ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: AP

Ruští snipeři mění poměr sil v Libyi. Zajcevův přízrak děsí provládní síly

  • 836
Rusko přesunulo svou pozornost z Ukrajiny a Sýrie na Libyi. Na tři stovky ruských žoldáků bojují po boku libyjského generála Chalífu Haftara, velitele Libyjské národní armády (LNA), proti silám vlády, kterou podporuje OSN. Vláda si stěžuje, že ji Západ opustil.

Zatímco dříve lékaři z polní nemocnice v libyjském městě Azízíja viděli pouze potrhaná těla lidí zraněných nepřesným odstřelováním, nyní jsou svědky nového jevu. Mezi oběťmi se začali objevovat lidé s drobnými, zato smrtonosnými střelnými ranami na hlavě či trupu s kulkami, které neopustí tělo.

Podle evropských armádních specialistů a místních bojovníků takovéto střely používají ruští žoldnéři. Podobné smrtelné rány se vyskytly na tělech mrtvých vojáků na Ukrajině, uvádí list The New York Times.

List The Washington Post informuje o jiné situaci. Vojáci libyjských provládních sil si mysleli, že ruští žoldáci v opuštěné školní budově nemají šanci. Zaútočili, během několika minut však v jejich úderné skupině řádila smrt. Všichni byli s naprostou přesností zasaženi do hlavy.

Ne všichni žoldnéři ale podle svědků byli odhodláni bojovat do konce. „Měli jsme štěstí,“ uvedl třicetiletý Mohammed Abdul Gader, jeden z libyjských vojáků. „Kdyby všichni bojovali, nepřežili bychom.“ Žoldáci z areálu školy ustoupili.

Ruští žoldnéři v Libyi

Tito odstřelovači by měli být součástí známé ruské žoldnéřské skupiny Vagnerova armáda, která se měla účastnit bojů na Ukrajině, Sýrii či v řadě zemí v Africe. Její údajný velitel, podnikatel Jevgenij Prigožin (tzv. „Putinův šéfkuchař“), údajně zahynul při pádu letadla v Demokratické republice Kongo. Prigožin opakovaně odmítal, že by měl se skupinou něco společného.

Libyjské zpravodajské služby odhadují, že v zemi působí asi 300 ruských žoldáků. Anonymní výše postavený armádní zdroj sdělil listu The Washington Post, že podle „velmi alarmujících“ nových informací by jich mohlo být mnohem víc, až přes tisíc lidí.

„Jsme si vědomi toho, že ruské soukromé vojenské společnosti operují v oblastech kontrolovaných LNA na východě Libye, a že taktéž operovaly na západě Libye,“ uvedla Rebecca Farmerová, mluvčí velitelství amerických sil v Africe (AFRICOM).

Rusko ozbrojuje africké diktátory výměnou za suroviny. Jeho vliv se šíří

Mluvčí LNA Ahmed al-Mismari řekl, že zprávy o ruských žoldácích jsou „falešné zprávy“ a že „všichni naši bojovníci jsou Libyjci“. Mluvčí ruského prezidenta Vladimira Putina, Dmitrij Peskov, uvedl, že „Kreml nemá tuto informaci“ o přítomnosti ruských žoldáků v Libyi.

Libyjští provládní vojáci tvrdí, že zaslechli Rusy na rádiových frekvencích. Na několika místech, které ruští žoldáci opustili, nalezli řadu věcí, které naznačují, že patřily občanovi Ruské federace, jako ruské kreditní karty, obrázky ruských svatých, ruské léky či ruské nejnovější zbraně stejně jako ruské vojenské manuály.

Jiným dokladem ruské přítomnosti v zemi je zvětšující se míra profesionalismu, kterou začala LNA, trénovaná ruskými vojáky, vykazovat. Jejich doposud chaotické odstřelování začalo podle libyjských provládních sil být mnohem přesnější. Síly LNA začaly též používat lepší vojenské vybavení.

Libyjské provládní síly přiznávají, že na bojový styl ruských žoldáků, kteří se pohybují v malých skupinkách převážně v noci a střílejí uvážlivě a přesně z bočních pozic, nejsou zvyklí. „Jejich bojový styl je odlišný od toho, na který jsme zvyklý,“ řekl listu The Washington Post jeden voják. „Bojují profesionálním způsobem“.

Sniperský odkaz

Odstřelovačská taktika má v Rusku velmi silnou tradici, zejména z dob Vasilije Grigorjeviče Zajceva, který byl jedním z nejlepších sovětských sniperů během druhé světové války. Zajcev pomáhal v rozhodující bitvě o Stalingrad, dnešní Volgograd.

„Je zcela jasné, že se Rusko do tohoto konfliktu zapojuje,“ uvedl generál Usáma al-Juwaili, hlavní velitel sil napojených na vládu v Tripolisu. Tvrdí, že Západ nedělá nic proto, aby ochránil OSN podporovanou vládu před intervencemi zahraničních sil, které podporují Haftara.

Podobně jako Kurdové v Sýrii, i libyjské provládní síly se cítí být zrazeny USA, s nimiž předtím úzce spolupracovaly na vyhnání místních větví Islámského státu. V telefonním hovoru s Haftarím americký prezident Donald Trump vyzdvihl vůdce LNA jako schopného bojovníka proti radikálním islamistům.

Libyjský generál Chalífa Haftar tažením na Tripolis zaskočil i své spojence

Haftar má podporu i u Francie, Spojených arabských emirátů (SAE) nebo Saúdské Arábie. Vládu v Tripolisu podporuje Itálie nebo Turecko. 

Zatímco na zemi známky vojenské sofistikovanosti projevují jen ruští žoldáci, na nebi se uskutečňují války budoucnosti. Tureckem dodávané drony zápasí s těmi, které LNA poskytuje SAE, poukazuje list The New York Times. 

Haftar v dubnu uskutečnil tažení na Tripolis, kterým překvapil i své spojence. Boje si vyžádaly život více než 1 000 lidí, z toho alespoň 100 civilistů, a více než 120 000 lidí vyhnaly z jejich domovů, podle Světové zdravotnické organizace (World Health Organization).

9. listopadu 2019


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video