Putin: Nechci být doživotním prezidentem, éra monarchie dávno skončila

  11:09aktualizováno  11:38
Ruský prezident Vladimir Putin v obsáhlém rozhovoru se státní agenturou TASS řekl, že kandidaturu v roce 2018 zváží podle okolností. Nechce být doživotním prezidentem, podle něj éra monarchie dávno v Rusku skončila.

Vladimir Putin uvedl, že nechce být doživotním prezidentem. | foto: AP

Putin podle ruské ústavy může znovu o prezidentskou funkci usilovat v roce 2018, podle něj je to však za dlouhou dobu a věci se mezitím mohou změnit. Jak se rozhodne, bude záležet na aktuální situaci, preferencích a také tom, jak se v té době bude cítit.

„Myslím si, že je přirozené, že hlava státu je spojovaná se svou zemí. Hlava státu je člověk číslo jedna v národu a vždy bude spojována se svou zemí. A není to jen v Rusku. Člověk je zvolen v přímé tajné volbě a lidé mu dají určitou moc,“ řekl Putin v rozhovoru pro agenturu TASS.

Avšak nesouhlasí s tím, že by rozhodoval v Rusku o všem. „Práce vlády, centrální banky, prezidentských úředníků, parlamentu a dalších musí být koordinována. Je absolutně špatně tvrdit, že prezident vždy rozhoduje o všem a že vše vždy záleží na něm,“ upozornil. Éru monarchie podle Putina Rusko již dávno uzavřelo.

Podle ruského prezidenta je dobré kolem sebe mít lidi, kteří pochybují o vaší politice. „Měli by avšak navrhovat konstruktivní řešení. Když čelíme takovýmto oponentům, je to velmi užitečné,“ tvrdí. S protivníky je podle něj potřeba jednat v mezích zákonů.

Západ udělal chybu

Putin komentoval výrazné ochlazení vztahů Ruska se Západem, které vyvolala jeho politika vůči Ukrajině. Odmítl, že nynější tlak Západu zavede jeho zemi do izolace. „Vnímali jsme osudovost železné opony. Touto cestou v žádném případě nepůjdeme a nikdo kolem nás zeď stavět nebude. Je to nemožné,“ zdůraznil Putin.

Raději čaj než šampus

Putin v rozhovoru popřel zprávy, že by jeho zdravotní stav byl špatný, jak o něm spekulovaly média (více zde). Podle svých slov se těší dobrému zdraví a denně se snaží sportovat. V rozhovoru chtěl ukázat, že je i normální člověk, který se vídá se svými dcerami a přáteli. Než aby s nimi popíjel šampaňské či vodku, dá si však raději čaj.

Západ podle něj udělal chybu, když namířil své sankce na lidi z prezidentova blízkého okolí. „Vycházeli z mylného předpokladu, že mám obchodní zájem na kontaktu s lidmi zařazenými do seznamu. Jejich poškozením mířili na mě. To ale absolutně neodpovídá skutečnosti,“ řekl ruský vůdce.

Podle Putina v Rusku oligarchické struktury neexistují, miliardáři nemají vliv na rozhodování státu. Oligarchové „zbohatli dávno a absolutně legálně. Nic neukradli, nic nezprivatizovali, jak se to dělalo v 90. letech,“ řekl prezident.

Upozornil, že  sankce namířené proti ruským miliardářům blízkým Kremlu jsou hrubým porušením lidských práv. „Jsou to ruští občané, sami sebe považují za vlastence a někdo se rozhodl je trestat. Někteří z nich se snaží bránit, ukázat, jak je to nezákonné,“ tvrdí. Zábor Krymu byl podle něj jeho osobním rozhodnutím a lidé, kteří jsou na západním sankčním seznamu, na to neměli žádný vliv. O anexi Krymu se podle Putina dočetli až z noviny či zprávu viděli v televizi. 

Korupce je vážný problém

Otázka agentury TASS padla i na míru korupce v Rusku. Agentura napsala, že země je na 130. místě z hodnocených 170 státu. Na to Putin měl jednoduchou odpověď.

„Nejprve se musíme podívat, kdo dělá tato hodnocení. Nechci tím však říct, že nemáme korupci. Věřím, že je to velmi vážný problém, který jsme zdědili z předchozí administrativy,“ řekl Putin. Rusko podle svého vůdce musí vytvořit efektivní, moderní tržní systém vztahů v ekonomice, které budou limitovat korupci.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

My chceme znovu motýle! Babišův výrok si žije vlastním životem

Andrej Babiš během rozhovoru pro MF DNES telefonoval s ministrem životního...

Když premiér Andrej Babiš přednášel na konci května v pražském Mánesu na výroční schůzi Česko-německé obchodní a...

Sobotní výheň spláchnou bouřky, kroupy a přívalový déšť

Turisty na Karlově mostě v Praze náhlá bouřka s průtrží mračen nepřekvapila....

V sobotu odpoledne se bude Česko dusit vysokými teplotami, podle varování meteorologů v celé republice překročí...

Loupež století s posvěcením státu: ČR přišla v kauze LTO o 100 miliard

První vlak čerpá českou naftou uskladněnou v německém skladu zkrachovalé...

Říká se jí loupež století s posvěcením státu. V kauze, při níž obchodníci přejmenovávali naftu na lehký topný olej, aby...

Z útoků na lodě v Ománském zálivu obvinil americký ministr zahraničí Írán

Hořící tanker v Ománském zálivu (13. června 2019)

Dva tankery nedaleko íránského pobřeží v Ománském zálivu byly evakuovány poté, co jejich posádky vyslaly nouzové...

Bouřky se přehnaly nad Českem, zasáhly hlavně střední a východní Čechy

Sobotní bouřka v Jihlavě. (16.6.2019)

Velmi silné bouřky s přívalovým deštěm hrozí v neděli odpoledne v Moravskoslezském, Olomouckém a částečně Zlínském...

Další z rubriky

Johnsonův plán brexitu vyvolává otázky, pochyby mají i spolustraníci

Boris Johnson mluví na konferenci konzervativní strany v Birminghamu (2. 10....

Kandidát na britského premiéra Boris Johnson chce rozdělit současnou dohodu o brexitu a například o kontroverzní irské...

Merkelovou postihl při setkání se Zelenským třes těla, prý málo pila

Merkelová se kvůli dehydrataci začala třást

Německá kancléřka Angela Merkelová se v úterý při berlínském setkání s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským...

Neonacisté chtěli zabít prince Harryho, podle nich je zrádcem rasy

ilustrační snímek

Britský soud v úterý potrestal dva mladé neonacisty, kteří na internetu vyhrožovali princi Harrymu smrtí kvůli jeho...

Naděje pro neplodné páry: Česko zavádí novou metodu mrazení vajíček
Naděje pro neplodné páry: Česko zavádí novou metodu mrazení vajíček

Státní ústav pro kontrolu léčiv schválil v nedávné době zcela novou metodu mrazení vajíček. Měla by eliminovat riziko poškození vajíčka při rozmrazení a dát tak ženám, které podstupují umělé oplodnění, větší šanci na úspěch.

Najdete na iDNES.cz