Ruský premiér Vladimir Putin v roli zubaře

Ruský premiér Vladimir Putin v roli zubaře | foto: AP

Putin se chvástal jako zubař, Rusům se jeho kult začíná zajídat

  • 113
Ruský premiér Vladimir Putin tentokrát nelovil tygry ani se nepromenoval do půl těla po Sibiři. Na své image macha zapracoval v zubní ordinaci s vrtačkou v ruce. Jenže Rusům se podle průzkumů přestává jeho kult líbit.

Putin nepropásne žádnou příležitost nechat se vyfotit a nezmeškal ji ani v jižním Rusku, kam přijel v rámci své prezidentské kampaně. Fotografům zapózoval v ordinaci se zubní vrtačkou a stafáž mu nedělal nikdo jiný než šéf Belgorodské oblasti Jevgenij Savčenko.

Putin dostal čínskou Nobelovku

Peking Putinovi v úterý udělil Konfuciovu cenu míru, kterou Číňané loni vymysleli na truc proti udělení Nobelovy ceny míru disidentovi Liou Siao-poovi. Premiér si ji prý vysloužil svým rozhodným odporem vůči zásahu NATO v Libyi.

Po rybaření na Sibiři, ošetřování medvědů daleko za polárním kruhem a potápění v Černém moři tentokrát alfa samec Putin ukázal Rusům citlivější tvář. V Rusku sice téměř nikdo nepochybuje, že se příští rok opět posadí do křesla šéfa Kremlu, ale na jeho holedbání už Rusové tolik neslyší.

Čtvrtina Rusů vnímá Putinův kult osobnosti

Podle průzkumu střediska Levada stále více obyvatel země vnímá existenci Putinova kultu. Zatímco před pěti lety ho zaznamenala jen desetina dotázaných Rusů, dnes už je o něm přesvědčená čtvrtina dotázaných.

Podle dalších 30 procent kult kolem nejpopulárnějšího ruského politika ještě nevznikl, ale je už dost předpokladů, aby se objevil. Třetina žádné příznaky Putinova uctívání nevidí. Před pěti lety tuto odpověď zvolily skoro tři pětiny dotázaných.

Podle premiérova mluvčího Dmitrije Peskova problémy s kultem osobnosti mají po celém světě, od USA po Japonsko, a v Rusku jde nejspíš o rub politikovy osobní popularity, ale nikdy prý tyto jevy nevycházejí od samého Putina. A objektivně vzato podle mluvčího nemůže být o Putinově kultu v Rusku řeč.

Osobnost Putina se morálně opotřebovává

Nadšení z Putina nyní podle Levady vyjadřují tři procenta Rusů, další čtvrtina cítí k premiérovi sympatie, a to je nejméně za celou dobu kladení této otázky. Necelá pětina přistupuje k premiérovi neutrálně, třetina nemůže o Putinovi říci nic špatného, necelá desetina ani nic dobrého.

Sovětské pořádky Rusové nechtějí

Podle 29 procent ruský politický systém stále více připomíná sovětské zřízení. Návrat sovětských pořádků se však dotázaným nelíbí. Z třetiny na čtvrtinu klesl počet Rusů, kteří v dlouhém setrvání stejných lidí u kormidla moci vidí záruku pořádku a stability, a z pětiny na 34 procent stoupl počet dotázaných, kteří se obávají korupce a zvůle.

"Putinova osobnost se morálně opotřebovává," usoudil v listu Vedomosti politolog Boris Makarenko, podle kterého se i tak Putinova popularita udržela neskutečně dlouho. Ale v březnových prezidentských volbách těžko zopakuje svůj nejlepší volební výsledek z roku 2004.

Podle experta Andreje Rjabova je sice poptávka po změnách v zemi stále slabá, je ale cítit, že systém, vytvořený Putinem na začátku minulé dekády, dosáhl stropu svých možností.

Podle sociologa Alexeje Graždankina z Levady Rusové, kterým se Putin nezamlouvá, a ti, co vnímají příznaky Putinova velebení, pocházejí ze stejné kategorie nespokojenců s poměry.

Putin stál v čele země už v letech 2000 až 2008. Ale ústava mu neumožňovala zůstat prezidentem v třetím období za sebou, a tak úřad předal Dmitriji Medveděvovi a stal se premiérem.

Na jaře příštího roku se ale hodlá vrátit do Kremlu, kde by mohl zůstat opět po dvě volební období, mezitím prodloužená na šest let, tedy až do roku 2024, a to budí paralely s dlouhou vládou sovětského vůdce Leonida Brežněva.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video