Lesní Mojžíš si hrál na chirurga, své ovečky operoval sekáčkem na maso

Seriál   18:01aktualizováno  18:01
Amatérský chirurg, alkoholik, psychopat. To vše byl Roch Thériault, jehož brutální činy v 80. letech šokovaly Kanadu. Příběh samozvaného proroka, který několik let tyranizoval skupinku svých věrných, čtěte v dalším díle seriálu Sekty, kulty, mesiáši.

Vůdce kanadské sekty Roch „Mojžíš“ Thériault. | foto: La Presse.ca

„Byl to žralok, potřeboval vidět krev,“ vzpomíná dnes François Thériault. Jeho otce našli mrtvého na konci února 2011 ve vězení v Dorchesteru v provincii Nový Brunšvik, kde si už osmnáct let odpykával doživotní trest. Podle serveru Toronto Sun zemřel rukou spoluvězně. Françoise násilná smrt otce nepřekvapila. „Věděli jsme, že se to jednou stane,“ svěřil se tisku. Překvapil ho spíš fakt, že ho nezabili dřív.

Sekty, kulty, mesiáši

Roch „Mojžíš“ Thériault svou brutalitou a perverzním chováním v 80. letech minulého století šokoval Kanadu. Narodil se 16. května 1947 v Québecu do katolické rodiny a prožil vcelku normální dětství, přestože si podle knihy Voodoo Killers: Slavery, Sorcery and the Supernatural v dospělosti stěžoval, že ho zneužíval otec.

Postupem času se katolická církev mladému Rochovi zhnusila natolik, že na jistý čas víru úplně zavrhl. Ve dvaceti se oženil s Francine Grenierovou a zplodil s ní dva syny - Françoise a Roche-Sylvaina. Manželství ale nebylo šťastné. Thériault pil, měl slabost pro ženy a začal projevovat nezdravou posedlost medicínou (údajně kvůli svým žaludečním vředům). Francine svého muže čím dál méně poznávala a brzy ho i s malými syny opustila.

V 70. letech se Thériault stal členem církve Adventistů sedmého dne a snil o tom, že bude pomáhat lidem, kteří se chtěli zbavit závislosti na cigaretách a dalších návykových látkách. Nadšený zdravotník - amatér proto začal po celém Québecu pořádat „detoxikační semináře“. „Pětidenní program založený na zdravé stravě, psychologických a skupinových terapiích dosahoval excelentních výsledků,“ chlubil se později podle serveru Infosect Thériault.

Charismatický vůdce

Podle svých slov zpočátku neměl v plánu zakládat komunitu, časem se však prý k němu sami začali přidávat adventisté, které oslovily jeho semináře. „Fakt, že se se mnou kolegové rozhodli žít a pracovat, vedl k několika vážným organizačním problémům. Všichni opustili svá placená zaměstnání, aby svůj čas zasvětili nové práci. A protože mé kurzy nebyly placené a účastníci dávali na konci každého sezení jen tolik, kolik mohli, nemohl jsem svým pomocníkům platit. To nás přimělo k založení komunity,“ vysvětloval Thériault.

Léčba džusem

Kniha Voodoo Killers: Slavery, Sorcery and the Supernatural popisuje případ Geraldine Gagné Auclairové, která se v roce 1978 léčila s leukémií a která zemřela poté, co se do její léčby vložil Roch Thériault.

Její manžel ho pozval do nemocnice, kde se amatérský lékař začal dohadovat s ošetřujícími lékaři o množství léků, které pacientce předepsali. Manžela nakonec přesvědčil, aby ji převezl na jeho „kliniku“.

Auclairovou léčil hroznovou šťávou a organickou stravou. Nežila dlouho. „Víte, když Bůh někoho chce, vezme si ho. Nastal Geraldinin čas,“ vysvětlil Thériault truchlícímu vdovci.

Svým stoupencům nařídil, aby přerušili veškeré kontakty s rodinou a přáteli. „Držte si ďábla na délku paže,“ vysvětlil biblicky. Všem také nařídil nosit stejné oblečení - po kotníky dlouhou tuniku bez spodního prádla. Pro ženy zelenou, pro muže béžovou, on sám oblékl hnědou.

Podivné chování skupinky kolem detoxikačních seminářů nemohlo ujít vedení adventistů, které nakonec Thériaulta a jeho věrné exkomunikovalo. A podezření pojali i rodiče dívek, které charismatickému vůdci propadly a byly ho ochotné kamkoliv následovat. Přemlouvání nepomohlo, a to ani v případě, že při něm asistovala policie. Dívky neřekly ani slovo.

Thériault o své nejvěrnější nepřišel, zájem o detoxikační semináře však poklesl. Vousatý guru pochopil, že se lidé na jeho skupinu dívají skrz prsty a po roce, který skupina strávila prodejem biopotravin a holistické literatury, se rozhodl přestěhovat do přímořského městečka Gaspé v Zálivu svatého Vavřince.

„Musím přiznat, že má touha izolovat se na tomto magickém místě byla iracionální, nevysvětlitelná a velmi osobní. Ale čas posílil naše vzájemné vazby a my byli ve své snaze jednotnější než kdy dřív,“ vysvětloval, proč ho jeho věrní následovali na východ Kanady.

Konec světa? Asi jsem se přepočítal

V červenci 1978 začala komunita čítající asi dvacet mladých lidí budovat na kopci nad Gaspé vlastní vesnici. Thériault se do stavby zásadně nezapojoval - tvrdil, že je nemocný a dokonce se nechal slyšet, že má rakovinu. Při pozorování svých věrných pracantů ho napadlo, že se podobají mravencům. Tak se v jeho hlavě zrodil název hnutí: The Ant Hill Kids (Děti mraveniště).

Novou uniformou se stala tmavě modrá obšitá halena, všichni členové také dostali nové biblické jméno jako například Salome, Cain, Rachel či Gideon. Systém byl jednoduchý, každý si své nové jméno vylosoval z klobouku. Thériaultovi připadlo jméno Mojžíš - jméno starozákonního proroka mu údajně sami vybrali ostatní členové rodící se sekty.

Kouzelná krajina v okolí městečka Gaspé, které leží v Zálivu svatého Vavřince.

Kouzelná krajina v okolí městečka Gaspé ležícího v Zálivu svatého Vavřince.

Tou dobou totiž už z detoxikačních seminářů bylo něco víc. Následujícího roku Mojžíš předpověděl blížící se konec světa. Podle jeho věštby měla 19. února 1979 život na naší planetě smést ohromná bouře a Thériault věřil, že jej Bůh pověřil vybudováním lepšího světa.

Když se onoho osudového pondělí nic nestalo, Mojžíš prohlásil, že Bůh mu konec světa jen naznačil. Navíc Bůh a lidé vnímají čas jinak - jedna božská sekunda je čtyřicet let na Zemi a naopak - takže se mohl přepočítat. Jeho mravenečci mu odpustili.

Jakmile byla vesnice dokončena, Thériault slavnostně zrušil všechny sňatky a prohlásil, že všechny ženy jsou jen jeho. V příštích dvanácti letech se pěti členkám sekty narodilo více než dvacet dětí. Otcem většiny z nich byl Mojžíš, který ženy ostatně považoval za pouhý majetek a služky mužů. Dívky však i přes tyto názory silně přitahoval. Jednou z nich byla i jednadvacetiletá Solange Boilardová, které se členství v sektě stalo osudným.

Alkohol v něm probouzel zvíře

Thériault i přes veškeré řeči o detoxikaci těla a zdravé stravě nadále holdoval alkoholu, který probouzel jeho démony. Mojžíš své mravenečky terorizoval, brutálně trestal a systematicky ponižoval.

V roce 1980 se do Gaspé přistěhovali jeho malí synové François a Roch-Sylvain a ihned poznali krutou povahu svého otce. I oni se totiž stali objektem jeho násilnických a sexuálních choutek. Vždy, když se opil, věděli, že za nimi přijde. „Když jsem byl malý, byl jsem z něj tak vyděšený, že jen co řekl mé jméno, začal jsem se třást jako osika,“ líčil po letech François.

Fotogalerie

Thériault tyranizoval všechny. Zdravotní sestru Gabrielle Lavallée zmlátil páskem za to, že usnula během jeho opileckého kázání. Po dalším jejím prohřešku ostatní vyzval, aby ji potrestali.

„Obklopili mě, kopali do mě, tahali mě za vlasy i ochlupení. Křičela jsem. Měla jsem takový strach, že jsem se znečistila,“ popisovala později Gabrielle, která o kultu napsala knihu Aliance ovcí.

Členové sekty své chyby zapisovali do interního zpravodaje Journal des enfants d’Israël (Noviny dětí Izraele). Za sebemenší hřích museli například hodiny klečet nazí ve sněhu. Ženě, která snědla o dvě palačinky více, než měla, zlomil Thériault dvě žebra.

Maryse Grenierová (jedna z mála žen, jež si guru nepřivlastnil) jednou chtěla ze skupiny utéct. Mojžíš za to přinutil jejího manžela, aby jí sekerou usekl prst na noze. „Jsi snad teplouš? To nemáš koule? Jestli chceš být opravdový muž, musíš se naučit, jak dát své ženě lekci,“ křičel guru na zdráhajícího se muže.

Sociálka odvezla sedmnáct dětí. Pomohl až útěk bitého chlapce

Jedné březnové noci roku 1981 nemohl dvouletý Ezekiel usnout a neustále plakal. Guy Veer, který měl v sektě na starosti „cizí“ děti (ty, které nezplodil Thériault), to už nemohl vydržet a chlapce ubil k smrti.

Život je krásný

O podivnou skupinku žijící nedaleko Gaspé se několikrát zajímali policisté, psychiatři i místní dřevorubci. Až do chvíle, kdy se rozmluvili bývalí členové sekty, se toho však moc nedozvěděli. Děti mraveniště vždy tvrdily, že jsou šťastné a život je krásný.

Roche Thériaulta a pár dalších souvěrců roku 1979 dokonce vyslýchala policie a vůdce sekty odvezla na psychiatrii na pozorování. Soudní znalec pak prohlásil, že samozvaného proroka není možné soudit, protože je nepříčetný. Další posudek to však vyvrátil.

Jiný zdroj říká, že dítě zemřelo až poté, co se ho Mojžíš snažil uzdravit obřízkou a litím dezinfekce do krku. Tak jako tak si Mojžíš po chlapcově smrti usmyslel, že Veera potrestá. Kastrací.

Veer tuto očistu nejspíš nepřijal úplně dobře, protože utekl a vše nahlásil policii. Ta si po několika víceméně oťukávacích návštěvách (více v boxu) nakonec odvedla čtyři lidi včetně Thériaulta. O rok později ho soud za Ezekielovu smrt a zmrzačení Veera poslal na dva roky do vězení, ostatní dostali devět měsíců.

Mojžíšovým uvězněním kult nezanikl. Když se v roce 1984 dostal vůdce sekty na svobodu, stáhl se z dohledu québecké policie a se svými věrnými se usadil v lesích u osady Burnt River v sousední provincii Ontario. Právě zde se měly jeho psychopatické sklony projevit naplno.

Pozornost úřadů o rok později vzbudil zbitý chlapec, který uprchl z lesů a policii řekl, že jej Thériault sexuálně napadl. Vypověděl také, že pomatený guru často drží děti nesnesitelně blízko ohně a směje se prosbám jejich zoufalých matek. Teprve poté úřady zakročily, sektě odebraly sedmnáct dětí a předaly je do dětských domovů.

Vytrhané zuby, amputovaná paže

Dospělí však stále zůstávali po boku svého vůdce. Vydrželi leccos. „Věděl, že mě bolí zub. Aniž by se zeptal který, začal mi trhat zuby. Byl opilý a totálně šílený, kromě zubů mi trhal i kusy čelisti,“ řekla na policii v listopadu 1988 Gabrielle Lavallée, kterou amatérský dentista připravil celkem o osm zubů. Kromě toho jí z pravé ruky vyřízl šlachu.

To už Gabrielle nevydržela a utekla, po pár dnech a srdceryvných prosbách výjimečně střízlivého proroka se však vrátila. Nejspíše toho velmi brzy litovala. Mojžíš se opět opil a rozhodl se, že jí bude zraněnou ruku operovat tupým nožem a sekáčkem na maso. Aby se nemohla hýbat, připíchl jí ruku loveckým nožem ke kuchyňskému stolu.

„Byla jsem vyděšená. Zase šílel. Stál tam a vypadal jako v tranzu. Byla jsem bezmocná, dost dlouho na to, aby se rozhodl, že má paže musí pryč.“ Thériault jí opravdu s pomocí dalšího člena sekty usekl paži v lokti. I v dalších dnech svou oběť mučil - čerstvou ránu jí například znova a znova pálil rozžhavenou tyčí.

Zesláblá Gabrielle nakonec definitivně utekla a na policii vylíčila, co se jí stalo. „Každý den objevíme novou hrůzu. Nejdřív to byl ten vykastrovaný muž. Pak žena, kterou opakovaně mučili. Absolutně nemáme představu, kde to skončí,“ popsal místnímu tisku policejní vyšetřovatel Bob Bowen. To nejhorší skutečně mělo teprve přijít.

Jak oživit manželku

Na podzim 1988 Solange, jedna z Mojžíšových manželek, onemocněla. Guru ji přesvědčil, že problém bude pravděpodobně v játrech a že potřebuje operaci. Tu měl samozřejmě provést on. Předtím jí naordinoval klystýr z melasy a olivového oleje, do krku jí strčil hadičku a všem nakázal, aby do ní foukali a zase z ní sáli.

Sekty, kulty, mesiáši

Řez vedl po pravé straně břicha, ze kterého následně vytrhl pruh tkáně. Solange řekl, že teď už bude v pořádku. Nebyla. Z úst jí začala téct krev a krátce poté zemřela. Mojžíš se v zoufalství několikrát pokusil zabít, ale když se mu to nepovedlo, prohlásil, že je to Boží vůle.

Solangino tělo pohřbili, ale hned ho zase vykopali. To se opakovalo celkem třikrát. Důvod? Mojžíš se svou ženu snažil vzkřísit. Nejprve na ni nalil ocet, aby odehnal červy. Při dalším pokusu překonal sám sebe - nařídil, aby mrtvé manželce vyvrtali do hlavy díru, nad kterou pak masturboval. Byl přesvědčen, že jeho semeno Solangin mozek přivede k životu. Jednu z jejích kostí pak nosil na krku jako přívěsek.

Nález těla zahrabaného na pozemcích kultu šokoval policisty i kanadskou veřejnost. Za týrání Gabrielle a vraždu Solange poslal soud Rocha Thériaulta na doživotí za mříže. Jeho oddané souputnice jej navštěvovaly i ve vězení, se dvěma z nich zplodil ještě další dvě děti.

Bratři François a Roch-Sylvain kontrolu nad svým životem získali až na prahu dospělosti. V roce 2009 o sektě napsali knihu Pokrevní bratři - Synové Mojžíše. Říkají, že svých hrůzných zážitků se zbaví jedině tím, že o nich budou nahlas mluvit. Věří, že po svém šíleném otci žádné psychopatické sklony nezdědili a jejich děti nezažijí to, co oni.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hotely a kostely na Srí Lance zasáhly výbuchy. Vyžádaly si přes 200 obětí

Srílanští vojáci hlídají kostel svatého Antonína v Kolombu poté, co na něj...

Nedělní útoky na Srí Lance si podle nové policejní bilance vyžádaly 207 obětí, dalších 450 lidí utrpělo zranění....

Učitelka ze školky popletla adresáta, nevhodný mobilní text se šíří webem

Mobilní aplikaci si stáhlo do svých chytrých telefonů již téměř 600 lidí

Učitelka z bratislavské mateřské školky poslala omylem přes mobilní telefon nevhodnou zprávu matce dítěte, které učí. V...

Kim údajně nechal po nevydařeném summitu s Trumpem v Hanoji popravit čtyři lidi

Summit amerického prezidenta Donalda Trumpa a vůdce KLDR Kim Čong-una v Hanoji...

Po neúspěšném summitu s Donaldem Trumpem ve Vietnamu nechal severokorejský diktátor Kim Čong-un údajně popravit čtyři...

Poslance Feriho na vinařské slavnosti napadli dva muži, skončil v nemocnici

Dominik Feri na konferenci k 20 letům Česka v NATO. (12. března 2019)

Poslance TOP 09 Dominika Feriho napadla na koštu vín v obci Boršice na Uherskohradišťsku dvojice mužů. Zraněný Feri byl...

Štědrost darů na Notre-Dame budí řevnivost. Žluté vesty a odbory se bouří

Protestující žluté vesty před katedrálou Notre-Dame v Paříži (5. ledna 2019)

Závratná výše darů, které přislíbili jednotlivci i společnosti na obnovu pařížské katedrály Notre-Dame po ničivém...

Další z rubriky

Věznili studenta, který zemřel. Za péči o něj chce KLDR po USA miliony

Zadržovaný Otto Warmbier přichází na tiskovou konferenci v doprovodu...

Severní Korea chce po USA dva miliony dolarů (asi 46 milionů korun) za zdravotní péči o studenta Otto Warmbiera,...

Počet obětí útoků na Srí Lance je nižší. Márnice špatně poskládaly části těl

Na Srí Lance o Velikonoční neděli útočili teroristé. (21. dubna 2019)

Počet obětí sebevražedných pumových útoků o velikonoční neděli na Srí Lance je přibližně o stovku nižší. Mrtvých je...

Mír mezi severní a jižní Koreou závisí na přístupu USA, řekl Kim v Rusku

Severokorejský diktátor Kim Čong-un na návštěvě Ruska (25. dubna 2019)

Diktátor Kim Čong-un podle severokorejské oficiální agentury KCNA během uplynulého setkání s ruským prezidentem...

Najdete na iDNES.cz