Salisbury. Britští vyšetřovatelé u hrobu manželky Sergeje Skripala (10. března...

Salisbury. Britští vyšetřovatelé u hrobu manželky Sergeje Skripala (10. března 2018) | foto: Reuters

Skripala mohl otrávit jed z Česka, tvrdí Moskva. Stropnický to popřel

  • 772
Nejpravděpodobnějším zdrojem smrtící látky typu novičok, kterým se před pár dny otrávil Sergej Skripal, je Česká republika, Slovensko, Británie nebo Švédsko. V ruské televizi Rossija 24 to v sobotu řekla mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová. Česko se proti nařčení ohradilo.

Podle Britů byl Skripal a jeho dcera otráveni látkou novičok vyvíjenou v 70. a 80. letech minulého století v Sovětském svazu. Ruský zástupce při Organizaci pro zákaz chemických zbraní (OPCW) Alexandr Šulgin však sobotu prohlásil, že látka mohla pocházet z „laboratoří na Západě“.

Otrávit agenta Skripala mohl jediný výstřik z voňavky, říká odborník

„Je s velkou pravděpodobností možné, že látka použitá v Salisbury byla vyvinuta v laboratořích některé ze západních zemí, kde podobný vývoj, jak víme z dostupných otevřených zdrojů, v minulosti úspěšně probíhal,“ cituje Interfax Šulgina.

Šulgin upozornil, že v 90. letech převezly západní tajné služby z Ruska skupinu chemiků a dokumentaci o jejich výzkumu. Tu pak na Západě používali k vlastnímu výzkumu, který byl podle něj úspěšný.

Ruská diplomacie později upřesnila, že nejpravděpodobnějším zdrojem smrtící látky typu novičok je Česká republika, Slovensko, Británie nebo Švédsko. V ruské televizi Rossija 24 to řekla mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová.

17.března 2018 v 16:01, příspěvek archivován: 17.března 2018 v 16:19

1/2 Ohrazujeme se proti tvrzení o původu Novičoku, které nelze ničím doložit. Je to standardní způsob, jak manipulovat informace ve veřejném prostoru, kdy se vypustí zpráva vysoce spekulativního charakteru, aniž by bylo možné ji prokázat. Tato informace se poprvé objevila již..

Český ministr zahraničí Martin Stropnický se proti nařčení Moskvy ohradil na Twitteru. Rusko podle něj manipuluje informace. Připomněl, že zmínka o údajném původu plynu se už v minulých dnech objevila na dezinformačním serveru Sputnik. Stropnický rovněž garantuje, že na území České republiky se nenachází žádné zbraně podobné látce novičok, ať už starší nebo nové generace.

Praha a Stockholm si v úterý předvolali ruské velvyslance s žádostí o vysvětlení výroku Moskvy. „Ruské prohlášení, že možnost práce s takovými látkami mají kromě Británie také USA, Švédsko a Česká republika, není náhodné,“ reagoval náměstek ruského ministra zahraničí Sergej Rjabkov. Moskva si je podle něj vědoma, jakou bouři její prohlášení vyvolávají ve jmenovaných zemích. „Bouře jako reakce ale nijak nepopírá fakt, že právě tyto země jsou, pokud víme, schopny provádět výzkum a vyvíjet a syntetizovat takové věci,“ prohlásil vysoký představitel ruské diplomacie.

Teorie Ruska odmítla také ministryně obrany Karla Šlechtová. Upozornila, že Česká republika je od 90. let signatářem mezinárodní úmluvy o zákazu, vývoji a výrobě chemických zbraní. Mluvčí prezidenta Miloše Zemana Jiří Ovčáček na Twitteru označil ruské obvinění za nesmyslné a absurdní.

17.března 2018 v 16:09, příspěvek archivován: 17.března 2018 v 16:23

Rozhodne odmitam takove absurdni obvineni. Ceska republika je od 90. let signatarem mezinarodni umluvy o zakazu, vyvoji, vyrobe a sireni chemickych zbrani a striktne ji dodrzuje. Nas liberecky 31. pluk chemiku se zabyva vyhradne ochranou proti temto latkam.

Ředitel Vojenského výzkumného ústavu v Brně Bohuslav Šafář uvedl, že otravné látky se v České republice vyrábějí výhradně pro laboratorní účely, kvůli otestování jejich vlastností. Pokud se vůbec nějaké připraví, tak pouze v malém množství v řádu gramů, zdůraznil.

Slovenská diplomacie spojování země s chemickými zbraněmi a s jejich použitím odmítla. Uvedl to mluvčí ministerstva zahraničí Peter Susko. Podle ministerstva obrany armáda látkou novičok nedisponuje. Ruské tvrzení odmítlo i Švédsko.

Vyhoštění britských diplomatů z Ruska

Kauza okolo Skripala zažehla také diplomatický spor Ruska a Velké Británie. Moskva v sobotu oznámila, že vyhostí 23 britských diplomatů. Britský velvyslanec Laurie Bristow, obdržel nótu, podle níž svými kroky Moskva „reaguje na postup Britů a na neopodstatněná obvinění vůči Rusku ze strany Londýna“.

„Britská strana byla upozorněna, že Rusko si vyhrazuje právo přijmout další reciproční opatření v případě, že britská strana podnikne vůči Rusku další nepřátelské kroky,“ citovala agentura Interfax prohlášení ruského ministerstva zahraničí. Britští diplomaté by podle agentury Reuters měli opustit Rusko do týdne.

12. března 2018

Podle zdroje Interfaxu poskytne Moskva pro uzavření generálního konzulátu v Petrohradu dostatek času. Termín, do kdy musí být uzavřen, stanoví ruské úřady na základě mezinárodního práva.

Londýn podle britského ministerstva zahraničí ruský postup očekával, napsala agentura Reuters. Další kroky projedná britská rada pro národní bezpečnost na začátku příštího týdne. Podle ministerstva je nyní prioritou Británie postarat se o své zaměstnance v Rusku

Server BBC v sobotu uvedl, že britská policie začala kontaktovat ruské emigranty žijící v Británii kvůli jejich bezpečnosti. Premiérka Theresa Mayová na sobotním fóru své Konzervativní strany prohlásila, že Británie „nikdy nebude tolerovat ohrožení životů britských občanů a dalších lidí žijících na britském území ze strany ruské vlády“.

Na pokyn Putina?

Skripala, který byl agentem ruské vojenské rozvědky GRU a spolupracoval s britskou tajnou službou, a jeho dceru Juliji otrávili v jihoanglickém Salisbury nervově paralytickou látkou 4. března. Oba jsou nadále v nemocnici v kritickém stavu. 

Britské úřady krátce po incidentu uvedly, že za otravu Skripala je s největší pravděpodobností zodpovědně Rusko. V reakci vyhostily 23 ruských diplomatů

Britský ministr zahraničí Boris Johnson v pátek prohlásil, že celou akci namířenou proti někdejšímu ruskému agentovi nařídil sám ruský prezident Vladimir Putin. Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov Johnsonova slova záhy označil za šokující a za neodpustitelné porušení diplomatické slušnosti.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video