Kambodža soudí stařičkého ideologa Rudých Khmerů. Dožije se verdiktu?

  14:33aktualizováno  14:33
Soud v Phnompenhu rozhoduje o osudu posledních dvou žijících vůdců Rudých Khmerů, během jejichž hrůzovlády v sedmdesátých letech v Kambodži zemřely téměř dva miliony lidí. Nuon Chea a Khieu Samphan v novém procesu čelí obvinění z podílu na vraždách stovek Vietnamců a kambodžských muslimů.

Khieu Samphan (vlevo), premiér Kambodži v době vlády Rudých Khmérů, a Nuon Chea, pravá ruka diktátora Pol Pota před soudem. Starcům je dnes 88 a 83 let a hrozí, že se rozsudku nedožijí. | foto: AP

Někdejší ideolog režimu, osmaosmdesátiletý Nuon Chea, přezdívaný „Bratr číslo dvě“ byl v hierarchii Rudých Khmerů druhým mužem po Pol Potovi. Právě Chea byl hlavním ideologem totalitního režimu a prosazoval politiku brutálního teroru.

Blízkým důvěrníkem diktátora byl také druhý obviněný - třiaosmdesátiletý Khieu Samphan, který začínal kariéru jako guerrilový bojovník a postupně vystoupal až na premiérský post. Samphan obviněný ze zločinu proti lidskosti a genocidy dlouhodobě popírá. „Opravdu si myslíte, že jsem chtěl, aby se tohle stalo mému lidu? Skutečnost je taková, že jsem neměl žádnou pravomoc,“ prohlásil před časem.

Fotogalerie

Oba starci jsou již od roku 2011 mezinárodním tribunálem v kambodžské metropoli Phnompenhu souzeni za válečné zločiny a zločiny proti lidskosti. Nový soudní proces zahrnuje obvinění z genocidy v souvislosti s vraždami menšinových Vietnamců a muslimských Čamů, píše BBC.

Procesy se řeší odděleně, aby se soud urychlil. Oba obvinění jsou velmi staří a je riziko, že zemřou, než padne rozsudek. Verdikt v prvním případu je očekáván 7. srpna a prokuratura žádá pro khmerské vůdce doživotní trest vězení.

První soudní proces se převážně soustředil na zločiny páchané na obyvatelích měst, které režim prosazující agrární socialismus posílal do venkovských pracovních lágrů. Řešil také masové vraždy vojáků, kteří proti Rudým Khmerům bojovali.

Nový proces se zaměřuje na roli, kterou osmaosmdesátiletý Nuon Chea a třiaosmdesátiletý Khieu Samphan hráli při vyvraždění desítek, možná i stovek tisíc lidí z etnických menšin žijících v Kambodži. Proces se bude zabývat také nucenými manželstvími a znásilněními vietnamských a muslimských žen.

Znásilnění, znetvoření, poprava

Někteří historici namítají, že Rudí Khmerové zakazovali sexuální vztahy mezi nesezdanými lidmi, což podle nich vylučuje, že by znásilňování žen probíhalo systematicky. Ovšem podle Duonga Savorna z organizace Cambodian Defenders Project docházelo k „mnoha a mnoha znásilněním“. Vyplývá to z nového výzkumu, v rámci něhož organizace hovořila s příslušníky etnických menšin, kteří genocidu přežili.

„Téměř dvě třetiny ze 105 dotazovaných žen byly přímé oběti sexuálního násilí. Velká část dalších byla svědky znásilnění,“ píše se ve výzkumné zprávě. Některé ženy násilníci následně znetvořili nebo rovnou popravili. Příslušníky minorit Rudí Khmérové také nutili k uzavírání manželství, píše The Cambodia Daily. Často se konaly masové svatební obřady pod dozorem ozbrojenců. Cílem bylo zvýšit porodnost v zemi.

Památník obětem řádění Rudých Khmerů

Lebky obětí Rudých Khmérů v muzeu genocidy Tuol Sleng v Phnompenhu. Právě současný areál muzea v 70. letech sloužil jako vězení, kde zemřelo zhruba 16 000 lidí. Uvěznění přežilo pouze 12 vězňů, ostatní byli popraveni nebo umučeni.

O proces je mimořádný zájem. Na středeční zahájení, při kterém soudce Nil Nonn četl obvinění, do soudní síně dorazilo 300 diváků, mezi nimi i řada přeživších obětí hrůzovlády.

Rudí Khmerové

Komunistické hnutí Rudých Khmerů vládlo v Kambodži mezi roky 1975 a 1979. Za jeho vlády bylo v zemi zabito nebo zemřelo v důsledku hladomoru nejméně 1,7 milionu lidí. Některé zdroje však hovoří až o třech milionech mrtvých. Rudí Khmérové se snažili vytvořit beztřídní agrární společnost bez peněz, vlády práva, osobní svobody, rodinných vztahů i individuálního myšlení a technických vymožeností. O pád vražedného režimu se postarala vietnamská armáda.

„Tento proces je pro mě velmi důležitý. V Tuol Slengu jsem ztratil oba rodiče,“ řekl řekl jeden z diváků, pětačtyřicetiletý Norng Chan Phal, který jako jeden z mála přežil pobyt v nechvalně známém koncentračním táboře.

Nuon Chea, který má zdravotní problémy a nevydrží dlouho vsedě, ve středu do soudní síně nepřišel a zůstal ve vězeňské cele. Khieu Samphan však dorazil v dobrém zdraví, a když soudce četl obvinění, pečlivě si zapisoval poznámky. Předpokládá se, že proces zahrnující obvinění z genocidy potrvá do roku 2016, píše server BBC.

Jediným představitelem odsouzeným mezinárodním tribunálem za zvěrstva Rudých Khmerů je zatím někdejší velitel nechvalně proslulé věznice S-21 tohoto maoistického režimu Kang Kek Ieu, který dostal doživotí.

Vůdce Rudých Kmerů Pol Pot zemřel v roce 1998. Obvinění čelili také bývalý ministr zahraničí Ieng Sary a jeho manželka, někdejší ministryně sociálních věcí Ieng Thirith. Ieng Sary ale loni v březnu zemřel a Ieng Thirith byla propuštěna na svobodu, protože trpí Alzheimerovou chorobou a není velká naděje, že by ještě byla schopna stanout před soudem.

Témata: Rudí Khmerové

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne vydatný déšť

Obec Janská u České Kamenice

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne velmi vytrvalý déšť. Český hydrometeorologický ústav vydal v úterý dopoledne...

Ženy v ponorce. Námořníci si o nich vedli seznam plný sexuálních oplzlostí

Americká ponorka USS Hawaii na manévrech RIMPAC 2018 u Havajských ostrovů

Pouhé čtyři měsíce trvalo, než došlo na první problémy integrace žen do amerického námořnictva. Na palubě ponorky USS...

Vláda schválila zvýšení rodičovského příspěvku na 300 tisíc korun

Premiér Andrej Babiš na tiskové konferenci s ministryní financí za ANO Alenou...

Zvýšení rodičovského příspěvku z 220 tisíc korun na 300 tisíc korun od roku 2020 schválila v pondělí vláda. „Dospěli...

Zemřel Niki Lauda, trojnásobný šampion formule 1 a idol generací

Rakouský jezdec Niki Lauda (vpravo) a britský závodník James Hunt na velké ceně...

Trojnásobný vítěz mistrovství světa formule 1 Niki Lauda zemřel ve svých 70 letech. Rakouská tisková kancelář citovala...

Další z rubriky

Obavy z raketových testů KLDR Trump nemá. Kim dodrží své sliby, je si jistý

Americký prezident Donald Trump hodnotí schůzku s vůdcem KLDR Kim Čong-unem v...

Americký prezident Donald Trump v neděli odmítl obavy ohledně nedávných severokorejských raketových testů. Vůdce KLDR...

Tonoucí se viagry chytá. Vesnice ve Francii ji nabízí zdarma, aby byly děti

Viagra

Starosta severofrancouzské vesnice Montereau se rozhodl vyřešit problém s klesajícími počty obyvatel neobvyklým...

Vybral si dívku, unesl ji, její rodiče zastřelil. Muž v USA dostal doživotí

Únosce a vrah Jake Patterson u soudu v USA (27.března 2019)

Dalo by se to přirovnat k námluvám z doby kamenné. Dívka se mu hodně líbila a tak se rozhodl, že ji unese. Její rodiče...

Najdete na iDNES.cz