Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Kambodža soudí stařičkého ideologa Rudých Khmerů. Dožije se verdiktu?

  14:33
Soud v Phnompenhu rozhoduje o osudu posledních dvou žijících vůdců Rudých Khmerů, během jejichž hrůzovlády v sedmdesátých letech v Kambodži zemřely téměř dva miliony lidí. Nuon Chea a Khieu Samphan v novém procesu čelí obvinění z podílu na vraždách stovek Vietnamců a kambodžských muslimů.
Khieu Samphan (vlevo), premiér Kambodži v době vlády Rudých Khmérů, a Nuon

Khieu Samphan (vlevo), premiér Kambodži v době vlády Rudých Khmérů, a Nuon Chea, pravá ruka diktátora Pol Pota před soudem. Starcům je dnes 88 a 83 let a hrozí, že se rozsudku nedožijí. | foto: AP

Někdejší ideolog režimu, osmaosmdesátiletý Nuon Chea, přezdívaný „Bratr číslo dvě“ byl v hierarchii Rudých Khmerů druhým mužem po Pol Potovi. Právě Chea byl hlavním ideologem totalitního režimu a prosazoval politiku brutálního teroru.

Blízkým důvěrníkem diktátora byl také druhý obviněný - třiaosmdesátiletý Khieu Samphan, který začínal kariéru jako guerrilový bojovník a postupně vystoupal až na premiérský post. Samphan obviněný ze zločinu proti lidskosti a genocidy dlouhodobě popírá. „Opravdu si myslíte, že jsem chtěl, aby se tohle stalo mému lidu? Skutečnost je taková, že jsem neměl žádnou pravomoc,“ prohlásil před časem.

Oba starci jsou již od roku 2011 mezinárodním tribunálem v kambodžské metropoli Phnompenhu souzeni za válečné zločiny a zločiny proti lidskosti. Nový soudní proces zahrnuje obvinění z genocidy v souvislosti s vraždami menšinových Vietnamců a muslimských Čamů, píše BBC.

Procesy se řeší odděleně, aby se soud urychlil. Oba obvinění jsou velmi staří a je riziko, že zemřou, než padne rozsudek. Verdikt v prvním případu je očekáván 7. srpna a prokuratura žádá pro khmerské vůdce doživotní trest vězení.

První soudní proces se převážně soustředil na zločiny páchané na obyvatelích měst, které režim prosazující agrární socialismus posílal do venkovských pracovních lágrů. Řešil také masové vraždy vojáků, kteří proti Rudým Khmerům bojovali.

Nový proces se zaměřuje na roli, kterou osmaosmdesátiletý Nuon Chea a třiaosmdesátiletý Khieu Samphan hráli při vyvraždění desítek, možná i stovek tisíc lidí z etnických menšin žijících v Kambodži. Proces se bude zabývat také nucenými manželstvími a znásilněními vietnamských a muslimských žen.

Znásilnění, znetvoření, poprava

Někteří historici namítají, že Rudí Khmerové zakazovali sexuální vztahy mezi nesezdanými lidmi, což podle nich vylučuje, že by znásilňování žen probíhalo systematicky. Ovšem podle Duonga Savorna z organizace Cambodian Defenders Project docházelo k „mnoha a mnoha znásilněním“. Vyplývá to z nového výzkumu, v rámci něhož organizace hovořila s příslušníky etnických menšin, kteří genocidu přežili.

„Téměř dvě třetiny ze 105 dotazovaných žen byly přímé oběti sexuálního násilí. Velká část dalších byla svědky znásilnění,“ píše se ve výzkumné zprávě. Některé ženy násilníci následně znetvořili nebo rovnou popravili. Příslušníky minorit Rudí Khmérové také nutili k uzavírání manželství, píše The Cambodia Daily. Často se konaly masové svatební obřady pod dozorem ozbrojenců. Cílem bylo zvýšit porodnost v zemi.

Lebky obětí Rudých Khmérů v muzeu genocidy Tuol Sleng v Phnompenhu. Právě současný areál muzea v 70. letech sloužil jako vězení, kde zemřelo zhruba 16 000 lidí. Uvěznění přežilo pouze 12 vězňů, ostatní byli popraveni nebo umučeni.

O proces je mimořádný zájem. Na středeční zahájení, při kterém soudce Nil Nonn četl obvinění, do soudní síně dorazilo 300 diváků, mezi nimi i řada přeživších obětí hrůzovlády.

Rudí Khmerové

Komunistické hnutí Rudých Khmerů vládlo v Kambodži mezi roky 1975 a 1979. Za jeho vlády bylo v zemi zabito nebo zemřelo v důsledku hladomoru nejméně 1,7 milionu lidí. Některé zdroje však hovoří až o třech milionech mrtvých. Rudí Khmérové se snažili vytvořit beztřídní agrární společnost bez peněz, vlády práva, osobní svobody, rodinných vztahů i individuálního myšlení a technických vymožeností. O pád vražedného režimu se postarala vietnamská armáda.

„Tento proces je pro mě velmi důležitý. V Tuol Slengu jsem ztratil oba rodiče,“ řekl řekl jeden z diváků, pětačtyřicetiletý Norng Chan Phal, který jako jeden z mála přežil pobyt v nechvalně známém koncentračním táboře.

Nuon Chea, který má zdravotní problémy a nevydrží dlouho vsedě, ve středu do soudní síně nepřišel a zůstal ve vězeňské cele. Khieu Samphan však dorazil v dobrém zdraví, a když soudce četl obvinění, pečlivě si zapisoval poznámky. Předpokládá se, že proces zahrnující obvinění z genocidy potrvá do roku 2016, píše server BBC.

Jediným představitelem odsouzeným mezinárodním tribunálem za zvěrstva Rudých Khmerů je zatím někdejší velitel nechvalně proslulé věznice S-21 tohoto maoistického režimu Kang Kek Ieu, který dostal doživotí.

Vůdce Rudých Kmerů Pol Pot zemřel v roce 1998. Obvinění čelili také bývalý ministr zahraničí Ieng Sary a jeho manželka, někdejší ministryně sociálních věcí Ieng Thirith. Ieng Sary ale loni v březnu zemřel a Ieng Thirith byla propuštěna na svobodu, protože trpí Alzheimerovou chorobou a není velká naděje, že by ještě byla schopna stanout před soudem.

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Témata: Rudí Khmerové

Bitva o univerzitu. Policie udeřila na studenty

  • Nejčtenější

Nahá umělkyně za zvuků techna házela před dětmi hlínou. Už to řeší policie

3. května 2024  10:10,  aktualizováno  13:43

Policie prošetřuje vystoupení, ke kterému došlo na Akademii výtvarných umění (AVU). Umělkyně a...

Stovky amerických obrněnců se v řádu dnů nepozorovaně přemístily do Česka

2. května 2024  17:21

Několik set vozidel americké armády včetně obrněnců Bradley nebo transportérů M113 se objevilo ve...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Přes Česko přešly bouřky s krupobitím. Dálnici D1 pokrylo bahno a větve

6. května 2024  15:47,  aktualizováno  7.5

Do Česka přišly přívalové deště, na některých místech padaly i kroupy. Hasiči hlásili desítky...

Německo je otřeseno. Přišel brutální útok na politika, pak následoval další

4. května 2024  17:40,  aktualizováno  21:09

Na lídra kandidátky německé sociální demokracie (SPD) v Sasku do evropských voleb Matthiase Eckeho...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vyváděla strašné věci. Zahradil označil Jourovou za nejhorší z eurokomisařů

4. května 2024

Premium Když Česko vstoupilo 1. května do Evropské unie, byl tam matador ODS Jan Zahradil kooptován...

Nestačilo ani 14 hodin, ve Sněmovně pokračuje boj o možnost volit poštou

10. května 2024  5:43

Parlamentní bitva o korespondenční volbu pokračuje i v pátek. Ani 14 hodin jednání ve čtvrtek totiž...

ANO chce odložit korespondenční volbu na dobu po volbách v příštím roce

9. května 2024  5:15,  aktualizováno  10.5 1:15

Poslanci se přeli o zavedení korespondenční volby pro české občany v zahraničí. Sněmovnu ve čtvrtek...

ANALÝZA: Putin zase budí přízrak atomovek. Co tím sleduje právě teď

10. května 2024

Premium Kreml s výslovným odvoláním na nedávné komentáře západních vůdců týkající se války na Ukrajině...

Operace Vrbětice: divné náhody a záhady. Jakou roli hrál majitel firmy

10. května 2024

Premium Třetí díl seriálu MF DNES popisuje podivné jednání šéfa firmy Imex Group, Petra Bernatíka, která...

V 59 letech zemřela herečka Simona Postlerová, ještě v sobotu zkoušela

Zemřela divadelní a filmová herečka Simona Postlerová, bylo jí 59 let. Zprávu o úmrtí potvrdil nadační fond Dvojka...

Titěrné sukně i míčky na podpatcích. Zendaya vzkřísila trend tenniscore

S nadsázkou bychom mohli říct, že největší tenisovou událostí tohoto roku je premiéra snímku Rivalové. Aspoň co se módy...

Zpěvačka Tereza Kerndlová měla autonehodu. Poslala vzkaz ze záchranky

Tereza Kerndlová (37) a její manžel René Mayer (53) měli v úterý ráno autonehodu. Na mokré vozovce do nich zezadu...

První světová válka zničila část Francie natolik, že tu stále řádí smrt

Řídkým rozvolněným lesem pokrytá pahorkatina u francouzského Soissons, Compiégne, Lens či Cambrai přirozeně svádí k...

Kamion před nehodou vůbec nebrzdil, moderní tahač by tragédii zabránil

Policie obvinila řidiče za smrtelnou nehodu na D1. Litevský kamioňák narazil do osobního auta a natlačil ho na tahač s...