Putinův tajný černomořský bunkr ilustruje jeho dlouhé přípravy na válku

  • 166
Černomořské rezidenci ruského prezidenta Vladimira Putina v přepočtu za více než 29 miliard korun nechybí kasino, malé divadlo či zimní kluziště. Kromě zábavy nabízí také tajný podzemní komplex, který je určen k dlouhodobému přežití. Investice do tunelového systému pod rekreačním domem svědčí o tom, jak dlouho se na hrozby a střet se Západem ruský vůdce připravoval, píše Business Insider.

Luxusní rezidence v letovisku Gelendžik na pobřeží Černého moře je podle vyšetřování opozičního politika Alexandra Navalného 39krát větší než Monako, které má rozlohu zhruba dva kilometry čtvereční. Navalného fond dále uvedl, že okolní pozemky vlastní bezpečnostní služba FSB a nad územím je zavedena zvláštní bezletová zóna.

Tato opatření jsou více než jen Putinovou paranoiou. Začátkem tohoto měsíce ruské úřady prohlásily, že se dva bezpilotní letouny pokusily na vůdce Kremlu provést atentát.

Palác pro Putina. Navalnyj zveřejnil zprávu o luxusním sídle na pobřeží

Přes všechen přepych a zabezpečení však stavitelé rezidence zřejmě zanedbali jeden zásadní detail. Nezatajili plány, které ukazují dva tunely vedoucí pod palácovým komplexem, uvedl portál Business Insider, který je na svém webu zveřejnil.

Nákresy, o jejichž utajení by každý jiný státní bezpečnostní aparát bojoval, byly zveřejněny na internetu. Plány na svých stránkách ukázala v roce 2010 dnes již neexistující ruská dodavatelská firma Metro Style, která se chtěla pochlubit svou prací. Dokumenty byly ale na internetu k vidění ještě v roce 2016.

Společnost Metro Style založenou v 90. letech si ruská vláda najala také na hloubení tunelů metra pod Moskvou. Když firma na svých stránkách nákresy zveřejnila, neupřesnila, že černomořské tunely byly postaveny pro Putina. Místo toho popisovala „komplex podzemních staveb pro penzion ve městě Gelendžik“.

Ruský prezident Vladimir Putin vlastní podle opozičního politika Alexeje Navalného luxusní rezidenci na pobřeží Černého moře, jejíž výstavba stála přes 29 miliard korun.

Podzemní komplex pod Putinovým palácem se skládá ze dvou samostatných tunelů spojených výtahem, který klesá zhruba 50 metrů pod zem. Asi 40 centimetrů silné betonové tunely slouží pro zásobování, jsou vybaveny ventilací a vedou jimi rozsáhlé kabely. Obyvatele rezidence by tak udržely při životě několik dnů nebo týdnů.

„Putin má velké obavy z toho, že není zcela legitimním vůdcem Ruska,“ řekl Michael C. Kimmage, bývalý úředník amerického ministerstva zahraničí. „Takže s vědomím, že jeho legitimita není zcela zajištěna volbami, se bude snažit maximalizovat svou osobní bezpečnost prostřednictvím komplexu dobře chráněných osobních sídel,“ dodal.

Východy z těchto tunelů jsou vidět těsně pod palácovým komplexem, na útesu u pláže:

Ruský prezident Vladimir Putin vlastní podle opozičního politika Alexeje Navalného luxusní rezidenci na pobřeží Černého moře, jejíž výstavba stála přes 29 miliard korun. Na snímku jsou vyznačeny vstupy do podzemních tunelů.

Spodní tunel obsahuje pohyblivý chodník vedoucí k východu. „Toto uspořádání tunelu má všechny druhy zabezpečení,“ řekl Thaddeus Gabryszewski, stavební inženýr obeznámený s obrannými konstrukcemi. „Je tam protipožární systém. Je tam voda, kanalizace. Je to určeno k tomu, aby někdo přežil nebo unikl,“ dodal.

Všechny jaderné velmoci vytvářejí plány pro krajní případy. Americký prezident má nouzový bunkr pod Bílým domem a Mount Weather ve Virginii. Na rozdíl od amerických zařízení byl černomořský komplex financován ze soukromých zdrojů a zůstává v soukromém vlastnictví. Putin přitom dlouhodobě popírá, že by černomořský palác vlastnil.

Putin prožívá horor, ale bojí se chovat jako Stalin, říká ruský novinář

Zdá se, že účelem bunkru není ani tak zajistit kontinuitu politického systému, jako spíše přežití jednoho člověka, upozornil Business Insider a dodal, že Putinova investice do tunelového komplexu pod rekreačním domem svědčí o tom, jak dlouho se na hrozby připravoval.

Vrchní tunel je dlouhý asi 40 a dolní 60 metrů. Do šířky čítají šest metrů. Jejich schopnost odolat jadernému útoku závisí podle Gabryszewskieho na dvou faktorech, které nejsou ve schématech uvedeny. Sice na tom, čím jsou povrchy tunelů vyztuženy a jaký materiál je použitý k vyplnění prostoru kolem nich.

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video