Neoznačení ruští vojáci přebírají kontrolu nad pohraničními oblastmi mezi...

Neoznačení ruští vojáci přebírají kontrolu nad pohraničními oblastmi mezi Ukrajinou a Krymem (9. března 2014) | foto: Reuters

Rusko stíhá poprvé vlastního „žoldáka“, válčí na ukrajinské straně

  • 188
Ruské úřady stíhají Romana Železnova z Moskvy, protože podle nich bojuje na východě Ukrajiny v řadách vládních sil proti proruským povstalcům. Údajný ruský žoldák je médií označovaný za nacionalistu, fašistu a ideologa ruských nacistů. Před službou v cizích ozbrojených složkách varuje občany i běloruská tajná policie KGB.

Vlastního občana začaly podle ČTK ruské úřady stíhat za to, že válčí v cizině jako žoldák, „poprvé v dějinách“. „Hlavní vyšetřovací správa zahájila trestní stíhání Romana Železnova, dříve odsouzeného za krádež a výtržnost, kvůli podezření ze spáchání trestného činu,“ řekl agentuře TASS mluvčí vyšetřovatelů Vladimir Markin.

Podle verze vyšetřovatelů Železnov ještě v červenci odcestoval na Ukrajinu a dobrovolně se připojil k praporu Azov, bojujícím s proruskými separatisty na východě Ukrajiny. Železnov absolvoval výcvik a pak byl nasazen v Doněcké oblasti, kde dosud válčí jako žoldnéř spolu s dalšími vojáky z praporu Azov.

Azov je dobrovolnická milice, v jejíchž řadách bojují příznivci pravice, veteráni ukrajinské armády i mladí nadšenci (více o batalionu Azov čtěte zde). 

„Každý měsíc dostává peněžní odměnu ve výši 4 000 hřiven (asi 6 700 Kč),“ prohlásil Markin.

Kyjev a Západ obviňují Rusko z podpory proruských separatistů i zbraněmi a vojáky, ale Moskva jakékoliv zapojení do konfliktu stále popírá.

Jeden z povstaleckých předáků Alexandr Zacharčenko ještě v srpnu připustil, že po boku rebelů bojovaly tři až čtyři tisícovky ruských dobrovolníků, z nichž část byli profesionální vojáci, válčili však prý o své dovolené. V případě žoldáka bojujícího na straně ukrajinské vlády ale už plánují vyšetřovatelé vydat zatykač poté, co prohledali Železnovův moskevský byt.

Za válčení v cizině může Rusům v případě odsouzení ve vlasti hrozit od tří do sedmi let vězení.

Odstřelovačce z Borisova hrozí vězení

Před službou v cizích ozbrojených složkách varovala občany i běloruská tajná policie KGB. Vojáci věrného spojence Moskvy totiž podle některých informací bojují na straně separatistů.

Výstraha zazněla před pár dny, ačkoli tresty za verbování, vycvičení a financování žoldnéřů (od sedmi do 15 let vězení) a za účast v ozbrojených konfliktech v cizích státech (od tří do sedmi let) jsou už dávno v běloruských zákonech, napsal server BBC ve své ruské verzi. Podle šéfa KGB Valeryje Vakulčyka zatím žádní Bělorusové stíháni nejsou. „Pokud se takový případ objeví, média se o tom dozvědí,“ řekl.

Běloruska Natalja Krasovská, kterou tisk překřtil na „odstřelovačku z Borisova“, na začátku června vyprávěla novinářům, že její rodiče v Borisovu vyslýchali agenti KGB. Soudě podle dalšího vývoje byl tento případ odložen ad acta ještě během prověřování informací.

Natalja Krasovská asi jako jediná ukázala na kameru běloruský pas, uvedla své jméno a adresu. Mladá žena v maskovací uniformě tvrdila, že na začátku května se dobrovolně přidala k separatistům a „zabíjí nepřátele“.

“Taťko, tvoji občané stojí na této straně. Na každý pád, abys o tom věděl. Nikdo nás nevyslal, přijeli jsme sem sami. Z Běloruska tu nejsem sama a chci, abys o tom věděl,“ řekla Natalja na adresu běloruského prezidenta Alexandra Lukašenka.

Drzá řeč se rozletěla po internetu, ale nevyvolala žádnou veřejnou reakci ani Lukašenka, ani úřadů. Brzy na to se rozneslo, že Natalja utrpěla těžké zranění u Slavjanska, objevovaly se a dementovaly zprávy o zajetí. Redaktor ruského listu Komsomolskaja pravda tvrdil, že Natalja padla v polovině září. Četné pokusy reportérů nalézt její rodiče na uvedené adrese neuspěly.

Utajené jednotky Pohoňa

Náměstek předsedy Volyňské oblastní rady Ihor Huz zase hovořil o jednotce nazvané podle starého běloruského znaku Pahoňa, ve které cvičí desítky mladých Bělorusů, toužících se připojit k ukrajinským dobrovolníkům na východě země. Koncem července podle BBC výcvik zvládlo deset lidí, další údajně odmítli kvůli podezření, že jsou ve styku s běloruskými tajnými službami.

“Doufáme, že naše metody utajení nedovolí běloruským tajným službám odhalit členy jednotky. Ale není snadné se skrýt před KGB,“ řekl Huz a připustil, že měl kvůli Pahoni potíže s ukrajinskou prokuraturou.

Ačkoliv se Huz odvolával na běloruské opoziční spolky, aktivisté v Minsku vše popřeli. K podpoře se hlásila jen bloggerka Taťjana Jelová, žijící v Česku.

O činech Pahoni se možná tak málo ví díky utajení. Koluje i šeptanda o „válečných hrdinech“ doufajících v ukrajinské či evropské občanství za zásluhy v boji o demokratickou Ukrajinu. Ale tyto pomluvy prý šíří KGB.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video