Ruský prezident Vladimir Putin vlastní podle opozičního politika Alexeje...

Ruský prezident Vladimir Putin vlastní podle opozičního politika Alexeje Navalného luxusní rezidenci na pobřeží Černého moře, jejíž výstavba stála přes 29 miliard korun. | foto: Palác pro Putina

„Putinův“ palác patří podnikatelům, tvrdí Kreml. Rusové o něm vtipkují

  • 216
Palác v ruském Gelendžiku patří jednomu či vícero podnikatelům, jejich jména však neprozradíme. V úterý to řekl mluvčí prezidenta Vladimira Putina. Znovu tak odmítl tvrzení opozičníka Alexeje Navalného, že pompézní rezidence na břehu Černého moře patří právě Putinovi. Na téma mezitím vznikají vtipy a hudební remixy, ve kterých se Rusové smějí třeba prezidentově „akvadiskotéce“.

„Je zřejmé, že majitelem je podnikatel. Skutečně je to velký objekt, v Gelendžiku je dobře znám. A jeden nebo několik (podnikatelů) přímo nebo zprostředkovaně tento objekt vlastní,“ citovala agentura TASS mluvčího ruského prezidenta Dmitrije Peskova. 

Ten dodal, že Kreml „nemá žádné právo prozrazovat jména těchto vlastníků“. Dále prohlásil, že nemá informace o tom, zda Putin někdy černomořský palác navštívil. 

S dotazem ohledně údajné bezletové zóny nad objektem Peskov novináře odkázal na Federální bezpečnostní službu (FSB) a Federální ochrannou službu (FSO). Zároveň je vyzval, aby se věnovali jiným tématům.

Putin v pondělí při videokonferenci prohlásil, že luxusní rezidenci na pobřeží Černého moře nikdy nevlastnil on ani nikdo z jeho blízkých příbuzných. Řekl, že jsou to drby, jejichž cílem je „vymývat mozky“.

Podle Navalného má Putin kromě paláce i několik vinic. A v jedné z nich prý na jeho případnou návštěvu v koupelnách tamního domu čekají i štětky na WC v přepočtu za 18 tisíc korun za kus. Rusové si proto o víkendu na protest přinesli i symbolický doplněk:

Herny a vodní dýmky, koupelny s mramorem, vinice...

Fond boje s korupcí opozičního předáka Navalného zveřejnil 19. ledna výsledky svého vyšetřování, z něhož údajně vyplývá, že honosné sídlo v Gelendžiku patří Putinovi. Navalnyj na základě vyšetřování týmu tvrdí, že rezidence stála 100 miliard rublů (přibližně 28 miliard korun).

Palác pro Putina. Navalnyj zveřejnil zprávu o luxusním sídle na pobřeží

Její výstavbu prý umožnilo promyšlené korupční schéma v Putinově vnitřním okruhu. Financovali ji podle něj prezidentovi blízcí spojenci jako šéf ropného koncernu Rosněfť Igor Sečin nebo miliardář Gennadij Timčenko. 

Navalnyj v dokumentu mluví i tom, jak Putin přepisoval majetek na svého blízkého příbuzného či jak tchyně jeho milenek dostávaly drahé byty.

A na základě fotografií a svědectví od lidí, kteří se podíleli na rekonstrukci paláce, i katalogů firem prodávajících luxusní italský nábytek či podrobného plánu budovy pak Navalnyj se svým týmem vytvořil vizualizaci, jak asi Putinova hacienda vypadá uvnitř.

O Putinově paláci už vznikají i hudební remixy:

Ve videu, které k úterý zhlédlo už 91 milionů lidí, pak ukazuje i jednotlivé místnosti. Kromě koupelen obložených mramorem a množství obývacích pokojů vyzdobených zlatem má Putin údajně k dispozici i vlastní divadlo, salon pro dýchánky s vodní dýmkou a striptýzem, sérii herních automatů či velkou taneční podložku na procvičování disco pohybů.

V přilehlém venkovním prostoru pak může zajít do bazénku, o kterém Navalnyj mluví jako o „akvadiskotéce“ s tím, že přesně neví, k čemu slouží. Mladí Rusové neváhali a právě o této součásti Putinova panství začali ve velkém vtipkovat. O akvadiskotéce vznikají hudební remixy i memy.

K rezidenci navíc podle Navalného náleží i rozsáhlé pozemky s vinicemi, domem pro hosty, dvěma heliporty i podzemním pětipatrovým hokejovým stadionem. „Na co vám je taky palác, když v něm nemůžete hrát hokej,“ glosoval to Navalnyj. Putin je známý svou vášní pro tento sport.

Aby mohl nerušeně pozorovat západ slunce, nechal si prezident také vyvrtat do skály nad pláží „degustační místnost“, o několik kilometrů dál údajně ke stejnému účelu stojí i další honosný dům. V areálu je také vlastní kostel či benzinová stanice, skleník nebo ubytovna pro zaměstnance.

20. ledna 2021

Fond boje s korupcí dokument vydal dva dny po návratu Navalného do Ruska po několikaměsíčním pobytu v Německu, kde se zotavoval z otravy látkou novičok. Policie ho po příletu zatkla a soud posléze poslal na 30 dní do vazby, kde čeká na verdikt, zda půjde do vězení za nedodržení pravidel dříve uloženého podmíněného trestu.   

Při sobotních protestech na jeho podporu policie použila sílu a podle nevládního portálu OVD-Info zatkla zhruba 3 700 lidí ve více než 120 ruských městech. Peskov v úterý prohlásil, že někteří demonstranti se chovali agresivně a míra násilí mezi nimi byla „bezprecedentní“. K násilí policie vůči účastníkům shromáždění řekl, že ho bylo méně a vyšetřuje se.

Akvadiskotéka:

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video