Diskuze

Rusko vstoupí do NATO jako první, naléhal na Clintona před lety Jelcin

Z dnešního pohledu to vypadá jako potrhlá fantazie. Před třiceti lety se americký a ruský prezident bujaře družili v Moskvě a šéf Kremlu dokonce horoval za co nejrychlejší přijetí Ruska do Severoatlantické aliance. Detaily o setkání Billa Clintona a Borise Jelcina vydolovali z archivů američtí historici.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
Foto

Prvni zminka o CCCP ma zajem o pripojeni se k NATO, pochazi uz kratce po valce, nebot soveti meli sve vojaky vsude v Evrope, USA je drzela od tela Nzbranemi.

V březnu 1954 pak Sověti zaslali západním spojencům návrh, aby SSSR vstoupil do NATO. V dopise Georgimu Malenkovovi, tehdejší hlavě státu SSSR, a generálnímu tajemníkovi komunistické strany Nikitovi Chruščovovi, Molotov vysvětlil výhody připojení k Severoatlantickému paktu.

https://www.military.com/history/russia-once-tried-join-nato-alliance-formed-counter-threats-russia.htmlhttps://

Na zaklade odtajnene komunikace (2021) mezi Clinton a Yeltsin probehla conference Budapest 94

Clinton shrnuje, co hodlá sdělit Polákům o NATO, ale jeho formulace je velmi opatrná. Místo toho, aby mluvil o rozšiřování NATO, cituje sám sebe z ledna 1994, když řekl, že „role NATO se nakonec rozšíří“, ale nestanovil žádný časový plán. Je to poněkud zavádějící, protože Clinton svému ruskému protějšku říká: „Chtěl bych, abychom se zaměřili na program Partnerství pro mír, abychom mohli dosáhnout sjednocené Evropy, kde lidé vzájemně respektují hranice a spolupracují.“ Jelcinovi to zní přesně jako to, co slyšel v říjnu 1993 od Warrena Christophera a Strobe Talbotta – Partnerství pro mír spíše než rozšiřování NATO.

Takze, v te dobe se uz misto partnerstvi pripravoval vstup do NATO zeme PL,CR, HU 1999

https://nsarchive.gwu.edu/briefing-book/russia-programs/2021-11-24/nato-expansion-budapest-blow-1994

0 0
možnosti
PV

To nerozšiřování ale není fáma "Při schůzce s Jamesem Bakerem 9. února 1990 probíral Gorbačov rozličné formy německého sjednocení a spojení se Severoatlantickou aliancí. Ačkoli to ještě nemohl přiznat veřejně, souhlasil s Bakerovým argumentem, že přítomnost amerických jednotek v Evropě je faktorem celkové evropské stability, což implicitně znamenalo přijetí myšlenky, že se Německo nakonec stane členem západní aliance. Právě při tomto rozhovoru Baker nabídl Gorbačovovi „garance“ (což je slovo použité v ruském memorandu o rozhovoru – garantii), že NATO se „nerozšíří ani o píď na východ“. Sovětský vůdce přijal toto prohlášení jako dostatečné na základě důvěry, kterou se podle něj podařilo nastolit mezi ním a americkým vedením, a nikdy nezažádal o písemný závazek v tom směru."

7 23
možnosti

https://neviditelnypes.lidovky.cz/zahranici/historie-rozsireni-nato.A220301_215952_p_zahranici_wag

Tady to máte vysvětlené.

A i logicky, těžko můžete neformální rozhovor považovat za oficiální stanovisko.

Ostatně na nic takového nemá ministr zahraničí mandát.

12 0
možnosti
JM

J60a97n 40M86a84c36h91á15č

30. 1. 2024 20:37

No,nevstoupili. Naštěstí. Teď se můžou družit s podobně zvrácenejma kámošema . Verbež jedna,moskevská....

8 3
možnosti
TN

nebo naneštěstí, historie by se pak vyvíjela jinak a mohl být třeba klid.

0 3
možnosti
PB

...že NATO se už „ani o píď“ nerozšíří na východ. Jenže žádný takový formální závazek na papíře neexistuje....

This will also be true of a united Germany in NATO. The very fact that we are ready not to deploy NATO troops beyond the territory of the Federal Republic gives the Soviet Union firm security guarantees. Moreover we could conceive of a transitional period during which a reduced number of Soviet forces could remain stationed in the present-day GDR.

https://www.nato.int/docu/speech/1990/s900517a_e.htm

6 3
možnosti

A ten formální závazek na papíře je kde?

5 1
možnosti
JK

Přirozeně platí, že jak USA tak Rusko se snaží vytvářet a udržovat svou sféru vlivu, svoje "poslušné" spojence.

Rozdíl je ovšem v tom, jak to dělají. USA do spojenectví nikoho nenutí. Jakožto svobodná a kapitalistická země s obrovskou ekonomikou těží z toho, že partnerství s USA je logická a chtěná volba, v některých průmyslových odvětví to může být i jediná volba.

Rusko tohle nedokáže, protože Rusové nic vytvářet neumí. Umí jen ničit a krást. Spojence si tak získávají násilím a proto pro ně v NATO nikdy místo nebude. To totiž vychází z principů, kterými si vliv získává USA. Státy do něj vstupují, protože chtějí, protože je to pro ně výhodné. Ne proto, že je k tomu někdo nutí.

65 1
možnosti
LK

Rusko má navíc oproti USA velkou výhodu v tom, že má výrazně více nerostných zdrojů - a stejně to nedokáže nijak využít.

37 0
možnosti
SH

Kdyby rusko neustále nenapadalo své sousedy, tak by NATO nemuselo existovat. Jediné co rusákům na NATO vadí je fakt, že do něj vstupují země, které by rusák chtěl ovládat a určovat jim co smí a nesmí.

66 0
možnosti
Foto

P26e72t21r 42F49a80b21e21r79a

30. 1. 2024 20:12

Vstoupit do NATO chtěl zpočátku i Putin. Jenže měl představu, že by Rusko NATU okamžitě velelo a že by spolu s USA ovládalo další spojence. Když zjistil, že by Rusko nebylo nadřazeno, ale mělo by stejná práva a povinnosti jako všichni ostatní, tak z Partnerství pro mír vycouval a označil NATO za nepřítele a začal se tak chovat.

76 1
možnosti
JM

J52a50n 39M51a24c35h82á56č

30. 1. 2024 20:41

To je přesný.

23 0
možnosti
OZ

Nejen Jelcin i Putin o vstupu nejednou mluvil.....

21 0
možnosti