Raketoplán Columbia vynesl do vesmíru dosud největší observatoř

- Raketoplán Columbia, jehož pětičlenné posádce velí poprvé v dějinách americké kosmonautiky žena, odstartoval z v pátek z Mysu Canaveral na Floridě. Poté, co byl plánovaný start raketoplánu kvůli technické poruše již dvakrát odložen, objevila se během samotného startu technická závada. Ta způsobila, že raketoplán se na oběžné dráze ocitl o 11 km níže, než bylo původně plánováno. Raketoplán má za úkol na oběžnou dráhu vynést observatoř Chandra.

Start raketoplánu nebyl bez problémů

Po pěti vteřinách letu nastal v kosmickém korábu podle agentury AP zkrat. Po dalších čtyřech vteřinách Collinsová napjatým hlasem sdělovala, že má problémy s palivovým článkem. NASA krátce poté ujistila posádku, že podle všeho jde jen o krátkodobý problém v elektrickém systému. Kosmonauti dorazili po asi osmi minutách ve zdraví na oběžnou dráhu.

Rychle zkontrolovali všechny obvody a sdělili, že se vše zdá v pořádku. Raketoplán se však umístil o 11 kilometrů níže, než se předpokládalo, a to kvůli nízké dodávce tekutého vodíku. Inženýři NASA v první chvíli nevěděli, proč se tak stalo. Uvedli, že Columbia ještě může upravit svou pozici a že pětidenní mise není ohrožena.

"Nebylo to příliš vážné. Kdyby to bylo skutečně vážné, tak bychom slyšeli poněkud větší vzrušení," komentoval napětí při startu 41letý manžel Collinsové Pat Youngs, který sledoval vypuštění na Mysu Canaveral s jejich tříletou dcerou v náručí. Pro posádku tak pokračovalo nervové vypětí, které již vyvolaly dva odklady startu v minulých třech dnech. Prakticky na poslední chvíli byl poprvé start odložen kvůli chybné signalizaci kontrolního systému a poté pro špatné počasí.

Manželka amerického prezidenta Hillary Clintonová, která přišla ke dvěma prvním pokusům, se dnešního startu první ženy- velitelky raketoplánu nezúčastnila. Agentura Reuters také připomíná, že americkému NASA trvalo 38 let, než pověřilo řízením vesmírné mise ženu. První ruská kosmonautka Valentina Těreškovová vzlétla sama na palubě lodi Vostok na oběžnou dráhu v roce 1963.

Na orbitu se objeví nová observatoř

Raketoplán, který i s nákladem vážil rekordních 2000 tun, vynesl do vesmíru Satelit Chandra v hodnotě 1,5 miliardy dolarů má za úkol objevovat zdroje silného vesmírného záření, jakými jsou tzv. černé díry, srážející se galaxie a supernovy, tedy velké hvězdy, které končí svou vesmírnou pouť výbuchem. Chandra "změní náš způsob vnímání vesmíru," řekl před startem raketoplánu představitel NASA Ed Weiler.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video