Medvěd je pánem tajgy! Moskvou prošel obří pochod na podporu Putina

  15:38aktualizováno  17:30
V ulicích Moskvy demonstrovalo 75 tisíc lidí v rámci pochodu „My jsme jednotní“ uspořádanému k úternímu svátku národní jednoty. Akce na podporu kremelské politiky vůči Ukrajině zastínila i pochody pořádané nacionalisty na dalších místech Ruska, píše server newsru.com.

„Pochod na počest Dne národní jednoty prochází Tverskou (ulicí). Vpředu kráčejí bubeníci v rudých uniformách. První řada manifestujících nese transparent s nápisem ‚My jsme jednotní‘ přes celou šíři ulice. Nad kolonou mnoha tisíc lidí vlaje nesčetně praporů stran, regionů a organizací, včetně vlajek Novoruska, Doněcké a Luhanské lidové republiky,“ napsala ruská agentura TASS.

Lidé se stužkami ruských vlastenců nesli také transparenty typu „V jednotě je naše síla“, „Nás je mnoho, vlast je jediná“, „Ne fašismu“, „Medvěd je pánem tajgy“ či „Putine, jsme s tebou“. Na záběrech agentury Reuters je dokonce vidět, že jeden z účastníků pochodu se vyzbrojil vlajkou České republiky (viz video).

Den národní jednoty v éře prezidenta Vladimira Putina nahradil zrušené oslavy bolševické revoluce. Oficiálně má svátek připomínat lidové povstání v Moskvě v roce 1612, při kterém byli v Kremlu zmasakrováni polští uchvatitelé a Poláci byli vyhnáni z Ruska. Až donedávna si svátek nárokovali ruští nacionalisté. Přistěhovalcům se doporučovalo, aby raději nevycházeli do ulic, došlo i na případy zbití vysoce postavených diplomatů.

Sám Putin v úterý prohlásil, že svátek dokazuje „oddanost našeho lidu své vlasti, rodné zemi“ a že toto upřímné vlastenectví je i základem nezávislosti a svrchovanosti Ruska. Nikoliv náhodou se svátek váže ke „klíčové události našich dějin, kdy lid ukončil tragédii období chaosu“.

Od té doby sice uplynula čtyři staletí, nicméně tehdejší drama zůstává věčnou historickou lekcí pro všechny generace: „(...) je nutné střežit a bránit národní zájmy. Zanedbání může vést k propasti rozpadu a zkázy země, jejíž svrchovanost má stejnou základní hodnotu jako svoboda a demokracie,“ prohlásil Putin.

„Ruský lid obstál v dějinné zkoušce“

Zdůraznil, že Rusko letos muselo čelit složitým výzvám, ale dokázalo, že je s to uhájit své národní zájmy. Ruský lid obstál v dějinné zkoušce: semkl se a mravně a duchovně povznesl. „Úsilí o spravedlnost a pravdu vždy patřily k Rusku a žádné hrozby nás nepřinutí vzdát se našich hodnot a ideálů,“ řekl prezident.

Fotogalerie

Rusko i politici a podnikatelé blízcí Putinovi čelí západním sankcím, které mají přimět Kreml ke změně politiky na Ukrajině, postižené konfliktem s proruskými separatisty s více než 4 000 oběťmi na životech.

To v moskevské čtvrti Ljublino se shromáždili nacionalisté. Jejich Ruského pochodu se podle policie účastnili 2 000 demonstrantů. Ve skutečnosti jich však mohlo být mnohem víc. V ulicích pochodovalo 10 000 lidí, píše server BBC. Hlavní slogany zněly „Ruská jednota“, „Svoboda a spravedlnost pro naše lidi“ a „Proti teroru KGB! Svoboda pro uvězněné nacionalisty!“ Objevily se ale také výkřiky nespokojenosti s Putinovou politikou na Ukrajině: „Rusové jsou proti válce s Ukrajinou“ či „Dost bylo krmení Donbasu“.

V další demonstraci „Za Novorusko“, jak ruská média označují povstalecká území na východě Ukrajiny, se sešlo kolem 5000 lidí. Hlavní heslo této akce znělo „Rusko potřebuje cara!“ V jiných ruských městech se do pochodů nacionalistů zapojily řádově stovky lidí.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Veřejná omluva. Čeští turisté podstoupili na Bali očistnou ceremonii

Český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo zneuctil. Česká...

Obyvatele ostrova Bali pobouřilo video, které dokládá, že český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Sibiř lehá popelem, většinu požárů ani nehasí. Ekologická zkáza je obrovská

Lesní požáry v Krasnojarském kraji na východě Ruska (7. srpna 2019)

Sibiř hoří a ruští hasiči na požáry ani zdaleka nestačí. Z té obrovské masy stačili uhasit jen pouhá dvě procenta a s...

Další z rubriky

Dva američtí vojáci zahynuli v Afghánistánu, účastnili se tajné akce

Výbuch způsobil Mattovi velmi vážná zranění. Vojáci ho nesou k vrtulníku...

V Afghánistánu ve středu padli dva američtí vojáci. Podle agentury Reuters to bez bližších podrobností oznámilo tiskové...

Hlas Německa v Evropě má být jasně slyšet, míní prezidentka Čaputová

Německý prezident Frank-Walter Steinmeier hovoří se slovenskou hlavu státu...

Hlas Německa v Evropě by měl být podle slovenské prezidentky Zuzany Čaputové jasně slyšet. Nikdo jiný totiž nemá...

Na Krétě onemocněl zájezd Čechů. Naše vina to není, brání se cestovka

Řecká pláž

Několik desítek českých turistů se na Krétě v posledních dnech nakazilo střevním onemocněním. Nyní sepisují hromadnou...

Trest nebo domluva? Co na fyzické tresty říkají odborníci
Trest nebo domluva? Co na fyzické tresty říkají odborníci

Výchova dětí je těžká disciplína a neexistuje univerzální návod. Jak potrestat dítě, které neposlouchá? Fyzické tresty, zákazy nebo stačí jen domluva? Odborníci v tom mají jasno.

Najdete na iDNES.cz