Rusko nechápe postoj Rady Evropy

- Ruský ministr zahraničí Igor Ivanov nerozumí rozhodnutí Rady Evropy, která odebrala ve čtvrtek Rusku hlasovací právo kvůli porušování lidských práv v Čečensku. "Byli jsme ohromeni a hluboce zarmouceni rozhodnutím zasedání Parlamentního shromáždění Rady Evropy," konstatoval před setkáním s členy delegace Evropské unie. Poslanci kromě toho, že Rusům odepřeli právo hlasovat, zahájí jednání o pozastavení jejich činnosti v Radě Evropy.

Rusko však jakékoliv porušování lidských práv v Čečensku odmítá. "Nehledě na naši bezprecedentní otevřenost někteří evropští poslanci stále činí své závěry na základě informací o Čečensku, které získávají od čečenských teroristů. Toto rozhodnutí Moskva ponechává na jejich svědomí. Nepochybně to však ovlivní dialog Ruské federace a Parlamentním shromážděním Rady Evropy, k němuž Moskva byla vždy připravena," uvedl ministr zahraničí.

Rozhodnutí Rady Evropy odsoudil i ruský vicepremiér Viktor Christěnko. Soudí ovšem, že by to nemělo nijak ovlivnit vztahy Ruska s mezinárodními finančními organizacemi.

Moskva zruší zástupcům rady cesty do Čečenska
Poradce ruského prezidenta Sergej Jastržembskij prohlásil, že představitelé Rady Evropy už nebudou moci navštívit Čečensko. Uvedl, že je to reakce na čtvrteční rozhodnutí rady o zahájení procesu pozastavení ruského členství. "Pokud Rada Evropy dříve mohla hrát určitou úlohu v ruských procesech, pak nyní se tyto dveře uzavřely," řekl s tím, že všechny návštěvy zástupců budou zrušeny.

Incident mezi delegáty při čtvrtečním zasedání
Na čtvrtečním zasednání Rady Evropy byl podle ruských diplomatů inzultován člen ruské delegace Gadži Machčev, původem z Dagestánu. Toho údajně napadl představitel čečenského prezidenta, jistý Tutakov.

Ruské reakce na rozhodnutí
Předseda dolní komory ruského parlamentu Gennadij Selezňov : Jde o obrovskou, kolosální chybu, která má za cíl dokázat, že s Ruskem je možné jednat z pozice jazykové síly. Dodal, že "zapomněli, s kým mají tu čest".
Vůdce ruských liberálních demokratů Vladimir Žirinovskij: Pro Rusko bude užitečné, když přestane být členem Rady Evropy.
Poslanec Alexej Mitrofanov: Západ neznepokojuje Čečensko, ale posílení úlohy ruské armády. Rusko je země, která se jednou za padesát let prochází Evropou, koňmo, nebo na tancích... Oni si to pamatují. Nedávno jsme byli v Praze. Zbývá už jen 18 let. Byli jsme četníci Evropy, proto se nás bojí. Dodal, že "dnes nemůžeme jen něco mumlat a čekat".

Bývalý ředitel ruské Federální bezpečnostní služby Nikolaj Kovaljov, který se zasedání zúčasnil, ruským sdělovacím prostředkům sdělil, že Tutakov chtěl Machačeva kopnout. Ten úder opětoval. Teprve potom prý bezpečnostní složky čečenského představitele odvedly.

Další ruský poslanec Nikolaj Charitonov tvrdil, že "Tutakov vyhrožoval členům naší delegace smrtí".

Jakmile poslanci Rady Evropy odhlasovali na blíže neupřesněnou dobu pozastavení hlasovacího práva. Rusové zareagovali okamžitých odchodem z jednacího sálu.

Rusům hrozí pozastavením členství (6. dubna)
Rada Evropy trestá Rusko za údajné porušování lidských práv v Čečensku tím, že zahájila jednání o pozastavení jeho činnosti v radě. Moskva dostala podle Reuters šanci do konce května. Do té doby musí vyhlásit příměří a začít vyjednávat s čečenskými vůdci. Poslanci navíc pozastavili na blíže neupřesněnou dobu ruské delegaci hlasovací právo. Rusové zareagovali odchodem ze sálu.

Poslanci Rady Evropy (78 hlasů pro, 69 proti a osm se zdrželo hlasování) zbavili Rusy hlasovacího práva, ostatní pravomoci ruské delegace potvrdili.

"Nemůžeme už spolupracovat, účastnit se práce Parlamentního shromáždění v Radě Evropy. Jen nám líto, že se tak stalo," řekl po hlasování vedoucí ruské delegace Dmitrij Rogozin.

Rada tím, že schválila pozastavení členství Ruska, podpořila rezoluci z počátku týdne, kdy politický výbor rady navrhl, aby ministři členských zemí začali v červnu proces pozastavení členství, nesplníl-li Moskva v dané lhůtě podmínky.

Rada Evropy je mezinárodní vládní politická poradní organizace, jejímž úkolem je podpora evropské jednoty, ochrana lidských práv, usnadnění sociálního a hospodářského pokroku a koordinace politické činnosti mezi členskými státy. Má spíše morální autoritu než skutečnou moc.

Dosud nebyla žádná země zbavena hlasovacího práva v Radě Evropy.

I tak je usnesení rady pouhým doporučením, protože vyloučit zemi mohou pouze ministři zahraničí členských zemí.

Selezňov označil zahájení procesu za historickou chybu
Zahájení procesu pozastavení členství označil předseda dolní komory ruského parlamentu komunista Gennadij Selezňov za historickou chybu. "Zapomněli, s kým mají tu čest... Rusko se bez těchto evropských učitelů obejde," prohlásil v Moskvě podle agentury ITAR-TASS.

Ruská agentura s odvoláním na nejmenovaný zdroj ruské vlády uvedla, že Moskva je znepokojena požadavkem na pozastavení členství Ruska v radě a údajně "nejspíš přijme odvetné kroky".

Rusko se stalo členem Rady Evropy až v roce 1996 a jakákoli snaha o pozastavení jeho členství by znamenala velké potíže pro nově zvoleného prezidenta Vladimira Putina, který vsadil svou politickou reputaci na čečenskou ofenzívu.

Ruský ministr zahraničí Igor Ivanov v úterý souhlasil s návštěvou týmu expertů Rady Evropy v Čečensku. Tříčlenný tým by měl do Ruska dorazit do dvou týdnů. Přislíbil přitom, že nebude poskytovat informace médiím.


Atentát na Roberta Fica

Slovenského premiéra Roberta Fica ve středu postřelili v obci Handlová před kulturním domem, kde předtím zasedala slovenská vláda. Politika odvezli do nemocnice.

Video