Všichni se děsí povolebního násilí, hlásí český pozorovatel z Gruzie

  18:26aktualizováno  22:15
Atmosféra v Gruzii připomíná ticho před bouří. Obyvatelé drobné země pod Kavkazem vybírají nový parlament a zároveň rozhodují o osudu současného prezidenta Michaila Saakašviliho. Na vypjaté volby dohlíží i Milan Štefanec z české neziskové organizace Nesehnutí. Podle předběžných výsledků zvítězila ve volbách strana Gruzínský sen v čele miliardářem Bidzinou Ivanišvilim.

Pravoslavný průvod za klidný průběh parlamentních voleb v Tbilisi (29. září 2012) | foto: AP

Saakašviliho politickou kariéru ohrožuje nejbohatší Gruzínec Bidzina Ivanišvili. Současnému prezidentovi příští rok vyprší druhý prezidentský mandát a potřetí kandidovat nemůže. Pokud by Ivanišviliho blok Gruzínský sen ovládl parlament, znamenalo by to, že Saakašvili se nestane premiérem, jehož pravomoci nedávno výrazně posílil.

První odhady: Vítězí opozice

Parlamentní volby v Gruzii vyhrála podle prvních odhadů výsledků opoziční koalice Gruzínský sen v čele s miliardářem Bidzinou Ivanišvilim. Odhady propočítané z průzkumů před volebními místnostmi zveřejnila místní televize Imedi, podle níž opozice získala 51 procent hlasů a vládnoucí strana prezidenta Michaila Saakašvililho 41 procent. Vítězství opozice předpovídá i státní televize.

Ve večerních hodinách se za vítěze voleb prohlásily obě strany. "Zvítězili jsme. Gruzínský lid zvítězil," řekl Ivanišvili v opoziční TV9 a poděkoval voličům za podporu. Saakašvili přiznal vítězství opozice podle stranických kandidátek v Tbilisi, ale prohlásil, že vládnoucí strana vede v regionech a v jednomandátových obvodech. Je ale podle něho nutné počkat na definitivní výsledky. Ty budou vzhledem ke složitému volebnímu systému zveřejněny až v úterý.

Parlamentní volby v Gruzii se konají v atmosféře velkého zájmu voličů. Podle údajů ústřední volební komise hlasování proběhlo bez incidentů. To potvrzuje i opoziční tábor.

Gruzínské ministerstvo vnitra v noci na pondělí oznámilo, že dostává stížnosti na skupování voličských hlasů ze strany "konkrétního politického subjektu". Lidé prý za svůj hlas dostávají v průměru 250 larů (asi 3 000 korun). Která strana voliče uplácí, ministerstvo ani opozice nesdělily.

Volební místnosti se zavřely v 18:00 SELČ. Vedení koalice Gruzínský sen svolalo na večer do centra Tbilisi své příznivce, aby společně sledovali vyhlášení předběžných odhadů a společně oslavili své "velké vítězství".

Zdroj: ČTK

"Volby probíhají ve velmi vypjaté atmosféře. Přestože kandiduje více stran, je to pouze souboj mezi Saakašvilim a Ivanišvilim a jejich stranami Sjednoceným národním hnutím a Gruzínským snem," řekl iDNES.cz Milan Štefanec, který volby monitoruje pro gruzínskou organizaci Human Rights Centre.

Výsledek voleb lze podle něj jen těžko odhadnout. "Podle některých výzkumů Saakašvili ztrácí hlavně v hlavním městě, kde v sobotu přišlo na opoziční demonstraci až 250 tisíc lidí. Situace v regionech se těžko odhaduje. Ivanišvili tvrdí, že pokud volby nebudou brutálně zfalšované, tak musí získat v parlamentu až dvoutřetinovou většinu."

Saakašvili svého soka označuje za agenta Moskvy, Gruzínce ale prohraná válka s Ruskem už tolik nezajímá. "Nejsilnějšími tématy je korupce, sociální zabezpečení a nezaměstnanost. Problematika konfliktních oblastí už lidi tolik nezajímá jako před lety, což bylo dobře patrné i z projevů obou hlavních politiků. Zmínky o Abcházii nebo Jižní Osetii se daly spočítat na prstech jedné ruky," říká Štefanec.

"Velkým tématem jsou samozřejmě videa znázorňující mučení vězňů, které se objevila krátce před volbami a vyhnala lidi do ulic. Je to způsobené tím, že gruzínské zákony jsou velmi přísné a hodně rodin má někoho ve vězení, takže se jich toto téma osobně dotklo."

Rozdělená země

Podle komentátorů situace připomíná vulkán před erupcí a v tisku se otevřeně spekuluje o tom, že po oznámení výsledků propuknou nepokoje. "Doufám že k žádné eskalaci nedojde. Z rozhovorů s lidmi je zřejmé, že Gruzínci se nejvíce bojí povolebního násilí. Objevují se ale i fámy, že se už připravují vojska a v bytech se hromadí zbraně na potlačení případných protestů," líčí náladu pod Kavkazem Štefanec.

Gruzínský opoziční předák Bidzina Ivanišvili (1. října 2012)
Parlamentní volby v Gruzii (1. října 2012)
Gruzínský prezident Michail Saakašvili poté, co vhodil svůj hlasovací lístek do

Český zástupce dohlíží na regulérnost voleb v provincii Kachetie. "Falšování není tak brutální jako to, co jsem zažil během voleb v Ázerbájdžánu nebo Bělorusku. Jsou tu nějaké nedostatky, ale zatím to není nic masového, jako že někdo přijde a vhodí tři sta hlasovacích lístků do urny," říká Štefanec.

"Panuje spíše organizační chaos. Některé volební místnosti mají jen patnáct metrů čtverečních a tísní se v nich až okolo 40 lidí. Člověk pak ani neví, kdo je členem volební komise a kdo je volič," líčí zmatky na východě země. Upozorňuje však, že volební proces ještě nekončí a k největším podvodům většinou dochází až během sčítání hlasů.

Největší nekalostí byl podle něj případ z jedné vesnice, kde se okresní volební komise snažila před pozorovateli schovat kupu papírů. "Několik z nich jsme ukořistili a zjistili jsme, že to jsou evidenční karty lidí obsahující jméno, fotkou, datum narození, bydliště a číslo občanky voličů," říká Štefanec.

Fotogalerie

"Snažíme se zjistit, proč tyhle papíry měli, protože tyto dokumenty mohly být zneužity k tomu, aby za lidi hlasoval někdo jiný nebo přímo členové volební komise. Zároveň se snažíme vypátrat, jestli to by jen ojedinělý exces, nebo se to stalo i někde jinde."

Na výraznou polarizaci společnosti poukazuje tragický incident z vesnice Kolagi. "Rodina opozičního činitele nám oznámila, že jim někdo unesl devítiměsíční dítě. Když jsem tam přijeli, už tam byla policie a hrozně moc lidí. Za tři čtvrtě hodiny holčičku našli utopenou v nádobě na víno."

"Rodina z toho obvinila místní představitele vládní strany a prohlásila, že jim kvůli jejich opozičním aktivitám už bylo v minulosti vyhrožováno. Kolem celé události koluje mnoho fám a spekulací, ale v okolí nikdo nepochybuje o tom, že to mělo politický motiv," říká čtyřicetiletý pozorovatel z Česka.

Tbilisi, Gruzie

Tbilisi, Gruzie

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

My chceme znovu motýle! Babišův výrok si žije vlastním životem

Andrej Babiš během rozhovoru pro MF DNES telefonoval s ministrem životního...

Když premiér Andrej Babiš přednášel na konci května v pražském Mánesu na výroční schůzi Česko-německé obchodní a...

Sobotní výheň spláchnou bouřky, kroupy a přívalový déšť

Turisty na Karlově mostě v Praze náhlá bouřka s průtrží mračen nepřekvapila....

V sobotu odpoledne se bude Česko dusit vysokými teplotami, podle varování meteorologů v celé republice překročí...

Loupež století s posvěcením státu: ČR přišla v kauze LTO o 100 miliard

První vlak čerpá českou naftou uskladněnou v německém skladu zkrachovalé...

Říká se jí loupež století s posvěcením státu. V kauze, při níž obchodníci přejmenovávali naftu na lehký topný olej, aby...

Z útoků na lodě v Ománském zálivu obvinil americký ministr zahraničí Írán

Hořící tanker v Ománském zálivu (13. června 2019)

Dva tankery nedaleko íránského pobřeží v Ománském zálivu byly evakuovány poté, co jejich posádky vyslaly nouzové...

Bouřky se přehnaly nad Českem, zasáhly hlavně střední a východní Čechy

Sobotní bouřka v Jihlavě. (16.6.2019)

Velmi silné bouřky s přívalovým deštěm hrozí v neděli odpoledne v Moravskoslezském, Olomouckém a částečně Zlínském...

Další z rubriky

Vyšetřovatelé oznámí nová zjištění o sestřelu MH17, do médií unikla jména

Trosky malajsijského boeingu na základně v nizozemském městě Gilze Rijen (13....

Mezinárodní skupina vyšetřovatelů ve středu oznámí nová zjištění v případu letadla malajsijského letounu sestřeleného v...

Bojí se vycházet. Židovský kritik multikulturalismu je v Paříži štvancem

Francouzský filozof Alain  Finkielkraut

Slavný francouzský filozof Alain Finkielkraut se bojí vycházet ze svého pařížského bytu. Jako Žid, zastánce Izraele a...

Uprchlíků je nejvíce za téměř sedmdesát let, na světě je 71 milionů běženců

Nově jmenovaný Vysoký komisař OSN pro uprchlíky Filippo Grandi

Na světě bylo loni 70,8 milionu uprchlíků, kteří museli odejít z domovů kvůli válkám nebo pronásledování. Počet běženců...

Najdete na iDNES.cz