíst o mém porodu a o pobytu v porodnici na šestinedělí. Nyní bych chtěla rozvést poslední a nejtěžší část mého příběhu. První půlrok mého mateřství.

Najdete na iDNES.cz