Rusko ozbrojuje africké diktátory výměnou za suroviny. Jeho vliv se šíří

  20:15aktualizováno  20:15
Podivná smrt tří ruských novinářů ve Středoafrické republice přilákala pozornost světa k aktivitám Ruska v Africe. Jeho soukromé vojenské firmy tam údajně jen trénují režimní vojáky, podle odborníků však také zabezpečují těžbu a převoz nerostných surovin. Obchod směňující zbraně za suroviny a přežití diktátorů za jejich hlasy v OSN se Moskvě stále více vyplácí.

Tři ruští investigativní novináři se v červenci 2018 vydali do Středoafrické republiky, země bohaté na suroviny a zmítané občanskými nepokoji. Orchan Džemal, Alexandr Rastorgujev a Kirill Radčenko z nezávislého ruského média byli odhodláni odhalit, co v srdci Afriky dělají žoldáci společnosti Vagner, ruské soukromé vojenské firmy napojené na Vladimira Putina. 

Jejich reportáž o tom, k čemu přesně využívá tamní režim 175 "vojenských instruktorů“, však nikdy nespatří světlo světa. Jen několik dní po příjezdu všichni tři zemřeli, když se za zástupci společnosti Vagner vydali do vzdáleného města uprostřed nalezišť diamantů, zlata a uranu. Údajně je zastřelili místní lupiči. 

„Rusko má v Africe z mého pohledu tři hlavní cíle. Posílit vliv uvnitř mezinárodních organizací, zajistit odbytiště vojenského materiálu a zajistit přístup k surovinám,“ říká expert na geopolitiku a region Rovníkové Afriky Josef Kučera, spolupracovník výzkumného centra Asociace pro mezinárodní otázky. Všechny tyto cíle jsou podle něj úzce provázané.

Ve Středoafrické republice si Rusko v roce 2017 vyžádalo výjimku ze zbrojního embarga, které na ni před šesti lety po násilném převratu uvalila OSN. Zbraně tam Rusové prodávají režimu prezidenta Faustina-Archange Touadery, který zemi oficiálně řídí od roku 2016, ačkoliv většinu jeho území stále kontrolují různé ozbrojené skupiny.

Záruka bezpečnosti pro krvavé režimy

„Moskva a její nájemní vojáci vyzbrojují jedny z nejslabších režimů Afriky a podporují autokratické vládce. To může zhoršit situaci v zónách konfliktu,“ varoval v březnovém rozhovoru s The New York Times Judd Devermont z Centra pro strategická a mezinárodní studia.

Fotogalerie

Na jeho slova došlo takřka ihned. Podle zdrojů Wall Street Journal jsou to právě ruské zbraně, kterými v současnosti útočí libyjský generál Chalífa Haftar na Tripolis, kde chce svrhnout koaliční vládu podporovanou OSN a dosadit sám sebe do čela vojenské diktatury (psali jsme zde). 

Pro vládce, jako je Haftar, jsou ruské zbraně výhodné. Kreml za jejich nákup nepožaduje záruky dodržování lidských práv, ani nezakazuje jejich přeprodej. Zbraně jsou to zároveň levné, mají dostatečnou kvalitu a někteří afričtí vojáci s nimi nezřídka již mají zkušenost od konce studené války, kdy kontinent zaplavila levná sovětská vojenská technika.

Dalším velkým odběratelem ruských zbraní je Súdánský prezident Umar Bašír, který mezi lety 2015 a 2017 podle dat SIPRI odkoupil od Rusů zbraně v hodnotě 125 milionů dolarů. Letos v lednu mu přispěchala na pomoc ruská soukromá vojenská firma, když střelbou potlačoval celostátní protesty proti jeho predátorskému režimu. 

V Kongu kvete nelegální těžba zlata, vydělávají na ní hlavně ozbrojenci

Kromě bezprostředního zajištění vlastní bezpečnosti však mají ruské zbraně pro africké režimy také strategický význam. „Státy se snaží se rozčlenit své ekonomické a bezpečnostních záruky,“ říká Kučera. „Po smrti Kaddáfího se lídři frankofonních států začali obávat, že budou stejně jednoduše sesazení. Už se nechtějí spoléhat pouze na Francii, potřebují dalšího ochránce,“ uvádí.

Ruské zbraně za africký koltan

Z podobných důvodů africké státy vítají také spojenectví s Čínou, byť je její strategie od té ruské výrazně odlišná. „Čína cílí na řadového obyvatele tím, že dodává levné spotřebitelské zboží. Rusko cílí na státní aparát,“ říká Kučera.  Zatímco Čína investuje do infrastruktury zemí, aby si je přetvořila v nová odbytiště, Rusko se omezuje na prodej zbraní a těžbu surovin.

Podle The New York Times Středoafrická republika výměnou za prodej zbraní a využití žoldáků prodává Kremlu těžební práva na zlato a diamanty, a to za zlomek jejich nákupní ceny. Rwanda zase do Ruska exportuje koltan, ačkoliv země nemá jeho naleziště - na rozdíl od sousední, embargy obtěžkané Demokratické republiky Kongo.

Šli na porážku. Vdovy ruských žoldáků padlých v Sýrii chtějí odpovědi

Podle Kučery má Rusko v Africe zájem o tyto suroviny, protože představují rychlý zisk bez potřeby větších investic. Jsou hodnotné i v malém množství a nevyžadují k převozu nákladnou infrastrukturu, jako například ropa, kterou si z Afriky dováží Čína. Nezřídka se však doly nachází v nebezpečných oblastech, o které bojují ozbrojené skupiny. Právě zde nacházejí další využití ruští žoldáci. 

„Soukromé vojenské firmy pro Kreml dohlížejí na těžbu surovin. Výměnou zajišťují bezpečnost lokálním režimům a pokračování státu,“ shrnuje Kučera a zdůrazňuje vzájemnou prospěšnost tohoto obchodu. Užitek z něj však plyne pouze lídrům afrických států, nikoliv jejich obyvatelům. „Jde o podobný model, jako v koloniálním období,“ dodává expert.

Rusko si vede dobře, ale Čína lépe

Díky sílícímu vlivu v Africe sbírá Rusko také politické body na mezinárodním poli. OSN má 193 členů, z toho 54 tvoří státy Afriky, jejichž pomoc může být rozhodující v hlasování o rezolucích. A nejen o nich. „Rusko pořádalo fotbalové mistrovství a olympijské hry v Soči. Obě události jsou projevem ruského geopolitického vlivu,“ říká Kučera, byť upozorňuje, že africké státy nelze vnímat jako jednolitou masu.

Moskvě se navíc neobyčejně daří v částečně i většinově muslimských zemích. Největším odběratelem ruské vojenské techniky na kontinentu je Alžírsko, Eritrea Rusům schválila vybudovat na jejím území námořní základnu a pomoc v boji s Islámskými radikály si od Ruska vyžádaly například Mali, Niger, Čad či Burkina Faso.

„Rusku pomáhá, že na jeho území žije muslimská minorita. Vliv v převážně muslimských afrických státech neuplatňuje skrze Vladimira Putina, nýbrž přes čečenského lídra Ramzana Kadyrova,“ říká Kučera. Roli podle něj sehrávají také historicky dobré vztahy některých států se Sovětským svazem.

Čína posiluje svůj vliv v Africe, tamním státům poskytne 60 miliard dolarů

Dnes však Rusko nemůže Africe nabídnout tolik, co v minulosti Sovětský svaz, upozorňuje Alex Vines z britského výzkumného centra Chatham House. „Rusko nemá zdroje na to, aby se v Africe mohla rozpínat,“ uvedl pro BBC. Přestože Kreml letos bude pořádat ambiciózní rusko-africký summit, podle Vinese vliv Moskvy nepřekročí rozměr prodeje zbraní a těžby surovin. 

Srovnávat se tak Kreml nemůže především s Pekingem, který na kontinentu buduje železnice, ropovody, přístavy či přehrady. Loni Čína přislíbila investovat do rozvoje afrických zemí dalších 60 miliard (1,3 bilionu korun), stejně jako v roce 2015 (psali jsme zde). Čím dál populárnější jsou mezi africkými diktátory také levné čínské zbraně.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Žena odešla na jógu a už se nevrátila, v Šáreckém údolí ji našli mrtvou

V Šáreckém údolí v Praze našli mrtvolu ženy ze Žižkova

V Šáreckém údolí v Praze našli odpoledne policisté mrtvolu ženy ze Žižkova, která byla od neděle pohřešovaná. Odjela...

Hotely a kostely na Srí Lance zasáhly výbuchy. Vyžádaly si přes 200 obětí

Srílanští vojáci hlídají kostel svatého Antonína v Kolombu poté, co na něj...

Nedělní útoky na Srí Lance si podle nové policejní bilance vyžádaly 207 obětí, dalších 450 lidí utrpělo zranění....

Učitelka ze školky popletla adresáta, nevhodný mobilní text se šíří webem

Mobilní aplikaci si stáhlo do svých chytrých telefonů již téměř 600 lidí

Učitelka z bratislavské mateřské školky poslala omylem přes mobilní telefon nevhodnou zprávu matce dítěte, které učí. V...

Pětiletou Sofii vypátrali policisté na vídeňském letišti, únosce zadrželi

Ilustrační snímek

Pětiletou dívku, kterou v úterý unesli v Praze, policisté vypátrali. Dívka je zdravá a v pořádku. Policisté ji našli s...

Poslance Feriho na vinařské slavnosti napadli dva muži, skončil v nemocnici

Dominik Feri na konferenci k 20 letům Česka v NATO. (12. března 2019)

Poslance TOP 09 Dominika Feriho napadla na koštu vín v obci Boršice na Uherskohradišťsku dvojice mužů. Zraněný Feri byl...

Další z rubriky

Proti Trumpovi. Bývalý viceprezident Biden chce dobýt Bílý dům

Prezident Barack Obama a viceprezident Joe Biden na demokratickém sjezdu v

Bývalý americký videprezident Joe Biden po několika měsících příprav vstoupil do boje o nominaci Demokratické strany na...

Chceme do dvou let nové referendum o nezávislosti, řekla skotská premiérka

Skotská premiérka Nicola Sturgeonová (24. dubna 2019)

Pokud Británie opustí Evropskou unii, nové referendum o odtržení Skotska by se mělo uskutečnit do konce tohoto...

Z Macrona si vystřelili ruští komici. Telefonoval mu falešný Zelenskyj

Ruští komici Alexej Stoljarov a Vladimir Kuzněcov vystupující pod pseudonymy...

Dvojice ruských komiků, kteří si říkají Vovan a Lexus tvrdí, že se jim podařilo nachytat francouzského prezidenta...

Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH
Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH

r.v. 2017, naj. 55 247 km, diesel
650 000 Kč (s DPH)

Najdete na iDNES.cz