Koronavirus ustupuje, říkal během referenda Putin. Za nesouhlas hrozí vězení

  • 103
Končící ruské referendum o ústavních změnách, které může prezidenta Vladimira Putina udržet u moci až do roku 2036, doprovází oficiální stanovisko, že pandemie koronaviru ustoupila, zdravotní systém vše zvládl a lze bezpečně hlasovat i zajít do restaurace. Tuto představu narušují experti, podle kterých stále roste počet případů a Rusko rozhodně nesmí polevit. Za nesouhlas však hrozí pobyt za mřížemi.

Když lékařka Viktoria Adoněvová, která vede infekční oddělení v ruském Orjolu, v polovině června v rozhovoru předpověděla, že referendum o ústavních změnách povede k nárůstu případů, mnoho čtenářů ji oslavovalo za odvahu. „Čísla stále stoupají, ještě nejsme na vrcholu,“ prohlásila.

Adoněvová rovněž zpochybnila vládní statistiku ohledně počtu úmrtí na covid-19, kterých je oficiálně 9 306. „O jakém druhu stabilizace, o jakém zrušení omezení se můžeme bavit? Nemáme v nemocnici žádné volné místo,“ uvedla. Policie neotálela a okamžitě si lékařku předvolala k výslechu.

Podle listu The Washington Post si ji pozvala pravděpodobně v souvislosti se zákonem proti šíření dezinformací, za které v Rusku hrozí až šest let za mřížemi. Také místní úředníci se mohli přetrhnout, aby lékařčina slova vyvrátili.

Regionální guvernér Andrej Klyčkov například obvinil novináře ze špatné interpretace. Adoněvová po nátlaku vzala tvrzení zpět. Podobný bumerangový efekt nastal poté, co Alla Samojlovová z Federální služby pro dozor ve zdravotnictví uvedla, že na covid-19 zemřelo v Rusku 489 zdravotníků.

Agentura se rychle omluvila a prohlásila, že číslo je „neoficiální“, přestože je v souladu se seznamem úmrtí, jenž vedou ruští lékaři. Putin není mezi vůdci sám, kdo se snaží pandemii vykreslit jako blednoucí hrozbu. Podobně jako v dalších zemích, také v Rusku koronavirová krize odhalila nepěknou pravdu.

Pandemie poškodila Putinovu pověst

Mluví se o manipulaci se statistikami nemocných a mrtvých, kterou úředníci nadále popírají, a ukázala se zakořeněná nerovnost ve zdravotní péči mezi bohatými městy a odlehlými regiony. V nemocnicích chybělo vybavení a zdravotníci dávali kvůli nedostatku ochranných pomůcek výpověď.

Nechávají umřít vlastní lidi a zásobují jiné. Ruští lékaři už nechtějí mlčet

Pandemie poškodila Putinovu pověst krátce před referendem, které mu otevře možnost k opětovné kandidatuře v roce 2024. Hlasování končí v pondělí. Rusko momentálně zaujímá třetí příčku ve světě z hlediska počtu nakažených koronavirem, kterých má 647 849. Denní přírůstek případů Rusko  několik dní drží pod hranicí sedmi tisíc.

Putin před týdnem prohlásil, že zdravotnický systém se s pandemií dobře vypořádal, a to zásluhou neúnavné práce kabinetu na zlepšení vybavení v nemocnicích. „Rusové donutili epidemii k ústupu. Překonáváme to. Virus je ale pořád nebezpečný. Žádám vás, abyste zůstali opatrní a ostražití,“ uvedl.

Adoněvová nicméně v rozhovoru prohlásila, že mnoho regionů oběti koronaviru naschvál vůbec neuvádí, pokud nedošlo k vážnému poškození dýchacích cest. Referendum navíc podle ní povede k masivnímu nárůstu případů. „Nemáme už nemocné kam dát. Lékaři pracují na hranici svých možností,“ uvedla.

Úředníci zakročili vůči stovkám lidí

Úředníci těm, kteří zveřejňují informace o pandemii, v souladu se zákonem o šíření falešných zpráv ukládají přísné sankce. Jejich pozornost se už obrátila proti desítkám lékařů, zdravotníků, novinářů a aktivistů. Několik lékařů také přišlo za podezřelých okolností o život poté, co na problémy upozornili.

Tři ruští lékaři vypadli záhadně z oken, poukazovali na nedostatek pomůcek

Putinova centralizace zdravotnického systému vedla v posledních letech k uzavření mnoha malých venkovských nemocnic, což během pandemie způsobilo přeplnění těch větších. Podle oficiálních údajů klesl mezi lety 2013 a 2019 zdravotnický personál v celé zemi o 9,3 procenta na 1,3 milionu.

Platforma Razoom, založená s cílem pravdivě informovat ruské obyvatele o koronaviru, zjistila, že Rusko řadu úmrtí maskuje jako zápal plic a nemocné vůbec netestuje. Ve snaze ututlat pravdu ruští úředníci podle Razoomu zasáhli už nejméně proti 200 novinářům a aktivistům, kteří se ji snažili odhalit.

Rusové v referendu hlasují o ústavních změnách:


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video