Pondělí 9. prosince 2019, svátek má Vratislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 9. prosince 2019 Vratislav

Červený baret je posvátný. Vojáci ruského specnazu pro něj i umírají

  18:16aktualizováno  18:16
Je to výsada, na kterou dosáhne jen málokdo z příslušníků speciálních jednotek ruské Národní gardy. Kvůli právu nosit červený baret jsou však ochotni i zemřít. A při drsné zkoušce, kterou kvůli tomu musí podstoupit, se to také občas stane, píše portál Meduza.

Červený baret nosí příslušníci mnoha výsadkových, policejních i paramilitárních jednotek po celém světě. Například v české armádě podle něj poznáte vojáky 4. brigády rychlého nasazení.

V Rusku je považován za vyznamenání. Nosí ho ti nejlepší z nejlepších v řadách speciálních jednotek Národní gardy. Ta vznikla před třemi lety transformací z vojsk ministerstva vnitra. Dnes stojí mimo armádu a podléhá přímo šéfovi Kremlu.

Fotogalerie

Kdo si chce vysloužit právo nosit „krapovyj beret“, musí obstát v drsné zkoušce. Její součástí je dvanáctikilometrový pochod v plné polní, přičemž v některých pasážích se účastníci brodí po krk ve vodě. 

Brutální pochod je zakončený sprintem, ihned následuje plazení minovým polem, kde instruktoři na vojáky řvou a střílejí jim nad hlavou ostrými. Poté musejí uchazeči předvést dokonalou střelbu z kalašnikova, granátometu či ostřelovačské pušky SVD.

Nejobávanější fází je ale závěrečný kontaktní boj. Právě během něj dochází k nejvíce úmrtím, a to i přesto, že soupeři mají chrániče. Trvá dvanáct minut a uchazeč o baret se během něj utká postupně se čtyřmi protivníky, přičemž tři z nich jsou držiteli baretu a jeden je adeptem na vyznamenání.

Červený baret je posvátný. Vojáci ruského specnazu pro něj i umírají:

Uspěje jen zlomek zájemců. A někteří dokonce zkoušku zaplatí životem. Kvůli vytoužené pokrývce hlavy zemřel naposledy v říjnu příslušník Národní gardy v Chabarovsku. Během poslední fáze zkoušky utrpěl frakturu lebky, upadl do komatu a později v nemocnici zemřel, popisuje tragickou událost portál Novaja Gazeta.

Červený baret, to je osud

Baret vojákům sice nedává žádné oficiální výsady, jeho nositelé však požívají neobyčejné vážnosti. Portál Meduza.io nyní přinesl výpovědi několika vojáků, kteří na tuto poctu dosáhli. 

Uchazeči o právo nosit červený baret musí projít drsnou zkouškou fyzické...
Uchazeči o právo nosit červený baret musí projít drsnou zkouškou fyzické...

„Baret jsem získal až na druhý pokus,“ zavzpomínal Vjačeslav Vorobjov, který zkouškou prošel v roce 2004. „Během sparringu jsem dostal pořádně do žeber. Nevím, jestli jsem měl nějaké zranění, k doktorovi jsem nešel. Asi pohmožděnina nebo zlomené žebro, dost to bolelo,“ líčí první neúspěšný pokus.

„Když jsem šel podruhé, věděl jsem, že je to naposledy. Že jestli to tentokrát nedám, tak už nikdy. Soustředil jsem se na vítězství a první fáze jsem absolvoval s úsměvem,“ říká praporčík. „Během sparringu mi bylo těžko, ale to je všem. Vaším soupeřem je nositel červeného baretu, ale pokud ho uchazeč porazí, tak o něj přijde a bude muset opět projít zkouškou,“ říká Vorobjov.

Podle něj je pochopitelné, že během zkoušky čas od času někdo zemře. „Všichni vědí, že se takové případy staly a budou se stávat i nadále. Je to náhoda. Máme takové přísloví: červený baret, to není sportovní úspěch, ale osud,“ říká muž, který je dnes na invalidním vozíku.

Uchazeči o právo nosit červený baret musí projít drsnou zkouškou fyzické...
Uchazeči o právo nosit červený baret musí projít drsnou zkouškou fyzické...
Uchazeči o právo nosit červený baret musí projít drsnou zkouškou fyzické...

„Všichni tuší, že během zkoušky se to někomu stane, ale nemyslí si, že právě jim. Každý dostane nakládačku. Mě zlomili nos, tři dny jsem pil jen vývar, protože jsem nehnul čelistí. Ale zlomený nos, to nic není,“ líčí Vorobjov, který během služby utrpěl šestnáct střelných zranění a získal vyznamenání Hrdina Ruska.

Hlavně přežij

Michail Grigorjan snil o červeném baretu od chvíle, kdy jako dvacetiletý nastoupil k specnazu a byl svědkem toho, jaké úcty jeho nositelé mezi ostatními vojáky požívají.

Rosgvardija

Národní garda Ruské federace vznikla v roce 2016 na bázi vojsk ministerstva vnitra jako nový útvar pro boj s terorismem, organizovaným zločinem, ilegálním přistěhovalectvím a šířením narkotik. 

Převzala také funkce obávaných jednotek OMON a oddílu rychlé reakce SOBR. Může být nasazena i při potlačování demonstrací. Jejím velením byl pověřen bývalý šéf Putinovy ochranky Viktor Zolotov. 

Národní garda má asi 340 000 členů a její součástí jsou i speciální jednotky Zubr, Rus, Jastreb a Viťjaz. Poslední jmenovaná jednotka se účastnila i čečenských válek či zfušovaného zásahu v moskevském divadle na Dubrovce.

„Fascinovalo mě to, pocítil jsem touhu to také dokázat. Chtěl jsem to také podstoupit, abych zjistil, jestli to dám. Povedlo se mi to na první pokus, to je vzácnost. Získal jsem baret a o dva dny později během zkoušky jeden kluk umřel,“ říká Grigorjan, podle nějž v zkoušce uspělo pět vojáků z šedesáti.

„Hlavním úkolem bylo vydržet do souboje. Vydržel jsem, povedlo se. To už  jsem si říkal, jak se budeš rvát, to už je jedno, hlavně přežij. Poteče krev, no dobře. Ale to vás ovládá taková touha získat baret, že zavřeš oči a na tohle nemyslíš. Ani na to, že z tebe možná bude invalida nebo tě zabijí,“ vzpomíná praporčík. 

„Červený baret je jako ikona. Pravoslavná ikona je svatá a je třeba se k ní podle toho chovat. A s baretem je to to samé, symbolizuje krev kamarádů, kteří položili svůj život. V baretu nemůžete jíst, chodit na záchod, kouřit. Jedna věc je červený baret získat, druhá je žít podle této myšlenky. Mohou vám ho i sebrat, pokud se nechováte dobře. Proto se musíte chovat důstojně,“ říká Grigorjan.

Jako bohové

Gennadij Ternovskij získal baret v roce 1998. „Majitel červeného baretu byl pro mě bohem. Mytologičtí bohové jako Mars, Zeus, Thor, to byli jen cucáci v porovnání s vojákem v červeném baretu,“ vzpomíná veterán vnitřních vojsk.

Na zkoušku se připravoval sedm let, během kterých trénoval hlavně karate. „Makal jsem na krev. Makal jsem, dokud jsem nezačal zvracet. Když zvracíš žluč, to už je první příznak, že tělo dosáhlo svých limitů,“ vypráví Ternovskij. Podle něj se ale dřina vyplatila: „Čím více krve proliješ během přípravy, tím méně jí ztratíš během zkoušky.“

Úmrtí během zkoušky podle něj nikdo oficiálně nepotvrdí, mezi vojáky se však o takových případech ví. „Jednoho důstojníka při zkoušce téměř knockoutovali. Měli ho stáhnout z boje, ale místo toho ho přiměli pokračovat. Dostal další rány a umřel pak na vnitřní krvácení,“ říká Ternovskij.  

Uchazeči o právo nosit červený baret musí projít drsnou zkouškou fyzické...
Uchazeči o právo nosit červený baret musí projít drsnou zkouškou fyzické...

Cílem zkoušky ale není někoho zabít, zdůrazňuje. „Když je instruktor moc krutý, tak ho stáhnou. Instruktoři jsou tvrdí, ale ne s cílem někoho zabít, ale aby si vojáci baretu vážili. Když se někdo přihlásí do specnaz, tak asi ví, že to je životu nebezpečné,“ vysvětluje major ve výslužbě.

Červený baret je podle něj pro příslušníky speciálních sil jako olympijská medaile pro sportovce. „Dneska ve zkoušce obstojí málo vojáků, tak pět z osmdesáti. Za mých časů to bylo třicet procent a dříve ještě více,“ vzpomíná Ternovskij. Podle něj je to tím, že dříve bylo méně speciálních jednotek a nábor byl přísnější. 

„Dříve také bylo pravidlo tří pokusů. Pokud voják ve zkoušce třikrát neuspěl, tak nedosahoval požadavků speciálních jednotek a byl převelen mezi řadové vojáky. Toto pravidlo by se mělo obnovit,“ myslí si ruský veterán.

Autor:

Kauza Čapí hnízdo

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman zrušil rozhodnutí o zastavení trestního stíhání Andreje Babiše a Jany Mayerové v kauze Čapí hnízdo. Prezident Miloš Zeman nevyužije abolici k zastavení trestního stíhání.

V reakci na to spolek Milion chvilek ohlásil další demonstraci, tentokrát v centru Prahy.


  • Nejčtenější

Výbuch plynu v Prešově má nejméně pět obětí, požár je uhašen

Na sídlišti ve slovenském Prešově v pátek těsně po poledni vybuchl plyn v jednom z paneláků. Zemřelo pět lidí, další...

Výbuch v Prešově: 8 obětí, 6 zadržených, na vině zřejmě špatná oprava plynu

Záchranáři prohledali všechna patra v prešovském paneláku zničeném výbuchem. Podle mluvčího města Prešov je celkem osm...

Šlachtův poslední úlovek. Narkobaron z gymnázia měl „e-shop“ s drogami

Celníci odhalili partu pěti mladíků z Brněnska, kteří měli „e-shop“ s drogami. Ty pětice posílala do celého světa....

Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Z ženy mužem a zase zpátky. Někteří transgenderisté litují své přeměny

Někteří transgenderisté jsou nespokojeni se svou přeměnou v jedince opačného pohlaví. Postupují proto operace, které z...

Premium

Cítím hořkost. Bývalý šéf mordparty poprvé promluvil o svém odchodu

Nejznámější český kriminalista Josef Mareš sloužil u policie téměř třicet let, stál za objasněním řady vražd a...

Premium

Zalepili matce prsa, aby nemohla kojit. Při příbězích z Osvětimi pláče i průvodce

Lukáš Lev provází v koncentračních táborech a popisuje nacistická zvěrstva. Jeho babička si však stála za tím, že za...

Premium

Hořký čaj? Nesmysl! Pediatr v knize vyvrací mýty o domácím léčení dětí

Hradecký dětský lékař Ladislav Hanousek vydal knihu Maminko, není mi dobře, která má rodičům pomoci s léčbou i výchovou...

  • Další z rubriky

Útok na floridské vojenské základně byl teroristický čin, oznámila FBI

Americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) předpokládá, že páteční střelba na vojenské základně na Floridě byla...

Krampusové bijí diváky, stěžují si lidé. Vy mlátíte nás, kontrují čerti

Kolem rakouských čertů krampusů se v posledních dnech vyrojilo několik kontroverzí. Podle médií se lidé v děsivých...

Premium

Programování už od první třídy. Estonští žáci jsou Asijci Evropy

Estonské školy učí nejlépe v Evropě. Žáci jsou tam zvyklí na vysoké tempo výuky, jaké je v Asii. Avšak zdaleka ne...

V Rusku poslali transsexuálku do mužské věznice, podle aktivistů zemře

Ruský soud poslal v listopadu na tři roky do vězení muže, který během posledních let podstupoval hormonální léčbu a...

HMO jako zázrak přírody. Proč je tak důležité pro vaše mimiko?
HMO jako zázrak přírody. Proč je tak důležité pro vaše mimiko?

Kojení je bezpochyby nejlepší způsob výživy, který můžete svému miminku poskytnout. Správná výživa vašeho děťátka hraje již od narození klíčovou roli nejen ve vývoji a zdravém růstu. Současné výzkumy prokazují, že kojení má vliv na snížení rozvoje civilizačních chorob.

Najdete na iDNES.cz